AKUT ve doğaüstü olaylar

AKUT ve doğaüstü olaylar


       BİR musibet, bin nasihattan hayırlıdır, lafı boşuna söylenmemiş, bizi bu kadar yıkan deprem felaketi, çok şükür birtakım saçmalıkları da yerle bir etti.
       Bundan sonra, bakalım, biri çıksın da "Akan kan yerde kalmaz!" desin, "Devletimiz büyüktür, yaraları saracaktır!" desin, "Hırsızların çaldıkları burunlarından fitil fitil getirilecektir!" desin...
       Yiyen, yutan, bularsa!
       * * *
       BÖYLE diyoruz ama, içimizdeki ses, sanki bizi uyarıyor:
     "İlk seçimde görürsün!"
       Vallahi o zaman bizim yapacağımız bir şey yok, halk, ilk seçimde "AKUT'u değil de Sağlık Bakanı Osman Durmuş'u tercih ederse" paşa keyfi bilir, biz de "demokrasi buymuş!" diye sineye çekeriz, şimdiye kadar az mı çektik?
       * * *
     "AKUT" denilince aklımıza geldi, biz çok güzel sloganlar bulur, sonra bu sloganların anlamını ayağa düşürürüz; "Türkiye seninle gurur duyuyor!" bu sloganlardan biridir.
       Geçen gece televizyonda Nasuh Mahruki ve arkadaşlarını görünce, dinleyince içimizden "İşte bu slogana, bu genç insanlar layık!" dedik;
     "Türkiye sizinle gurur duyuyor!"
       Elbette onlarla gurur duyacağız, kimi doktor, kimi avukat, kimi mühendis, depreme koşan, en az 200 canı kurtaran bu insanlarla gurur duymayacağız da, Taha Akyol'un "densiz" dediği, Sağlık Bakanı'yla mı gurur duyacağız?
       * * *
       HACETTEPE Üniversitesi, Fizik Mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ülkü Ulusoy da, bu harekete bilimsel çalışmayla katılıyor. Japonya'nın Osaka Üniversitesi'nin dünyaca ünlü Profesörü M. İkeya'nın çalışmalarına katkıda bulunuyor. Japon bilim adamının son çalışması "Depremi önceden tahmin etme" konusu...
       Ülkü Ulusoy şöyle diyor:
     "Binlerce yıllık insanlık deprem kültürü, deprem öncesinde pek çok olağandışı olayların varlığını ortaya koymaktadır.
       Bu doğrultuda Japonya'da özellikle 1995 Kobe depremini yaşayan halkın deneyimlerine başvurularak 1500'ü aşkın deprem öncesi doğaüstü olay saptanmıştır. Bunların bir kısmı da bilimsel olarak açıklanmıştır. Şimdi bu olayların tekrarlanma özelliklerini araştırıyoruz."
       * * *
       ÜLKÜ Ulusoy, aşağıda sıraladığı sorulara depremi duyan, yaşayan herkesten cevap bekliyor:
     "1- Deprem öncesinde ya da deyprem sırasında gökyüzünde bir ışık gözlediniz mi? (Ne zaman gördüğünüz çok önemli)
       2- Deprem öncesinde hayvan ve bitkilerde herhangi bir anormal davranış gözlediniz mi? Gözledinizse bunlar neler?
       3- Deprem öncesi ve deprem sırasında TV, radyo ve araba navigatoru gibi elektrik, elektronik aletlerin çalışmasında anormal bir durum gördünüz mü?
       4- Geçmişte yaşadığınız depremler öncesinde ve son Marmara Bölgesi depreminden önce yukarıda sayılan olaylara benzer deprem habercisi olgulara tanık oldunuz mu?
       Deprem öncesi ve deprem sırasında yaşadığınız, tanık olduğunuz olağandışı olayları ve hikayelerinizi aşağıdaki adrese ulaştırmanızı rica ederim."
       Yrd. Doç. Dr. Ülkü Ulusoy
       Hacettepe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi
       Fikiz Mühendisliği bölümü
       06532 Beytepe ANKARA
       Fax no: (312) 235 25 50
       e - posta: ulusoy eti.cc.hun.edu.trYazara E-Posta: h.pulur@milliyet.com.tr