'Yeni' şeyler söylemeden iktidar alternatifi olmaz!

Eklenme Tarihi29.08.2008 - 3:39-Güncellenme Tarihi29.08.2008 - 3:40

Bir yıl önce yüzde 47 civarında oyla seçimleri kazandı AKP. Neredeyse her iki seçmenden birinin oyu demekti bu.
Daha çarpıcı olana gelince:
AKP, dört yıllık iktidar partisi olmasına rağmen oylarını 13 puan yükseltmişti.
Böylesine seçim başarılarına, yani iktidarının ikinci döneminde bu denli oy artışı sağlayabilen partilere demokrasilerde ender rastlanır.
AKP bunu gerçekleştirdi.
Bu başarının birçok nedeni sayılabilir. Ama bunların en başında hiç kuşkusuz Deniz Baykal'ın bir lider olarak başarısızlığı gelir.
Artık bu konuda farklı görüşte olanlara pek öyle rastlanmıyor. Bir takım Baykal fanatiklerinin, Baykal müritlerinin dışında aklı başında herkes genellikle Baykal'la bu işlerin gidemeyeceğini görüyor.
Baykal üst üste seçim kaybede kaybede, kendisinin liderliğinde bir partiyle, AKP'ye karşı bundan böyle herhangi bir siyasal alternatif çıkamayacağını neredeyse herkese kanıtlamış durumda.
Buraya nasıl gelindiği malum.
Her seferinde oylarını Baykal'ın CHP'sine attılar. Derin CHP'li oldukları için attılar. Kemal Derviş deyip attılar. Baykal'a inat attılar. Kerhen CHP dediler. Laiklik bayrağına sarılıyoruz diyerek attılar.
Ama olmadı, tutmadı.
Tutmayınca da kendilerini aldatılmış hissettiler. Her seferinde seçim sandığında aynı şeyi yapıp, farklı bir sonuç beklediler.
Ama olmadı.
Baykal beceremedi.
Şimdi yine seçimler geliyor. 2009'un mart ayında yerel seçimler yapılacak.
Baykal'ın CHP'si yine umut vermiyor. Güvenilir seçim araştırmaları yine AKP'yi, üstelik bu kez yüzde 50'nin üzerinde bir oy oranıyla favori gösteriyor.
Seçim araştırmaları konusunda güvenilir bir kaynak geçen gün şöyle diyordu:
"Türkiye'de bir altüst oluş yaşanmazsa, her şey böyle giderse, AKP yerel seçimlerde yüzde 60'ı bile vurabilir. Türkiye'de toplam 2500 olan belediyeden 1900'ün üzerine çıkabilir AKP..."
Biliyorum laf uzadı.
AKP'nin alternatifi var mı?
Yok bugün için.
Nasıl olacak?.
Baykal'la olamayacağı malum.
O zaman?..
Siyaset meydanında AKP'ye iktidar alternatifi oluşturmak için çalışanlar yok değil. Çok fazla açığa çıkmadan şimdilik sessiz ve derinden gitmeyi tercih ediyorlar.
Burada bazı sorular var:
'Yeni'nin ne olduğunu gerçekten biliyorlar mı? Biliyorlarsa, 'yeni'yi söyleyebilecekler mi? Buna siyasal cesaretleri yetecek mi?
Bu sorular sır değil.
Örneğin Ecevit, 'yeni' olanı söyleyebildiği için 1970'lerde iktidar dalgası yaratabilmişti.
Örneğin Özal, 'yeni' olanı savunduğu ve uygulayabildiği için iktidara yükselmişti.
Erdoğan da farklı olmadı.
'Eski'ye takılıp kalmadığı için, AB yolunda, Kıbrıs sorununda, bazı açılardan Kürt meselesinde, sivil-asker ilişkilerinde 'yeni' olanı söylemeye, yapmaya başladığı için seçim sandığında başarıyı yakaladı AKP lideri...
O yüzden aklıma takılıyor.
Şimdi AKP'ye iktidar alternatifi çıkarmak isteyenler, 'yeni' bir şeyler söyleyebilecek mi diye düşünüyorum.
Kıbrıs'ta, Kürt meselesinde, Ermeni sorununda, laiklik ve demokrasi konusunda, asker-sivil ilişkilerinde, Alevi meselesinde, 367 konusunda, 27 Nisan konusunda, Kemalizm ve milliyetçilik üzerinde, üniversitedeki türban ve başörtüsü yasağıyla ilgili olarak ya da AB yolu ve küreselleşme konularında veya Ergenekon'da acaba neler söyleyecekler?
'Yeni' bir şeyler kulaklara çalınabilecek mi?
Bilemiyorum.
Ama bildiğim bir şey var.
Baykal ve kurmaylarının bütün bu konularda kafaları çok net.
Uzunca zamandır öyle.
Askeri muhtıralara selam çakıyorlar. 367 gibi hukuk skandallarına formül bulup arka çıkıyorlar. Ergenekon'ların avukatlığına soyunuyorlar. Milliyetçilikte sınır tanımıyorlar. Kürt sorunuydu, Ermeni meselesiydi, AB'ye uyumdu gibi konular onları pek öyle ilgilendirmiyor ya da amiyane deyişle ırgalamıyor. 
Uzun lafın kısası:
Baykal ve kurmayları 1930'ları özlüyorlar, kafaca 1930'larda yaşıyorlar.
Bir başka deyişle:
Geleceği geçmişte arıyorlar!
Bu nedenle de iktidar alternatifi olamıyorlar.
Siz ne yapacaksınız?
Geleceği geçmişte mi arayacaksınız? 
Yoksa 'eski'den, 'eskiler'den medet ummak yerine, 'yeni' olanla mı, 'yeni kadro ve fikirler'le mi geleceğe ve iktidara doğru açılacaksınız?..
Siyasette yeni dönem notları beş yarın.

Yazarın Diğer Yazıları
Etiketler