Bir polis soruşturması

BAZI haberler vardır ki, niçini, nedeni bilinmeden gazetelerin, televizyonların bir süre ilgisini çeker, sonra unutulur gider; eğer sonuca varılmışsa yine gazetelerde yerini bulur ama ilk günler gibi değil...
Hatırlayacaksınız, 21 Eylül 2009’da Kayseri’de bayram şekeri toplayan üç çocuk kaybolmuştu. Günlerce yazıldı çizildi, sonra gündemden düştüler, herhalde analarının babalarının yüreğinden değil!
* * *
2011 yılının Mart ayının son günlerinde gazetelerde ufak bir haber vardı:
“Emniyet Genel Müdürlüğü’nce görevlendirilen özel ekip, yaptığı bir yıllık çalışma sonrasında Kayseri’nin Talas ilçesinde kayıp olan üç çocuğun cesedini Yozgat’ta buldu. Ekip yaptığı çalışmada aynı mahallede oturduğu ileri sürülen, 35 yaşındaki bir kişiyi gözaltına aldı. Şahsın, çocukları kaçırdıktan sonra öldürdüğü ve Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde de gömdüğünü itiraf ettiği ortaya çıktı.”
* * *
BU kadar mı?
Komiser Burak Gönültaş soruşturmayı anlatıyor... (*)
Emniyet Genel Müdürlüğü, Asayiş Daire Başkanı Yardımcısı Ercan Taştekin’i görevlendirdi, o da eskiden beri tanıdığı polislerle bir özel ekip kurdu.
Ekip önce, çocukların kaybolduğu Talas’ın Yenidoğan Mahallesi’nde araştırma yaptı, çok kişiyle konuşuldu mahallede oturan, daha sonra taşınan kişiler araştırıldı.
Neydi bu soruşturmanın kapsamı?
78 kuyu, 57 trafo, 68 fosseptik çukuru, 1169 kullanılmayan bina, 13 değirmen, 230 park ve bahçede arama yapıldı. İnşaat alanları, mezarlıklar, bağ evleri, intihara elverişli yerler, Talas’taki su kuyuları, 7 bin 440 ikamet ile Yamula Barajı araştırıldı. 81 site ve işyerine ait kamera görüntüleri incelendi.
113 bin kişinin kimlik bilgileri sorgulandı. 13 bin 436’sı Kayseri plakalı, 5 bin 239’u da diğer illere ait toplam 18 bin 675 araç incelendi. Kamera kayıtları tespit edilen şüpheli bir araç görüntüsüyle ilgili olarak 5 bin 50 araçla ilgili araştırma yapıldı. Olay tarihinde kiralanan 200 araç ve trafik sorgusu yapılan 68 araç incelendi. 3 bin 968 apartman sakini ve 6 bin 644 kişiyle görüşüldü. 183 kişinin ifadesi alındı. 194 ihbar değerlendirildi.
* * *
PEKİ, özel ekiple kimleri incelemiş ve araştırmıştı...
“Ülke genelinde evlatlık talebinde bulunanlar, organ nakli için başvuranlar, kadavra çalışmasındaki cesetler, olay bölgesinde yalnız yaşayanlar, yeni taşınanlar, okula devamsızlık yapan, lise ve dengi okullar ile üniversite öğrencileri, psikiyatrik rahatsızlığı bulunanlar araştırıldı. Cinsel taciz ve pedofili şüphelisi 244 kişinin bilgileri ve ilişkileri takibe alındı.”
* * *
VE sonuca varıldı...
Küçük yaştaki çocuklara zaafı olduğu belirlenen Uğur Veli Gülışık yakalandı. Sanık, çocukları eve aldıktan sonra birine tecavüz etmiş ve diğerleri ile öldürdükten sonra Yozgat’ta bir barajın kenarına gömmüştü.
Evinde elde edilen deliller ve ifadesi ışığında çocukların cesetlerine ulaşılmıştı.

(*) Çağın Polisi Dergisi,
Haziran 2011, sayı: 114
Emekli Emniyet Müdürleri
Derneği Yayınları