Adaletin bu mu?

YAZIMIZI çok iyi hatırlıyoruz:
“Devlet, idam mahkûmunun dahi canını korumakla yükümlüdür.”
Tepki gelmişti:
“Adam zaten idam mahkûmu, onun can güvenliği mi korunacak?”
“Evet, idam mahkûmunun can güvenliği korunacak, devleti devlet yapan budur.” demiştik.
* * *
O günlerde idam cezası vardı, şunu demek istiyorduk:
“İdam edersiniz ama idamdan önce öldüremezsiniz, onun canı, ilmik boğazına geçirilinceye kadar devletin güvencesindedir.”
Bu konuyu neden açtık?
Çünkü devlet yine bir vatandaşının canını korumuyor, göz göre göre onu ölüme terk ediyor.
* * *
BU vatandaşın adı Güler Zere, DHKP-C örgütüne üye olmaktan 34 yıl hapse mahkûm olmuş, 14 yılını hapishanede geçirmiş. Kanser olmuş, iddiaya göre teşhis tedavi geciktirilmiş. Ağız ve damak kanseri. Ameliyat edilmiş, nafile, ölüme gidiyor.
* * *
Ailesi hiç olmazsa son günlerinde evinde geçirsin, veda etsin, diye devlete başvurmuş...
Adli Tıp hastayı görmek istemiş, Çukurova Üniversitesi Hastanesi’nden alınmış, 28 saat süren yolculuktan sonra İstanbul’a getirilmiş, kanser uzmanının ve kulak, burun, boğaz doktorunun bulunmadığı Adli Tıp, “Cezaevinde tedavi edilir” raporu vermiş, oysa Çukurova Üniversitesi Tıp Kurulu öyle düşünmüyor, “Cezaevinde tedavi edilemez” diyor.
* * *
ONDAN sonra bürokratik safsatalar...
Öcalan’ın emriyle Türkiye’ye gelenler için çadır mahkemesi kuran devlet, can vermek üzere olan vatandaşı, Güler Zere’yi son nefesinde bile bırakmıyor.
Bırakmak ne kelime, üstelik, yattığı karyolaya ayaklarından kelepçeleniyor, hasta 40 kiloya düşmüş, ancak damardan serumla besleniyor.
Kaçmasın diye ayağından kelepçeleniyor.
* * *
DAHA daha...
Diyeceksiniz dahası ne?
Okuyun, görün...
“Adana Demirspor ile İtalya’nın Livorno takımı arasında oynanan dostluk maçında ‘Güler Zere ölmesin’ pankartı açan 10 kişi, ‘Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’ hükümlerine aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. 4 Eylül 2009’da Adana’da oynanan maçta, taraftarlar stadın dört bir yanına Che Guevara posterleri, orak çekiç figürlü bayraklar astı.
Maçta, bir grup taraftar da ‘Güler Zere ölmesin’ yazılı pankart açtı. Emniyet ve jandarma temsilcilerinin görev yaptığı, İl Spor Güvenlik Kurulu, Zere’nin yasadışı örgüt üyesi olduğunu belirterek, pankartı açan seyircilere ceza verdi. Adam başı 1120 TL para cezasına mahkûm edilen 10 kişi, kararın iptali istemiyle idare mahkemesinde dava açtı.”
* * *
SELDA’nın güzel bir türküsü vardır, sık sık ağzımıza düşer:
“Adaletin bu mu dünya?”
“Adaletin bu mu devlet?” diyebilirsiniz.