Papatya falı!

Papatya falı!


Hasan CEMAL

       Doğru olan, koalisyon liderlerinin Çankaya'nın yeni sahibi üzerinde anlaşmalarıdır. Karambola fırsat vermeden, o koltuğu gerçekten dolduracak kişiyi seçmeleridir. İnşallah papatya falıyla fazla vakit öldürmeyiz.

Papatya falıyla zaman öldürmek yerine...

       Ankara'da, siyaset kulisinde sessizlik hakim. Taraflar sanki tam siper. Telefona çıkanların sayısı devede kulak. Galiba herkes bir sonraki yarışma için kampa çekilmiş durumda...
       Anlaşılan o ki:
       Senaryolar hazırlanıyor, tartışılıyor.
       Oyun planları şekilleniyor.
       Ne için?
       Siyaset sahnesinde yeni bir takvim işlemeye başlıyor. 16 - 26 Nisan arasında cumhurbaşkanı adayları sahneye çıkacak. 26 Nisan'la 16 Mayıs arasındaki dört tur seçimin sonunda da Çankaya Köşkü'nün Cumhurbaşkanı Demirel'den sonraki yeni sahibi belirlenecek.
       Tabii kağıt üstünde bir ihtimal daha var. Eğer son turda da sonuç alınamazsa, parlamento feshedilip genel seçimlere gidilecek.
       Ama bu ihtimal sıfır.
       Peki ya bir hükümet krizi?..
       Şimdilik bu da ufukta gözükmüyor. Bakanlar Kurulu'nun ANAP'lı bir üyesi dün sabah şöyle diyordu:
       "Bu hükümet yoluna devam eder. Yakın geçmişte çok kritik iki dönemeci döndü bu hükümet. Biri türban, diğeri Öcalan'ın idamı idi. İkisi de özellikle MHP açısından çok hassas konulardı. Ama bu darboğazlardan da geçti koalisyon. Ecevit eğer hissi davranmasıydı, cumhurbaşkanlığı konusu da siyaseti bu kadar germezdi. Cumhurbaşkanı seçimi artık bir hükümet meselesi haline gelmez."
       Nitekim, Başbakan Ecevit'in hem önceki günkü oylama sonrasında, hem de dün yaptığı açıklamalar, hükümetin geleceği konusunda herhangi bir kuşkuya yer bırakmadı. Koalisyon ortakları, Çankaya'yla hükümeti birbirinden ayırmaya kesin kararlı gözüküyorlar.
       Bundan sonra ne olur?
       Çankaya'nın yeni sahibinin parlamento dışından bulunması ihtimali var mı?
       Sanmıyorum.
       TBMM içinden seçilir.
       Bir başka soru:
       Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz önceden bir cumhurbaşkanı adayı üzerinde anlaşabilirler mi? Ve böyle bir anlaşma hangi aşamada gerçekleşebilir?
       Turlar başlamadan önce mi?..
       İkinci turdan sonra mı?..
       Koalisyon ortakları gelecek hafta salı günü buluşuyorlar, Çankaya'yı görüşmek üzere. Bu aşamada bir aday üzerinde anlaşabilirler mi?
       Keşke...
       Ama hava öyle ki ilk iki tur, sanki 'parti tabanlarına mesaj turu' olacak. Yani her parti kendi adaylarıyla seçime başlayacak. Cumhurbaşkanının ilk iki turda seçilmesi için gereken 367 oy sandıktan çıkmayınca, dönüp kendi tabanlarına diyecekler ki:
       "N'apalım, olmuyor kardeşim."
       Tribüne selam bittikten sonra, sıra 276 oyun gerektiği üçüncü ve dördüncü tura gelecek.
       Dün genellikle deniyordu ki:
       "İşte asıl pazarlık bu aşamada gündeme gelir. Koalisyon ortakları, kendi partilerine mesaj turlarını attıktan sonra uzlaşmak için masaya otururlar."
       Bu da mayıs ayının ilk haftası demektir. O zamana kadar Çankaya'nın yeni sahibiyle ilgili olarak papatya falı açılacak demektir.
       Soru:
       Koalisyon ortakları kafa kafaya verip yeni cumhurbaşkanını seçebilecek çoğunluğa sahip durumdalar. Hükümetin geleceği ve siyasal istikrar adına en isabetli gelişme de budur.
       Ama nasıl?
       Nasıl olacak da bir partili üzerinde mutabık kalacaklar?
       Yılmaz'a Ecevit'le Bahçeli ne der?
       DSP'den birine MHP ve ANAP ne der?
       Ya da MHP'li adayın şansı ne olur?
       Bu soruların yanıtları hiç de kolay değil. Eğer koalisyon ortakları kendi aralarında bir aday üzerinde anlaşamazlarsa, o zaman devreye Doğru Yol ile Fazilet'in koalisyonda çatlak yaratmaya dönük oyunları girer.
       Böyle olursa, siyaset sahnesi yeniden dumanlanır.
       Onun için doğru olan:
       Koalisyon liderlerinin bir araya gelip, çok fazla vakit kaybetmeden Çankaya'nın yeni sahibi üzerinde anlaşmalarıdır. Bir karambola fırsat vermeden, cumhurbaşkanlığı koltuğunu gerçekten dolduracak bir kişiyi seçmeleridir.
       İnşallah papatya falıyla vakit öldürmeyiz. Siyaset teknesi daha fazla sallanmaz. Zira Türkiye'nin daha çok hizmete ihtiyacı var.Yazara E-Posta: h.cemal@milliyet.com.tr