İlker Kafası

Yarın annelerimizi ekstra şımartma günü. Her şehirde etkinlik ve organizasyonlar var. İstanbul’da ise annenizi alın ve önce kahve için Sultanahmet’teki gizli bir bahçeye gidin: Ottoman Hotel Imperial’in iç bahçesi... Sunset Restaurant’da ailece Boğaz manzarasında brunch keyfi de bir seçenek. Akşamüstü Sanda Spa’larda üzüm çekirdeği yağıyla masaj keyfi yapabilirsiniz. Hem de çok özel fiyata... Bu arada ben sizin için Monako’yu gezdim. Bu yaz Monako’da bol bol eğlence ve keşfedecek çok şey var!

KONAKLAYIN

Odaları deniz manzaralı
HOTEL HermItage 5 yıldızlı tarihi bir binada kalmak isteyenler ve geniş oda sevenler için... 278 oda ve süitten oluşan otelde odaların hepsi deniz manzaralı. 6.600 metrekarelik spa’sı var. Otel o kadar büyük ve geniş ki odanızdan resepsiyona ulaşmak en az beş dakikanızı alıyor. Otelin resepsiyonunu yapan mimar, Eyfel Kulesini de yapan
kişi. Oteldeyken bir müzedeymiş hissine kapılıyorsunuz. Deniz
ürünü sevenlere otelin içindeki
Le Vistamar restoranını denemelerini öneririm.

GEZİP GÖRÜN

Saraydan müzelere uzanın
PRINCE’S PALACE’ın sadece bir bölümü gezi için açık. Sarayın diğer kısımları ise hâlâ prens ve prenses tarafından kullanılıyor. Gezmek için kesinlikle zaman ayırın. Okyanus Müzesi, 1848 yılında dizayn edilmiş ve süper bir yer. İçinde o kadar çok deniz canlısı bulunuyor ki inanamazsınız. Binanın kendisi bile bir sanat eseri. Antika Otomobil Müzesi’nde birbirinden güzel vintage arabalar sergileniyor. Hepsinin bir hikayesi var. Monako Prensi Rainer araba meraklısı olduğu için ona ait koleksiyon çok zengin.

NOT EDİN

Festival sezonu geliyor
AKLINIZDA olsun: 21 ile 24 Mayıs arasında Formula 1 Festivali var. En önemli yarış 24 Mayıs’ta. Hazırlıklar iki ay öncesinden başladı. Gönüllü çalışmak isteyenler festivalin internet sitesinden başvurularını yapabilirler... 4 Temmuz ile 22 Ağustos arasında Monte Carlo Sporting Summer Festival düzenlenecek. 1974 yılından beri yapılan ve dünyanın starlarını bir araya getiren bir festival. Bu sene kimler yok ki: Lady Gaga, Lenny Kravitz, Santana, Sting... Biletleri internetten satın alabilirsiniz.

TADINA BAKIN

Yemekler sanat eseri gibi
HANGİ restoranda yemek yemeden Monako’dan dönülmez? 2 Michelin yıldızlı Fransız restoranı Joel Robuchon’dan! Hotel Metropole Monte Carlo’nun içinde. Yerinizi kesinlikle önceden ayırtın çünkü hem terasta hem de iç bölümde yer bulmak zor olabiliyor. Restorana adını veren şefin yemekleri sanat eseri gibi. Şefin masasında oturursanız her şeyi canlı seyredebiliyorsunuz. Örneğin beyaz kuşkonmaz yemeği yapmasını izledim. Beni en çok bitirense
30 çeşitlik tatlı büfesi oldu.