Gül ile Erdoğan...

Recep Tayyip Erdoğan’la, Abdullah Gül arasında ne var? Biri Başbakan, biri de Cumhurbaşkanı, aralarında ne olup bittiğini elbette her vatandaş merak eder ama, öğrenemez.
Lakin Cumhurbaşkanı’nın eşi sayın Hayrünnisa Hanım’ın ilkokul çocuklarına türban bağlanmasına karşı çıkan sözleri, eşi Gül’ün de onu desteklemesi, Başbakan Erdoğan’ın ise bu konuda sorulan soruya biraz karışık cevap vermesi, karışık değil de, kafaları karıştırması, Hayrünnisa Hanım’ın tutumunu desteklememesi aralarında bir şeyler olduğu kuşkusunu doğurdu.
* * *
İkisi de kırk yıllık dost ve arkadaştılar.
Abdullah Gül, Kayseri Lisesi’ni bitirip, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazandığında “68 olayları ” başlamıştı. Abdullah Gül İstanbul’daki ilk yılını olaysız geçirir, ama ikinci yıl, olaylar çığırından çıkar, fakülteye devam etmek imkansız hale gelir, Abdullah Gül devamda ısrarlıdır, ama ısrarın nereye varacağını “alnına dayanan sol görüşlü bir namlu ” anlatır. (x)
Abdullah Gül der ki:
“Fakülteye devam etmemiz imkansız bir sürece dönüşünce, bizim için okul MTTB oldu. (xx) Her gün derse giriyor gibi MTTB’ye gider, bütün günümüzü orada geçirirdim. Orası sanki alternatif bir üniversiteydi. Çok yararlı etkinlikler ve bir arada olmaktan zevk aldığım dostlar vardı. Tayyip Bey’i de orada tanıdım; o zamanlar henüz lise talebesiydi. Orta Öğretim Komitesi’nde ve MTTB’nin diğer birimlerinde aktif görevler alıyordu. O sıralar fazla popüler olan münazaralarda ve şiir okuma matinelerinde kendisini izleme imkanım olurdu.
12 Eylül’den sonra fakülteyi hızla bitirdim. Ardından da yüksek lisans, doktora, iş derken uzunca bir süre yurt dışında kaldım. Yazları tatil için Türkiye’ye geldiğimde aralarında Tayyip Erdoğan’ın da olduğu MTTB’li arkadaşlarımla görüşmeyi ihmal etmezdim.”
* * *
Abdullah Gül ile Tayyip Erdoğan’ın ilk siyasi beraberlikleri 1991 genel seçimlerinde olur.
Tayyip Erdoğan, o tarihte Refah Partisi İstanbul İl Başkanı’dır, MKYK üyesidir.
Erdoğan, Gül’e milletvekilliği adaylığı için teklif yapar, “Milli Görüş harekatının gençlere ihtiyacı vardır” der.
Onlar İstanbul’dan, Abdullah Gül Kayseri’den başka arkadaşlar başka şehirlerden...
Yapacakları nedir?
“Bu partiyi dönüştürebiliriz, biz halka yabancı değiliz, birlikte çalışarak onlara ulaşmanın yol ve yöntemlerini bulabiliriz.”
* * *
Abdullah Gül, kabul eder ve Kayseri’den seçilir, artık Tayyip Erdoğan’la Merkez Karar Yönetim Kurulunda’dır.
Abdullah Gül, Refah Partisi’nin de, geleceğin de önemli isimlerinden biri olur, Erbakan’ın da desteğiyle...
* * *
Diyeceksiniz ki, tabloyu böyle çizdikten sonra iki arkadaş arasında bir şey olacağını düşünebilir misiniz?
Siz düşünmeseniz bile politika düşünür.
Onun kafasında kırk tilki, kuyruklarını birbirine değdirmeden raksederler.
—————-
(x)R. Tayyip Erdoğan Bir Liderin Doğuşu-Hüseyin Besli, Ömer Özbay- Meydan Yayınları
(xx)Milli Türk Talebe Birliği