Rüya!

Rüya. Henüz 9 yaşında. Bu toprakların Greta’sı olmaya namzet bir çocuk. “Nina ve Radyonun Maceraları” adlı bir masal kitabı var

Geleceği Z kuşağı inşa edecek. Nüfustaki oranları şimdiden diğer kuşakları aştı. Dünyanın gidişatına dair kritik kararları onlar alacak. Önlerindeki en yıkıcı sorun ise küresel ısınma. Etkilerini, daha çok onlar hissedecek. O yüzden, küresel iklim hareketi başlattılar. 70’den fazla ülkede meydanlarda, politikacılardan geleceklerini talep ediyorlar. İsveçli 16 yaşındaki Greta Thunberg’in başını çektiği bu harekete, Türkiye’nin Z kuşağından da destek var. O destek, cuma günü Bebek Parkı’nda görünür oldu. Gezegenin umudu Z kuşağında ve onlar da durumun farkında.

Rüya

İşte Rüya. Henüz 9 yaşında. Bu toprakların Greta’sı olmaya namzet bir çocuk. Evinde Tv olmadan büyüdüğü için tam bir radyo sevdalısı. Bu sevdası onu, Türkiye’nin en genç yazarlarından biri yapmış. “Nina ve Radyonun Maceraları” adlı bir masal kitabı var. Kitap, çöpte bulduğu eski radyoyla dostluk kuran küçük bir kızı anlatıyor. Radyonun çaldığı müziklerle hayal dünyasına yolculuk yapan Nina, sakin bir denizde kürek çekerken, radyo bir anda müziği değiştiriyor. Müzikle birlikte iklim de değişiyor ve Nina dev dalgalarla boğuşmaya başlıyor. Neyse ki radyo tekrar müziği değiştirip, Nina’yı tekrar hayal dünyasına döndürüyor.

Rüya, dünyanın müziğinin epeydir bozuk çaldığının farkında. Geçtiğimiz günlerde Açık Radyo’da başlatılan “İklimin Resmi” çağrısına ilk katılan kaygılı çocuklardan. Çalışmasında doğayı, havada uçuşan çöp poşetleriyle resmetmiş. İlk başta güzel bir ağaç çizmek istemiş ama sokağa bakınca o kadar pis ve kötü bir manzara görmüş ki, bu resim çıkmış fırçasından. Şimdi ikinci kitabını yazmaya hazırlanıyor. Bu kitapta olaylar, küresel ısınma etrafında cereyan edecek. Masalında, eylemlerini yakından takip ettiği Greta Thunberg de olacak. İklim krizini büyüyüp başkan olunca çözebileceğini düşünüyormuş aslında Rüya. Ta ki, Greta’yla tanışana kadar. Greta’nın yaptıklarıyla, büyümeyi beklemeden de harekete geçebileceğini anlamış. Şimdi amacı yazacağı kitapla, yaşıtlarına küresel ısınmanın yaratacağı sorunları anlatmak. “İklim krizini düşündüğümde içimi bir rahatsızlık hissi kaplıyor. Geleceğim için endişeleniyorum ve bu çok üzücü bir şey” diyor Rüya. İlk kitabının telif gelirini, kedi kreşine bırakmış. İkinci kitabının telifi için de planı, fidan dikme projelerine katkı sağlamak.

Rüya

Dünyanın ağaca ve yeşile fazlasıyla ihtiyaç duyduğunun farkında olan bir Z kuşağı temsilcisi Rüya. Rüya gibi çocukların artması, gezegenin tek şansı. Zira, onların hakim olduğu bir dünyada ne plastik kirliliğini konuşuruz ne de karbon emisyonlarındaki artışı. Geleceğe dair Rüya’mız bu. Bu rüyanın gerçek olacağına dair ümidimizi artıran da Açık Radyo’nun ‘Sen iklimin resmini yapabilir misin Greta?’ sloganıyla başlatığı çağrıya, kısa sürede çok sayıda çocuğun katılması.