Bir “efsane” gibi...

Türkiye ekonomisinde etkin bir rol oynayan Türkiye İş Bankası tarihinde Cahit Kocaömer adı, dilden dile dolaşır, “efsane” gibidir.
Bunun tek sebebi, Kocaömer’in sıradan banka memurluğundan, elbette mesleki kıdemi, bankacılık bilgi ve becerisiyle, genel müdürlüğe yükseliş başarısı değildir.
Cahit Kocaömer, Türkiye İş Bankası ve İş Bankalı’ların kaderini belirleyen Türkiye İş Bankası Anonim Şirketi Mensupları Sendikası’nın (TİBAŞ) kurucu başkanıdır.
TİBAŞ sayesindedir ki Türkiye İş Bankası, bugün dünyada eşi olmayan bir modelle yönetilebiliyor, genel müdürleri banka çalışanlarından seçiliyor, banka çalışanları ve emeklileri benzerlerinden çok daha fazla sosyal ve ekonomik hak sahibi olabiliyor. (*)
* * *
İş Bankası’nda geçen 60 yıl anılarla dolu, bunların çoğu bankacılık, İş Bankası’ndaki gelişmeler, ilişkiler, bir de kamuoyuna karşı davranış...
İşsizlik Türkiye’nin her zaman en önemli sorunlarından biridir, İş Bankası’na girmek çok gencin hayali ve isteğidir, bunun için bir düzen konulur, düzen şudur...
Önce sınav yapılır, sonra mülakat, uygun görülenler memur olarak işe başlarlar. Kocaömer “bu kuralı hiç bozmadık” der.
Bir de örnek verir...
* * *
Sayın Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı’dır, Kahramanmaraş olaylarından sonra sıkıyönetim ilan edildiği için Evren “ülkenin bütününde söz sahibi hale gelmiştir.”
“12 Eylül”den bir süre önce bir gün, personel müdürü telaş içinde gelir, Kenan Paşa’nın kızı bankaya girmek, memur olmak istemektedir, yanında da bir albay vardır. Kocaömer kuralı hatırlatır, personel müdürü tedirgindir:
“Ama efendim Kenan Paşa’nın kızı...”
“Peki, o hanımı bana getirin.”
* * *
Kocaömer, yüksek öğrenimini tamamlamamış genç kıza şöyle der:
“Sizi buraya memnuniyetle kabul ederiz, ancak bizim kurallarımız var, bir imtihandan geçmeniz gerekir. O imtihanlardan birisi de daha yeni yapıldı. Yeniden imtihan açıldığı zaman girmeniz lazım. Ama siz madem İş Bankası’na gelmek istiyorsunuz, ben sizi şimdi herhangi bir servisimize vereyim. Fakat unutmayın ki bu bankada benim bir adım olduğu gibi babanızın da Türkiye’de bir ismi var.
Sizi verdiğimiz serviste herkes size torpilli gözüyle bakacak ve sizi hep bu gözle görecekler. Siz bundan rahatsız olacaksınız. Bunu da göz önüne alarak bir şey söyleyin sizi istediğiniz bir servise vereyim.”
Genç kız, Kocaömer’in ne demek istediğini anlar, işi yokuşa sürüyordur, teşekkür eder.
* * *
O, Kabataşlıların ağzında “Cahit Abi”dir; Sayın Kocaömer. Kabataş Lisesi Eğitim Vakfı’nın rahmetli Feyyaz Tokar’dan sonraki “onursal başkanı”dır. Geçenlerde birlikte olduk, 88 yaşındaki “ulu çınar”ın yanında halimizden utandık, “Tığ gibiydi” maşallah!
————————
(*)Türkiye İş Bankası’nda 60 yıl Mücadeleler, Anılar-Doğan Kitap/Elde edilecek gelirin tamamı, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV)’e bağışlanacaktır.