Bu haberlerin neresi komik?

Bu haberlerin neresi komik?

Hasan PULUR

CANINIZ sıkılınca ne yaparsınız?
Televizyon kanallarını dolaşıp, eğlendirici bir program, neşeli bir film ararsınız.
Kitaplığınızdan eski bir kitap çıkarıp, ilk okuduğunuz gibi zevkle okursunuz...
Gazetelerin sinema ilanlarına bakıp, bir film seçip gidip seyredersiniz...
Samimi bir arkadaşınızı arar, birlikte sağa sola takılır, kafa bulursunuz...
Ya da bir meyhanede gam dağıtır, "Meyhane mukassi görünür taşradan amma / Bir başka ferah başka letafet var içinde" dersiniz...
* * *
EVET, bunların hepsi yapılabilir, ama bir kere de İstanbul'da 88.4'ten yayın yapan "Genç Radyo"nun komik haberlerini dinlemeyi öneririz: Hemen her saat başı yayınlanan, "Komik Haberler"i sanırız, sizler de seveceksiniz...
* * *
MESELA Erbakan'ın konuşmaları Refah Partisi'ni bağlar mı, bağlamaz mı?
"Refah Partisi'nin Genel Başkanı olarak bilinen Necmettin Erbakan'ın Refah'ta sadece çaycı olarak çalıştığı ileri sürüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan Şevket Kazan, Necmettin Bey, bizim emektar çaycımızdır. Sağda solda genel başkan gibi davranıyordu, ama sevdiğimiz için ses çıkarmıyorduk. Son konuşmasıyla bardağı taşırdı. Bir çaycının konuşmaları partimizi bağlamaz. Genel Başkan benim! şeklinde konuşma yaptı..."
* * *
ELEKTRİK kesintilerini kimler sevinçle karşılamış?
"Kasım ayında elektrik kesintilerinin başlayacağı haberi, öğrenciler arasında büyük sevinç yarattı. Dün sevinçlerinden Taksim McDonald's anıtına çelenk bırakan öğrenciler, ne zamandır tembellik yaptığımızda, öğretmene akşam elektrikler kesildi, çalışamadım, diyemiyorduk. Başbakanımızın kasımda elektrik kesintileri başlıyor açıklaması bizleri çok sevindirdi. Artık kapı gibi bir bahanemiz var, dediler."
* * *
PROMOSYON yapmayan, kupon vermeyen gazete mi kaldı, Resmi Gazete'nin günahı ne?
"Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner, Resmi Gazete'nin promosyona başlayacağını açıkladı. Taner, gazetenin tirajı yıllardır yerinde sayıyor. Bu tirajla ayakta durmak imkansız promosyon şart oldu, dedi. Resmi Gazete'nin promosyon listesi şöyle; 30 kupona KİT'lerde yöneticilik, 60 kupona yeşil pasaport..."
* * *
GALATASARAY hakemlerden şikayetçi, peki ne yapmalı?
"Oynadığı maçlardaki başarısız sonuçların ardından, faturayı sürekli hakeme çıkaran Galatasaray yönetimi, Merkez Hakem Komitesi'ni çıldırttı. Komite, tepki olarak Galatasaray maçlarının hakemsiz oynanmasına karar verdi. Bu maçlarda hakem düdüğü, şeref tirübününde oturan yönetici Ergun Gürsoy'a verilecek. Komitenin yeni kararıyla, Galatasaray maçları sonrası Merkez Hakem Komitesi'ne yönelik eleştirilerin, sona ereceği tahmin ediliyor..."
* * *
YILLARDIR vergi kaçağını ve kaybını önlemek için neler yapıldı, neler söylendi ama aşağıdaki önlem hiç kimsenin aklına gelmedi:
"Klarnetçi ve darbukacı kılığında görev yapacak olan özel vergi timleri, lüks düğünlerde atılan dolarları toplayarak vergi tahsilatını gerçekleştirecek. Adamlardan başka türlü vergi toplayabilmenin imkanı yok, diyen İstanbul Defterdarı, lüks düğünlerde sahneye atılan dolarlarla vergi kayıplarının azaltılacağını açıkladı."
* * *
VE sonunda Van canavarı olmasa bile trafik canavarı yakalandı, yakalanmadı, teslim oldu.
"Karayollarında her gün 20 - 30 kişiyi öldüren trafik canavarı, dün Cumhuriyet Savcılığı'na teslim oldu. Trafik canavarı verdiği ifadede, yeter artık... Sizin salaklıklarınızdan bıktım. Bozuk yollarda, sarhoş, uykusuz sürücüleriniz, aşırı hız, hatalı sollama yüzünden kaza yapıyorlar, suçu benim üstüme atıyorsunuz. Benim ne kabahatim var? Siz önce yollarınızı düzeltin, sarhoş, uykusuz arabaya binmeyin. Hayvan gibi araba kullanmayın. Beni de rahat bırakın, dedi. Savcılık, doğru söze ne denir, diyerek trafik canavarını serbest bıraktı."
* * *
KEŞKE bu haberleri hazırlayıp "Genç Radyo"da okuyanlar, birkaç günlüğüne, gazetelere transfer olsalar da, şöyle ağzımızın tadıyla gazete okuyabilsek...Yazara EmailH.Pulur@milliyet.com.tr