Anneliği bilenlere karlı fırsatı

Anneliği bilenlere karlı fırsatı

Anneliği bilenlere karlı fırsatı
Şule YÜCEBIYIKAnneliği bilenlere karlı fırsatıEn az lise mezunuysanız ve çocukları seviyorsanız siz de ev annesi olup para kazanabilirsiniz.Ev hanımısınız veya emeklisiniz. Bir yandan aile bütçesine katkıda bulunmak, boş vaktinizi değerlendirmek istiyorsunuz. En az lise mezunuysanız ve çocukları seviyorsanız, harika bir iş sizibekliyor; ev anneliği...
Ev anneliği ya da öğretmenliği kavram olarak Türkiye'de giderek yaygınlaşan bir uğraş. Özellikle çalışan ailelerin çocuklarıyla ilgilenecek nitelikli kişileri bulma arayışlarında çektikleri büyük zorluklar bu mesleğe duyulan ihtiyacı artırıyor. Bulunan bakıcılar, genellikle alt sosyoekonomik gruplardan geldikleri için çocuğun davranış biçimini, dilini olumsuz yönde etkileyebiliyorlar.Türkiye'de bu hizmeti veren kuruluşlardan ilki Mature Eğitim ve Aile Danışmanlığı en az lise mezunu olmak şartıyla, kendine güvenen, çocukları seven her yaştan kişiye ev annesi olma imkanını sunuyor.Mature yetkilileri ev anneliğini "çocuğa bakmak" değil "sağlıklı ve mutlu çocukların yetişmesine katkıda bulunmak" olarak tanımlıyorlar.
Ev annesi adayları öncelikle Mature'de, çocuk gelişimi uzmanlarının katıldığı ve en az bir hafta süren bir seminer programına tabi tutuluyor. Bu seminerlerde, davranış psikolojisinden ilk yardıma kadar birçok konuda ders veriliyor. Aday, çalışma koşullarını kendisi belirliyor. Örneğin haftada 3 gün çalışmak istiyor ve Üsküdar'da oturan bir aile talep ediyorsa bu koşullara uygun bir aile bulunuyor.Ev annesi bakımını ve eğitimini üstlendiği çocuğun gelişimi hakkında günlük ve aylık raporlar tutuyor. Daha sonra bunu Mature'deki uzmanlarla görüşüp, çocuğun kişisel gelişimi için bir program çıkarılıyor. Örneğin, çocuk 13 aylıksa ve tek ayak üzerinde duramıyorsa kas gelişimini ilerletecek egzersiz programları uygulanıyor. Ev annesi, aile ve Mature'nin yetkin çocuk gelişimi uzmanları sürekli diyalog içinde çocuğun psikolojik, sosyal ve fiziksel gelişimini izliyorlar.
Ev annesi, aileyle ilgili bir sorunu olduğunda bunu Mature'ye bildiriyor. Anlaşmazlık çözümlenemeyecek durumdaysa başka bir aileye yönlendiriliyor.
Ev annelerinin kazancı çalışma saatlerine göre değişiyor. Günde 10 saat, haftada 5 gün çalışıyorlarsa kazanç ayda 110 ila 130 milyon lira arasında değişiyor. Haftanın birkaç günü part - time çalışıyorlarsa başlangıç ücreti 35 milyon ila 60 milyon lira arasında değişiyor.
İlgilenenler için Mature'nin telefonu: 0216 327 68 77
Adres: Acıbadem Caddesi, İş Bankası Blokları, C1 / B, Kadıköy
DİĞER YENİ YAZILAR