İlker Kafası

İstanbul’daki taksilerin klimaları lütfen çalışsın! Bütün camlar açık seyahat edince pek değişiklik olmuyor. Taksileri kontrol eden bir merkez, belediye ya da yetkili kimse, klima zorunluluğu getirsin. Çünkü taksinin içi cehenneme dönüyor, hem de her bakımdan. Sesimizi duyun!

Şehirde yeşil ve park, bahçe sınırlı olunca Ritz Carlton oteli çok güzel bir proje yapmış. Otelin çatısında domates yetiştiriyorlar.

Bu ay kendi domatesleriyle bir menü oluşturmuşlar. Vaktiniz varsa bir uğrayın.

TADINA BAKIN

Yeni bir nefes
Escale restoran Kanyon AVM’de şık mimarisi, enerjisi ve yemekleriyle hizmete girdi. İstanbul’daki birçok restoranın sahibi olan Yücel ve Gülin Özalp çiftinin yeni çocukları diyebilirim. Kanyon’a yeni bir nefes getirdi. Restorandan içeri girince Londra ya da New York’taymışsınız gibi hissediyorsunuz. Cevat Yıldırım’ın başında olduğu barı uzunluğuyla sanırım İstanbul’un en büyüğü. Yemeklere gelince; zeytinyağlılar, pizzalar, etli lezzetler, mantılar, çeşit çeşit salatalar...
DEĞERLENDİRİN
Karşılığını alıyorsunuz
Çırağan Kempinski otelinin deniz kıyısındaki Bosphorus Grill restoranında çok iyi bir açık büfe olduğunu biliyor musunuz? Ben keşfettiğime çok memnun oldum. Artık misafirlerimizi götürebileceğimiz bir mekan daha var yani. Denizin üstünde, her türlü gürültüden uzak. Kötü hava şartları dışında hep açıklar. Açık büfede yok, yok! Kuzu çevirme, ördek, balık çeşitleri, tütsüde pişen karides, döner, zeytinyağlılar, tatlılar, meyveler. Kişi başı fiyatı içkisiz 180 lira. Karşılığını alıyorsunuz.
TAKILIN
Nişantaşı’nın kruvasancısı
BU ARALAR Nişantaşı’nda sürekli yeni bir mekan açılıyor. Av. Süreyya Ağaoğlu Sokağı’nın köşesinde açılan Kruvasan Cafe gibi. Sabah iyi bir kahve ve kruvasanla hızlı kahvaltı yapıp ıhlamur ağacı altında güne güzel güzel başlayabilirsiniz. Mekan minicik ama mimarisi dikkat çekici. Kahve bardakları, tabaklar, her şey özel tasarlanmış. Özellikle çikolatalı ve sade kruvasanları, minik kişleriyle yeni bir buluşma noktasına dönüşebilir. Bir kahve, iki kahve derken Nişantaşı mahalle hayatının bir parçası olabilirsiniz.
DENEYİN
Bağımlılık yapabilir
ALAÇATI Hacımemiş mahallesine renk getiren dondurmacı şimdi Karaköy’de. Dondurmino’nun sahipleri Mehmet Ali ve Perihan Akbulut, Alaçatı’daki Kurabiye Otel’in de sahipleri. Yoğun istek üzerine İstanbul şubesini açmışlar. Fransız Pasajı’ndaki mekanın adı kulaktan kulağa fısıldanıyor. Mekan klasik dondurmaların yanı sıra alışılmamış lezzetler de sunuyor. Biberiye ve lavanta yeni tatlar. Cheesecake, bitter portakal, İtalyan karameli, kavun klasikleri... Bağımlısı olmamak imkansız!