Okullarda obeziteye kırmızı kart

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığının da desteğiyle 2011-2012 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminden itibaren yaklaşık 16 milyon öğrenciyi ilgilendiren bir uygulamaya geçiyor. Bu uygulama ile, okulların kantinlerinde fast food gıdalar, kolalı içecekler, enerji içecekleri ve cips gibi ürünlerin satışı yasaklanıyor. Onların yerine ayran, meyva suyu ve taze meyva gibi beslenme ve sağlık açısından risk teşkil etmeyen gıdaların satışı yapılacak. Gelecekte obez sayısını azaltmaya yönelik son derece önemli bir adım bu..

Yasaklama yerinde
Bir yandan hazır gıdalar yasaklanırken, diğer taraftan süt, ayran, meyva suyu ve taze meyva satışı özendirilirken devlet aslında kısaca;
Bu çocukların ileride obez olma riskini azaltıyor. Böylelikle de kötü beslenmeden ileri gelen hastalıklar için yaptığı giderleri de kısıyor. Çünkü sağlıklı çocuk, sağlıklı gelecek demektir.
Yıllarca veliler ve öğretmenler çocukları bu tür yiyeceklerden uzak tutmaya çalıştıkları halde, bunda başarılı olamadılar.
Çünkü öğrenciler istediklerini kantinde kolaylıkla bulabiliyordu. Şimdi uzak tutma rolünü kendisi üstleniyor.
Üreticilere katkıda bulunuyor. Zira ayran, meyva suyu gibi ürünleri tüketmek demek, ülkemizdeki çiftçilere katkı demektir. Çünkü bu ürünlerin hammadde üreticileri de, işleme tesisleri de ülkemizde.

Başka neler yapılabilir?
Kantinlerin ve yemekhanelerin her şeyden önce ortamının hijyenik olması gerekiyor. Çünkü bu ürünler kolaylıkla bozulabilecek özellikte. Yine bunların buzdolabında muhafaza edilmesi gerekiyor. Hijyen ve yeterli dolap olup olmadığı da mutlaka denetlenmeli.
Kantincilerin herhangi bir hastalık etmeni taşımamaları da çocukların sağlığı açısından son derece önemli. Bu konunun önemsenmesi gerekiyor.
Devletin yoksul semtlerdeki okullarda yapacağı İzmir’deki gibi etkin bir okul sütü programı, sağlıklı nesiler yetiştirmemize katkıda bulunacak.
Okullarda beden eğitimi ve spora ayrılan ders saatleri mutlaka arttırılmalı. Biliyoruz ki, sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.
Velilere gelince, evde sebze pişirerek ve meyva yiyerek çocuklarına örnek olmalılar. Çünkü çocuklar öncelikle anne ve babalarını model olarak benimserler.