İlker Kafası

İstanbul’daki plaj olayı gittikçe yayılmaya başladı. Önce Sedef Adası’ndaki Club Sedef şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenlere kucak açtı. Club Sedef’in plajı pırıl pırıl bir denize bakıyor, gün boyu yeme içme olanağı da çok. Kaçış planı A diyorum... Bir diğeri ise bu hafta Big Chefs’in Tarabya’daki şubesinde açtığı plaj... Kaçış B de diyebiliriz. Artık bizim de İstanbul’da övünebileceğimiz plajlarımız var. Bakınız 9’uncu sayfamızdaki Gizem Coşkunarda’nın hazırladığı plaj haberine.

DENEYİN

“O eski iftarları özleyenlere...”

Ah nerede o eski iftarlar derken beklentilerimi karşılayacak bir mekan buldum: Grand Hyatt Taksim’deki 34 Restoran. Fonda çalan eski Türk müzikleri, çeşitli dolmalar, çorbalar, gözleme, makarna ve soğuk meze çeşitleri... Ana yemeklerde her türlü et ve balık hazırlanıyor. Otel restoranı havasından çıkmış bahçesinde sıcak bir ortam yaratmışlar. Tatlı büfesinde her türlü Türk tatlısı, baklavalar; çikolatalı baklava dahi vardı. Favorim ev yapımı dondurması, tadı pek güzeldi. Menü fiyatı kişi başı 115 lira.

TADIN

Üç günlük iftar yaptık!
Dört arkadaş nerede iftar yapsak diye düşünürken son kararımız Köşebaşı’nın Levent’teki şubesi oldu. Ön taraftaki yeşillikler içindeki bahçesi biz gittiğimizde tamamen doluydu. Sofraya oturduğumuzda önce soğuk mezeler, mercimek çorbası, salatalar, hurma çeşitleri,
ev yapımı pideler geldi. Sonra fındık lahmacun ve içli köfte... Doyduk derken üstüne yaprak döner, Adana, şaşlık, Urfa ile devam edildi. Tatlılar ise künefe, baklava ve meyve. Üç günlük iftarımızı yaptık ve kalktık! Kişi başı 70 lira ödedik.
GÖZ ATIN
Her parça size özel
Yaratıcılık çok farklı bir şey! Bunun güzel bir örneğini bu hafta tanıştığım bir çiftte gördüm ve sizle de paylaşmak istedim. İkisi de fotoğraf ve video mezunu, beş yıldır da animasyon projeleri üzerine çalışıyorlar. Sitelerinin ismi nicetohave.me. Burada kendi yarattıkları objeleri bir araya getirip satışa sunmuşlar. Her objenin bir hikayesi var ve seri üretim olmadığı için de size özel bir parça olmuş oluyor. Ayrıca doğaya zarar veren maddelerden uzak durduklarını da söylediler! Ben daha fazla anlatmayayım, siz siteden neler alabilirsiniz ona bakın...
UĞRAYIN
İstanbul’un gizli bahçesi
Soho House aşağı, Soho House yukarı! Açıldığı günden beri her şeyi ile olay olan mekan için Türkiye’de yaşayan yabancılar ve turistlerin buluşma noktası denebilir. Soho House markası bünyesinde Cecconi’s isimli İtalyan restoranını açtı. Herkese açık olan bu restoran İstanbul içindeki gizli bir bahçe gibi. Burrata ve avokado, trüflü pizza ve prosciutto’lu pizza, ızgara levrek ve üstüne sıcak kahve döktükleri dondurmaları! Hatırlatayım pazar günleri de brunch keyfi başladı!