Gelecek maça kadar

Geçtiğimiz hafta, Avrupa’nın birçok şehrinde uluslararası organizasyonun futbol maçları oynanıyor.
Avrupa, son yılların en etkili kışını geçiriyor. Oysa, futbol maçları aksamadan oynanabiliyor.
“Kuopio, Finlandiya’da bir kent. O kentin takımı Kups Kuopio UEFA maçı oynuyor. Yoğun kar yağışı, kar kalınlığı tepelerde kırk santimetreyi buluyor. Beş bin kişilik saha şıkır şıkır, sorun yok, maç oynanıyor.
Farum, Danimarka’da bir kent. Kentin takımı Nordjealland UEFA’da Olimpiakos ile oynuyor. Kar kalınlığı almış başını gitmiş, durmadan yağıyor. On bin kişilik sahada futbola engel yok, maç oynanıyor.
Nömme Kalju Estonya takımı. Şampiyonlar Ligi’nde Viktoria Plzen ile maçı var. Kar dinmek bilmiyor, beş bin kişilik stadyumda sorun yok, maç oynanıyor.
Elfsborg İsveç Boras kenti takımı. UEFA’da FC Salzburg ile maçı var. Yoğun kar yağışı. On yedi bin kişilik stadyumda maç şakır şakır oynanıyor.”
***
Meğer kış neymiş, maç nasıl oynatılırmış ya da oynatılmazmış, gelin İstanbul’da görün. Birinci devre yarısı, Portekizli hakem, Juventus-Galatasaray maçını durduruyor; futbolcular kardan topu görmüyorlar, kırmızı topu görseler de çizgi kayıp, maç ertesi gün oynanıyor. Galatasaray, futbol tarihinin değerli bir galibiyetiyle maçı alıyor. 1-0...
***
Gelecek maça kadar, yazışmalar, çizişmeler, suçlamalar...
***
TT Arena’yı kim yaptı?
TOKİ! Bitirip Galatasaray’a verecek; bermutat TOKİ ile mahkemelik oluyorlar.
TOKİ, 52 bin kişilik stadyumu “Dünyanın Sayılı Stadyumu” diye reklam yapıyor, alttan ısınacak, hava koşullarına göre çatı açılıp kapanacak.
Galatasaray, “Çatıyı ben yapacağım” diyor. TOKİ ise, “Biz yapacağız!”
Mahkemelik oluyorlar.
***
Yalçın Doğan, TT Arena’nın açılışını anlatıyor:
“TT Arena açılırken törenler, nutuklar, ‘dev bir eser’. AKP iktidarı ‘eserlere eser kattık’ bayramında.
Şimdiki Şehircilik ve Çevre Bakanı, o sırada TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar 2011’de stadyum açılırken çok mutlu, ‘TT Arena’yı biz bitirdik’ diyor. Hatta, o tarihte çıkan TOKİ dergisinin kapağında TT Arena ile birlikte, Tayyip Erdoğan fotoğrafı var. Eh, AKP’nin eseri, dergide o kadar olacak, övünme yerini bulacak.” (*)
Bu kadar mı?
Açılışa kim gelmişti?
Başbakan Erdoğan!
Ya o gün TOKİ’nin Başkanı kimdi?
Erdoğan Bayraktar!
Seyirciler kime bağırıp çağırıyorlardı, asıl hedef TOKİ Başkanı mıydı?
Rivayet muhtelif, “Arena sabıkalı!” deniyor.
———————————
(*) Hürriyet, 12.12.2013