İlker Kafası

Bodrum yaz sezonuna hazır. Ünlü bir restoran daha Türkiye’ye geliyor. Mikonos Adası’ndaki popüler restoran Nammos, Bodrum Mandarin Oriental otelinde hizmet vermeye başlayacak. Vedat Aşçı hep
en iyisi, en güzeli olsun istediği için süper markaları Türkiye’ye getiriyor. Bu yaz herkesin nerede olacağı şimdiden belli oldu. Bodrum’daki diğer uluslararası restoranlar Cipriani ve Nobu da hazırlıklarını tamamladı. Palmarina Bodrum’da hizmet veren bu restoranlar yeni menüleri ve tatlarıyla sizi bekliyor. Bu yaz Alaçatı mı, Bodrum mu öne çıkacak, bekleyip görelim!

TADINA BAKIN

Pirzola levreği olay
BALIĞIN kulübü açıldı. “Nasıl?” diyeceksiniz. Sortie’nin içindeki yazlık restoranlardan biri olan FishClub hizmete girdi. Denize sıfır ve manzarası muhteşem. FishClub için Eksen Grup’un yeni bebeği diyebilirim.
Erol ve Varol Kaynar kardeşler mekanın bütün ayrıntılarıyla ilgilenmişler. Fiyatlar ortalama, sınırsız yerli içki dahil kişi başı 170 ila 200 lira. Menüdeki pirzola levreğin bir olay olduğunu söyleyebilirim. Sakızlı muhallebi yine öyle. Çeşme’den gelen irmik ve Mersin’den gelen dil peyniriyle ortaya müthiş bir tatlı çıkmış.

DEĞERLENDİRİN

Denim denince akla...
BEYOĞLU’ndaki Tomtom Mahallesi’nde bu hafta yeni bir dükkan açıldı: Blue Matters Denim Concept. Burada yüksek kalite denim ve deriyle çantalar ve kişisel aksesuarlar üretilip satılıyor. Bu arada “Denim nedir?” diye soracaklar için en kolay açıklaması: Spor giyim ve özellikle jean pantolon yapımında kullanılan kaba, dayanıklı bir kumaş çeşidi. Ece Müfüoğlu Narcy ile Didem Çakar’ın ortak açtıkları dükkanda iki hafta içinde premium kalite denim pantolon koleksiyonu da satışa sunulacak. Ben almak için sıraya girdim bile!

UĞRAYIN

Zamana ihtiyacı var
GÜZEL manzaralı ve güneşi batırmak için ideal bir mekan Sur Balık. Arnavutköy’deki bu restoranın hep arabayla önünden geçerim. Dört katlı, tarihi bir binanın içinde. Rezervasyon yaptırırken özellikle dördüncü katı isteyin. Yemek konusunda iyiler ama daha iyi olmalarını bekliyorsunuz. Salatalar ve mezeler başarılı da balık konusuna biraz daha özen gösterilebilir. Bu aralar kalkan ve tekir zamanı diye onları denedik. Sunum mükemmel fakat tatlar tam olmadı. İstanbul’un en iyi balıkçılarından biri olabilir ama biraz zamana ihtiyacı var.

TAKILIN

Çorbada tuzunuz olsun
BALAT’ta Vodina Cafe diye bir yere gittim. Türkiye Soroptimist Kulüpler Federasyonu tarafından kurulmuş. Soroptimist, koşulsuz yardım eden kız arkadaş demekmiş. Vodina Cafe ekonomik özgürlüğü olmayan kadınlara meslek kazandırıyor. Ahşap bir evin arka bahçesinde. Güzel sohbetler etmek, kitap okumak ve ev yapımı bir şeyler yemek istiyorsanız doğru adres. Arnavut usulü ıspanaklı börek, sarma, mantı, kurabiyeler
ya da keyifli bir kahvaltı tabağı... Sosyal amaçlı bir mekana katkıda bulunmak isterseniz değerlendirin.