Azletmek veya edememek, işte bütün mesele

ABD parlamentosunun Temsilciler Meclisi kanadında 62 yeni Demokrat milletvekili var ama aralarında birlik yok. Meclis başkanı Nancy Pelosi eski ve kurnaz bir siyasetçi. Trump’ın görevden azli için gerekli süreci başlatması işten bile değil. Ama bunu yapmıyor. “Trump azledilmeye bile değmez!” tarzında akla zarar açıklamalar yapıyor. “Pelosi sadece Trump’tan değil, mantıktan da nefret ediyor” dedirtiyor.

Kamuoyu yoklamaları Trump’ın beğenilme oranında düşüş olduğunu gösterirken, Temsilciler Meclisi’nde ezici bir çoğunluğu olmasına rağmen Demokrat Parti’nin bu kararsız tavrında sadece yeni Demokratlar arasında birlik olmaması etkili değil. Görülen o ki eski Demokratlarla yeni milletvekilleri de anlaşamıyorlar.

Geçtiğimiz hafta Somali asıllı Minnesota milletvekili İlhan Omar hakkında Cumhuriyetçilerin başlattığı linç kampanyasına cevaben Temsilciler Meclisi bir karar aldı. American Israel Public Affairs Committee (AIPAC) isimli İsrail lobi teşkilatının ABD siyasetçilerini parayla satın aldığını öne sürdüğü bir konuşmasından dolayı, adeta bütün basın-yayın ve Musevi örgütleri, İlhan Omar’ın milletvekilliğinin düşürülmesine kadar varan taleplerde bulunuyorlar. Omar, Meclis’teki iki Müslümandan biri ve sonradan ABD vatandaşı olmuş nadir siyasetçilerden biri. Pelosi, güya İlhan Omar’ı koruyan bir karar aldı, ancak karar metninde, İsrail’in lobi faaliyetlerini kınamayı anti-Semitizm sayan ifadelere yer verildi. Bu karar bile tek başına Demokrat Parti’nin meclis grubundaki çatlakları ortaya koymaya yeter. Partinin eskileri, İlhan Omar aleyhinde söyleme- diklerini bırakmadılar.

Aleyhteki yayınları sebebiyle Trump ile kanlı bıçaklı olan CNN bile Demokratların bu ikiyüzlü kararını beğendi; günlerce lehinde yayın yaptı. O kadar ki CNN ile Trump’ın yandaşı Fox kanalı, İlhan Omar’ı ve onu destekleyenleri “radikal siyasetçi” diye nitelemekte birleştiler.

Demokratların bu bölünmüşlükleri ile Trump’ı azil gibi ciddi bir harekete teşebbüs etmeleri mümkün değil.

İlhan Omar’ın İsrail’i ABD’nin iç işlerine karışmakla suçlaması ona “radikal” payesini kazandırırken, Demokrat Parti’nin yeni milletvekillerinden bir diğer kişi Alexandria Ocasio-Cortez ise sisteme yönelttiği ekonomik eleştirileri sebebiyle “sosyalist” damgasına layık görüldü. Bu suçlamayı yapanlar sadece Trump yanlısı Cumhuriyetçi tutucular değil; aralarında eski kuşak demokratlar da var. New Yorklu bir garson olan Ocasio-Cortez hakkında da “onu geldiği yere geri göndermek ve garson önlüğünü yeniden takmasını sağlamak” için kampanyalar açılıyor. 29 yaşındaki milletvekili, “garson önlüğü olsa da olmasa da halka hizmet ettiğini” söyleyerek, kendini suçlayanların “halka hizmetkâr değil, efendi olmaya çalıştıklarını” söyledi.

Bu iki milletvekilinin başına gelenler ve Demokrat Parti’nin eski kuşak kurt siyasetçilerinin onları savunmakta bu kadar gönülsüz davranmaları sadece Cumhuriyetçilerin ekmeğine yağ sürüyor; Trump’a zaman kazandırıyor.