Yılın Rengi İnsanı Morartıyor

6 Şubat 2018

Bu yıl biraz morarmak moda! İster tepeden tırnağa, ister bir küçük çantayla veya bir çift ayakkabıyla ama mutlaka bir tarafımız tüm dikkatleri üzerine çekerek morarıyor. Bu etki küçük bir taşı denize fırlatma neşesi ile başlayıp, halkalar halinde hafif bir titreşimle yayılmaya hazırlanıyor sokak modasında. Sokak modası derin bir sükunetle mor tonlarını kapsama alanına sokmaya başlıyor. Bazen sesi duyulmayacak kadar kısık, kimi zaman ise keskin bir çığlık.

Romantik, tutkulu aynı zamanda duygusallığı temsil eden mor ve tonları ihtişamlı yapısı ile sokak modasına hükmetmeye hazırlanıyor. Yılın renginin stillere yansımasının ne denli etkili olduğu her zaman tartışmaya açık olsa bile, bu ihtişama en azından kıyısından köşesinden kendini bırakmamak elde değil. Mesela içinize ne giydiğinizin önemli olmadığı şu soğuk günlerde omuzlarınıza atacağınız mor kabanın sizi nasıl farklı göstereceğini düşünün.


Önünüzü sıkıca bağlayıp kendinizi morun lüksüne teslim ettiğinizi hayal edin. İşte mor kombin meselesi bu kadar basit. Sizi korkutan bilinçaltınıza hükmeden tüm pimpirikli düşüncelerinizi bir kenara bırakmalı ve mora şans tanımalısınız.

Hemen mor rengi öyle derin ve sessizle karışılama ön yargısında bulunmayın. Mor tüm kombinlerinize yakışacak bir iddiaya sahip. Siyah giyenler içinde, için için kararsız kalan gruba sesleniyorum, siyahın yerini biraz mora bırakın. Gardrobunuzda mora yer açın!

Yazının devamı...

Grinin Bilmem Kaç Tonu

17 Aralık 2017

Kış aylarının vazgeçilmezi gri havamızı baştan aşağıya kendine uyduruyor. Baştan aşağıya griye renk bizi hakimiyeti altına alırken, arada bir eklenen renkler kombinlerin enerjisini arttırıyor. Modanın replay tuşu yine takılı kalıyor ve sürekli başa sarıp oynuyoruz. Her yıl yine olduğu gibi kış modasında griyi ağırlıyoruz.

Tüketirken tükettiğimizi tekrar üretiyor gibi yapıp tekrar tüketen olduk farkında mısınız? Adeta bir tekerleme gibi değil mi? Tüketirken tüketilen neyse onu tekrar üretiyor sayıp tüketmek. Konu gri renkten açıldı diye söylemiyorum. Sıkılmadınız mı? Her gün baktığınız ekranlarda hep benzer şeyleri görmekten, her gün takip ettiğiniz insanların sürekli olarak kendilerini çeken kocaman yüzlerinden, her an önünüze gelen reklamların benzerliklerinden, her saniye üretilen kampanyaların birbirini tüketmesinden bunalmadınız mı?

İnce bir çizgi çekin. Bunu bir mesafe olarak kabul edin. Sürekli kendi yüzünü çekenlerden, sürekli bir başkasını taklit edenlerden, sizi içine çeken benzerliklerden bir adımda uzaklaşın. Taklit etmeyin, esinlenin, ilham alın, üretin. Üretirseniz ancak kendinizi ve kendi stilinizi ortaya çıkaracaksınız. Özgün olmak üretmekten geçiyor. Bu geçiş dört mevsime yayılıp olayı yine gri renge bağlıyor.

Gri kombin meselesini de öyle kafanızda dallandırıp budaklandırmaya gerek yok. Gri neticesinde nötr renklerden. Nereye çekersen oraya gelen, ne desen inanan, kötü düşünmeyen, karamsar gibi gözüküp aslında pozitif bakan bir karakter gibi. Tüm renklerle uyum sağlayabilecek hoşgörüye sahip. Yeter ki çok karmaşık olmasın. Gerisi zaten önemli değil. Çorap söküğü gibi gelir. Mesele nokta koymak. Yerine, yerinde...


Yazının devamı...

2017/2018 Sonbahar Kış Trendi: Kazak

18 Ekim 2017

Malum kış geldi sayılır. Sıcak havadan, mis gibi yaz aylarından şikayet edenler lütfen artık güneşten kaçılın, bize yer açın!

2017/2018 Sonbahar Kış trendlerinde mevzu buz gibi havasını hissettirmeden hemen önce birer birer sokak modasına fısıldamaya başladı. Neyse ki bu sezon tüm diğer kış aylarına nazaran canlı renkleri ile kendini belli ediyor. Hava gri, soğuk ve kasvetli mi? İç sıkıcı bir kapalılıkla üzerinize üzerinize mi geliyor. İçiniz içinize sığmıyor ama kötü hava koşulları sizi hep kapalı alanlara mı itiyor? Hiç önemli değil! Yaz mevsiminin tüm cıvıltısını kalbimizde yaşatıp, üzerimize renkli kazakları geçiriyoruz. Pembenin en şekeri, kırmızının en yananı, lilalın en tatlısı, turuncunun en masumu, laciverdin en namlısı diyerek uzayıp gidiyor mevzu . Bu kış bize biraz fazla renk veriyor.

Şeker kız moduna girmek isteyenleri pink ve lilanın kimi zaman capcanlı kimi zaman daha soluk tonlarına davet ediyorum. Kış modasında renkler lila ve tonlarına yükleniyor. Üstelik öyle solgun ve geri plana atılacak kombinlerle de geçiştirilmiyor. Kırmızı ile lilayı, lacivertle pembeyi pek tabii bir arada kombinleyebilirsiniz mesela. Koyu renklere doğru ilerlerken lacivert ve kırmızı kah aynı kombinde buluşuyor, kah daha da renklenerek neon renklerle de kullanılabiliyor. Kazak kombinleri haddini aşarak şık bir stili daha çok ön plana çıkarıyor. Mevsim Kış şık bir kombinden kazak dışında ne beklenebilirdi ki?

Ponponlu, püsküllü, iri örgülü, kısa, uzun, geniş, asimetrik her türlüsü tekrarlanan moda kısmından gelerek kombinlere yeniden sızıyor. Pastel mevzusu ise çizmeyi biraz aşarak hızlı adımlarla sokak modasına hükmedecek seviyeye ulaşıyor.

Kombin önerilerimin devamı için tıklayın: Kazak modelinizi seçip, üzerinize çekin, aman sakın üşütmeyin!

Yazının devamı...

2017 Sonbahar Sokak Modası

19 Eylül 2017

Yeniden en baştan yeni bir sezon ve asla eskiyip, yitip gitmeyen trendlerle karşı karşıyayız. Geçmişten beslenen moda, yine yeniden geçmişin izlerini üzerimizde buluşturmaya ve yeni trendleri baştan ısıtıp yenileyerek önümüze sermeye hazırlanıyor. Vintage kabanların tozları bile değerlenirken, tüvit kumaş adeta ani bir şekilde hortluyor. Eskiyi anımsatan her ne varsa değerini arttırarak sokak modasına dönüyor. Sonbahar henüz havayı soğutmadan içimizi ısıtacak ayrıntılar ile sokak modasını talan etmeye hazır mısınız? Gri havanın kasvetine, ıslak cadde ve sokaklara, peki yağmurun ardından gelen o müthiş toprak kokusunu hiç mi özlemediniz?

Desen Desen

Az biraz puantiye, birazcık ekose, birazcık da pötikare tüm ceketlere hareket katmaya geliyor. Bu sonbahar enerjisini renklerden çok desen meselinden kazanıyor. Özellikle kırçıllı desenlerin her yanı saracağı, puantiye ile nokta koyacağı, ekose ile kafa dağıtıp, pötikare ile detaylanacak bir dönem bizleri bekliyor.

Eskimeyen Kot Ceket

Sıcak ve soğuğu aynı anda aynı bedende hissettiren, güneşi kavurucu, gölgesi üşüten, gecesi serin, gündüzü ayrı sıcak olan kafa karıştırıcı sonbahar yine en iyisi kot ceketlerle geçiştiriliyor. Kota kot katmanın artık adeta bir adet olduğu, en şık kombinler üzerinde bile sırıtmayan tek ceket kot ceket yine dolapların baş köşesine kurulmayı bekliyor.

Yazının devamı...

Yaz Bitmeden Denemeniz Gereken İspanyol Stil

16 Ağustos 2017

Sıcak havadan bir yandan bunalıp, diğer yandan yaz mevsimi bitmesin diye gözümüzü havanın sıcak etkisine diktiğimiz günlerdeyiz. Yaz geçip gitmeden mutlaka giyilmesi gerekenler listesinde ispanyol stil açık ara ön plana çıkıyor. Omuzları açık bırakmak artık adetten, şimdi bir de üzerine fırfırlar ekleniyor. Kaçak kat çıkan etekler, omuzları mutlaka açıkta bırakan bluzlar, sesi uzaktan da yakından da hoş gelen tahta topuklar ve yaza yakışan gül desenler yaz bitmeden üzerimize dolanıyor. Sıcak bir yaz akşamı, bir küçük ispanyol masalı canlanıyor üzerimizde. Baskın gelen ispanyol stil kombinler, havanın kararsız kalacağa günlere kadar etkisini yitirmeden devam edeceğe benziyor.

Bir Etekle Geçiştir

Günü ve geceyi şık bir tavra sokmayı fırfırlı etek modelleri üsteniyor. Basic bir bluz, tişört veya büstiyer hazırlanmak için yeterli oluyor. Fırfırlı etek modeli kombinleri için mutlaka üst parçayı daha dar ve üzerinize oturan parçalardan seçin. Bu basic bir tişörtte olabilir, sade bir bluz da. Salaş ve bol kesimli üstler fazla kiloları derde dönüştüren bir görünüme sokabilir. Kilo probleminiz yok veya olduğundan daha kilolu bir görünüm sizi rahatsız etmiyorsa dökümlü gömlek veya bluzları da pek tabii tercih edebilirsiniz.

Adımların Sağlam Olmalı

Kalın tahta topuklar yeniden sokaklara birer ikişer dökülüyor. Yaz mevsiminde sandaletler tahta topukla kuşatılırken, kış mevsiminde bot modelleri de nasibini alacak gibi duruyor.

Bizdeki Adet

Yazının devamı...

Sokak Modası: Hasır Çanta

29 Mayıs 2017

Vintage parçaların parça parça tüm kombinleri ele geçirme vakti geliyor. İlk adım 2017 yaz trendlerinde başı çeken hasır çanta modelleri ile başlıyor. Sonrası tahmin edildiği gibi koşar adım teslim olma zamanı. Elleri yukarı kaldırın ve yaz mevsiminin sıcak havasına kendinizi şimdiden kaptırın!

1970'lerin henüz pabucu dama atılmadı. 1980'ler ve 90'lar modası gündelik kombinlerimize hükmetse de 70'lerin bohem havası illaki bir yerden yakalıyor bizi. Bu senenin modasında da bohem tarzın o vurdumduymaz tavrı çantaları örüyor. Hasır çantalar sesini yükselterek sokak modası trend listesinde başa geçiyor. Yeni eskiyi, eski ise yeni olmayı hasırdan öğreniyor! Plaj modasının vazgeçilmezi hasır çantalar bu sefer sokak modasında adından çok söz ettireceğe benziyor.

Bu sefer tüm plaj dağınıklığını toparlayan koca hasır çantanız gündelik kombinleri tamamlamak için burada. Ne kadar büyük, o kadar rahat olarak değerlendirilecek çanta modelleri tüm günü omuzlarınızda taşıma lüksünü vadediyor.

Bazen el çanta zarifliğini hasır dokusunun salaş havası ile bütünleştiren modelleri, çabasız şık kombin ayrıcalığı ile buluşturuyor bizi. Tüm bunları ufacık bir hasır el çantasının yaptığına inanabiliyor musunuz?

Kış mevsimini hatırlatan tüm deri çantalarınızı kaldırın. Yerine sokaktan plaja inecekmiş havası veren hasır çantaları çıkarın. Gündelik kombinlerinize büyük küçük, çeşit çeşit hasır çanta modelleri ile renk katın!

Yazının devamı...