Rıdvan Başkan’a teşekkür ediyoruz

19 Ağustos 2019

Bu sözler, İzmir Kemalpaşa Vişneli Mahallesi’nde 30 gönüllünün işbirliği yaparak kurduğu, Türkiye’nin ilk ‘Çiftlik Hayvanları Koruma Alanı’nın yöneticisi Sibel Çakır’a ait. Başkan Rıdvan Karakayalı da, gereken desteğin her zaman verileceğini söyledi

Bu çiftlik, 2017 yılından bu yana sakat, engelli ve yaşlı hayvanların kötü muameleden kurtarılarak koruma altına aldığı bir çiftlik. İzmir’in Kemalpaşa ilçesi içinde kirazı, üzümü ve zeytini ile meşhur Vişneli Mahallesi (köyü). Bu çiftlikte şu anda 1300 civarında; at, eşek, buzağı, keçi, koyun, su kaplumbağası, ördek, kaz, tavşan, köpek, kedi ve kesilmekten kurtarılan tavuklar ile kanatlılar bir arada yaşıyor. Sibel Çakır mı? Yaşamını 30 yılı aşkın bir süredir bu can dostlara adamış bir kişi. “Burayı ilk açtığımda bana deli muamelesi yapıldı. ‘Bunlar korunur mu? Bunları kes, sat, paraya çevir’ gibi sözler söylendi. Zor şartlar altında olsam da yılmadım. Ben ölene kadar bu canlar için çalışacağım ve mücadele edeceğim” dedi.

Bölgeyi su basıyordu

Çakır şunları söyledi:
“31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Kemalpaşa Belediye Başkanı seçilen Rıdvan Karakayalı, 2017 yılında kurduğumuz çiftliğimizi ziyaret ettiğinde hayvanlara son derece yakın ve samimi davrandı. Hepsini tek tek sevdi ve bu tavırlarıyla gönlümüzü fethetti, en önemlisi de, gezerken belediye olarak desteğini esirgemeyeceğini söyledi. Çok mutlu olduk. Daha sonra yaptığımız toplantı da çiftliğimizin en önemli sorunu olan yolumuz ile ilgili isteğimizi dile getirdik. Çünkü, yağışlı havalarda bu bölgeyi su basıyor ve yolumuz çöküyordu. Araçlar battığı için çiftliğe giremiyor, yüklerimizi sırtımızda taşıyorduk. Başkanımızdan araçların ve yük kamyonlarının girip çıktığı yolumuzun yapılmasını rica ettik, ‘Tamam’ dedi ve sözünü tuttu. Kemalpaşa Belediyesi’nden gelen ekipler, çiftliğin giriş-çıkış ile acil çıkış yollarımızı düzenleyerek parke taşlarla kapladı. Çöken ve su basan yerler yapıldı. Tamamlanan yolumuzla artık çiftliğimize daha rahat girip çıkıyoruz. Yollar yapılınca barınağın görüntüsü de değişti ve çok güzel oldu.”

‘Üç isteğimiz daha var’

Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle başkanımıza ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az, ‘Çiftlik Hayvanları Koruma Kurulu’ olarak ne istediysek yapıldı. 30 yıldır ilk defa sözünü bu kadar çabuk tutan bir belediye başkanı gördüm. Üç konuda sıkıntımız vardı. İlki araçlar sürat yapıyor, yola kasis yapılmasını istedik, ona da ‘Bayramdan sonra yapacağız’ denildi. Bir de su konusunda problem yaşıyoruz, onun içinde çözüm üretilecek. Ayrıca belediyemizde veteriner hekim olmadığı için hayvanları kısırlaştırma sorunumuz var. Belediyemiz, bunların kısa zamanda yapılacağını söyledi”

Karakayalı: Yasa acilen çıkarılmalı

Yazının devamı...

Kurallara uyun ve asla acele etmeyin

16 Ağustos 2019

İzinlerini memleketleri ile tatil beldelerinde geçirip araçlarıyla dönüş yoluna çıkanların; Aydın-İzmir, Çeşme-İzmir ile Ankara, İstanbul, Balıkesir ve Çanakkale güzergâhlarında kuyruk oluşturacağı bildirildi.

Bugün, 9-19 Ağustos arasındaki Kurban Bayramı ve bağlantılı tatil sonrası memleketlerine araçlarıyla dönecek olanlara trafik uzmanlarının uyarılarını aktaracağım. Sayfamızın hazırlandığı 15 Ağustos’ta, yani dün 15.00 itibariyle ülke çapında trafik kazalarının arttığı, ölü sayısının 50’yi geçtiği, yaralı sayısının da 400’e yaklaştığı açıklandı. 13 Ağustos’ta başlayan dönüş trafiğinin yoğun geçtiğini belirten uzmanlar, hafta sonu memleketlerine dönecek olanlar için de, uyulması gereken kuralları sıraladı. Yetkililer, bugün akşam saatlerinden sonra ve hafta sonu yola çıkacak olanların yoğun araç trafiğiyle karşılaştıklarında acele etmemelerini ve sabırlı olmalarını istedi.

Gece yola çıkmayın!

Bayram tatilinin ilk dört gününde bilançonun 40 ölü ve 349 yaralı olduğunu vurgulayan uzmanlar, şu önerilerde bulundu: “13 Ağustos itibariyle dönüşler hızlandı. Ancak, alınan tedbirlere ve yapılan tüm uyarılara rağmen trafik kazaları ne yazık ki arttı. Yapılan araştırmalara göre, yıl içinde meydana gelen kazaların yüzde 32’si tatil yollarında oluyor. Tatil sonunda araç kullananlar, yola çıkmadan önce yol durumuyla ilgili bilgileri almalı. Uzun yolculuk yapacaklar ise, öncelikle araçtaki sağlık çantasını kontrol etmeli ve eksikleri tamamlamalı. Araç kullananlar, asla aşırı hız ve emniyet şeridi ihlali yapmamalı, hele hele uykusuz ve yorgun olarak direksiyon başına geçmemeli. Ayrıca, zorunlu olmadıkça gece yolculuğu yapılmamalı. Uzun yolculuklarda en fazla 300 kilometre sonrası mola verilmeli, şayet yanınızda araç kullanan bir kişi varsa, araç dönüşümlü olarak kullanılmalı. Yolculuk süresince süt, ayran ve yoğurt gibi ürünlerin kullanılmamasına özen gösterilmeli. Araç kullanan kişi direksiyon başındayken; cep telefonu, tablet, navigasyon, CD çalar gibi cihazlarla ilgilenmemeli, bütün dikkatini yola vermeli. Gündüz araç kullananlar ise muhakkak güneş gözlüğü takmalı.” Son bir hatırlatma da ben yapacağım: Araç kullanan tüm sürücüler trafik işaret ve kurallarına kesinlikle uymalı.

Kara noktalara dikkat!

Uzmanların son uyarıları da şöyle: “9-15 Ağustos günleri arasında kara noktalarda ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları; Aydın Söke’de, Manisa Yunusemre’de, Balıkesir Burhaniye’de, Çanakkale-İzmir arasında, Denizli’de, Ankara’da, Kırıkkale’de, İstanbul’da, Eskişehir’de, Bursa’da, Konya’da, Sivas’ta, Düzce’de, Bolu’da, Karabük’te, Giresun’da, Karaman’da, Burdur’da, Malatya’da, Kastamonu’da, Gaziantep’te, Diyarbakır’da, Erzurum’da, Muş’ta, Artvin’de, Aksaray’da, Niğde’de, Zonguldak’da, Şanlıurfa’da, Tokat’ta, Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da, Amasya ve Sinop’ta yaşandı. Bu yörelere gidecek olan sürücülerin özellikle trafik kazası yaşanan kara noktalara dikkat etmelerini istiyoruz.”

Yazının devamı...

Kurbanınızı LÖSEV ve KİTVAK’a verin

12 Ağustos 2019

Bu çağrı, 1995 yılında İzmir’de hasta ve yakınlarına yönelik kurulan KİTVAK ile 8 Kasım 1998 yılında Ankara’da lösemili çocuklar için çalışmalarına başlayan LÖSEV tarafından yapıldı

İslam aleminde sevgi, saygı, huzur, kardeşlik ve paylaşım günleri olarak benimsenen Kurban Bayramı, yarın ‘Arefe Günü’ ile başlıyor. Bugün yazıma iki önemli öneri ile başlayacağım. İlk önerim; araçlarıyla memleketlerine gidip aile ziyaretleri yapacak olanlar ile tatile gideceklerin, hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde artacağını da göz önüne alarak, araçlarını trafik kurallarına uyarak kullanmaları olacak. İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği son uyarısını da aktarayım: “Seyir halinde telefon kullananların kaza yapma olasılığı telefon kullanmayanlara göre 4 kat daha fazladır.” Aman dikkat! İkinci önerim ise, bayram tatili süresince evlerinizi terk edip 5 ile 9 günlük sürede memleketine veya tatile gidecek olanların, kapı ve pencerelerini kilitlemeleri, komşularına tatil boyunca evlerinde olmayacaklarını söylemeleri ve tatildeki yerinizden paylaşım yaparak hırsızlara kapı açmamanızdır. Ayrıca komşularınıza, şüpheli bir durum gördüklerinde 155 ALO Polis ve 156 ALO Jandarma’yı aramalarını söyleyin. Şimdi gelelim iki vakfın çağrısına...

Bu yıl 1040 lira

İlk olarak “Her kurban, lösemili çocuklara can” bu sloganla çağrı yapan LÖSEV Halkla İlişkiler Sorumlusu Duygu Selin Çakıcı şu bilgileri veriyor: “Kurban Bayramı’nda LÖSEV’e vekalet vererek kurbanlarınızı dini usullere uygun kestirebilir, bağışlarınızla lösemili ve kanserli çocuklarımızın hayatını kurtarabilirsiniz. Kanser hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçlar vücut savunmasını yok ettiği için, tedavide en geçerli besinin de protein olması nedeniyle, kanserli çocukların protein ağırlıklı beslenmesi gerekiyor. LÖSEV 12 ay boyunca 40 bine yakın hasta çocuklarımız ile ailelerine taze et ve et ürünleri iletiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onayı doğrultusunda ülkemizdeki sağlıklı et kombinalarında, din görevlileri, noter ve veteriner hekim eşliğinde kesilen kurbanlar, yıl boyunca lösemili çocuklarımıza can oluyor. Bu yıl 1040 lira olarak belirlenen vekaleten kurban bağışlarınız, tüm banka şubelerinden, bankaların bağış sayfalarından, dokuz ilde bulunan LÖSEV ofislerimizden ve www.losev.org.tr internet adresinden yapılabilir. LÖSEV olarak, hayırsever halkımızı vekaleten kurban bağışlarıyla hayat kurtarmaya davet ediyor, destek olanlara şükranlarımızı sunuyoruz.”

Kesim yapmıyoruz

İkinci çağrı “Yaşamak çocuklarımızla güzel” sloganıyla başlayan ve “Onkoloji Hastanesi” kurmak amacıyla hizmetlerini sürdüren, Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı’ndan (KİTVAK) geldi. KİTVAK yetkilileri, “Umut ve destek kanseri de iyileştirir. Konuk evlerimizde kalan ihtiyaç sahibi kanser hastaları için ‘Kurban Bayramı’ vesilesiyle gönülden bağışlarınızı bekliyoruz. Biz kesim yapmıyoruz. Banka hesap numaramız; Halk Bankası İzmir Konak Şubesi Hesap No: 16000008 (IBAN TR74 0001 2009 7340 0016 0000 08)’dir” diyor. KİTVAK’ın ayrıca Ege ve Dokuz Eylül üniversite hastanelerinin kampüslerinde ‘Hasta ve Hasta Yakınları Konukevleri’ de bulunuyor. Ayrıca KİTVAK’ın Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde yer alan Pediyatrik Kemik İliği Nakil Ünitesi, Avrupa Transplant Birliği tarafından akreditasyon alan Türkiye’deki iki merkezden biri olduğu da belirtiliyor.

‘Ruhumuz bayram edecek’

Bu arada Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ile Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz LÖSEV gönüllüsü olarak bundan böyle hizmet edeceklerini açıkladı. Belediye personeliyle birlikte imece usulü toplanan bağışları, LÖSEV’e teslim edeceklerini belirten Başkan Sengel şunları dile getirdi: “Efes Selçuk Belediyesi hizmet binasına ve birimlerimize bağış kutuları koyduk. Ayrıca Kurban Bayramı sebebiyle Efes Selçuk Belediyesi adına gönderilecek tüm hediyelerin de lösemili çocukların tedavilerine katkı sağlamak için LSV Dükkan’ından satın alacağız. Ben inanıyorum ki, başta belediyemiz çalışanları ve tüm Selçuk halkı birlikte umutları filizlendirecek. Bu kararımızla ruhumuz da bayram edecek. Bağışta bulunan ve bulunacak olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.”

Yazının devamı...

Çiftçi iki milyon kazanacak

5 Ağustos 2019

Alaşehirli üreticilere müjde! 740 bin metreküp su depolayacak barajın, 130 bin metreküplük gövde dolgusunun bu yıl içinde bitirileceği ve 2020 yılı sonunda da su tutacağı açıklandı.

Bu bilgileri, çalışmaları incelemeye giden DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker verdi. Eker, 1810 dekar araziye can suyu olacak Horzum-Alayaka Barajı’nın yüzde 25’inin tamamlandığını söyledi.

Havaların ısınmasıyla birlikte inşa çalışmalarının yeniden hızlandığını, barajın şu ana kadar yaklaşık 26 bin metreküplük gövde dolgusunun tamamlandığını, 2019 yılı sonuna kadar da 130 bin metreküplük dolgunun bitirileceğini belirten Bölge Müdürü Eker, gelişmeleri şöyle dile getirdi: 

Gövde altı ayda biter

“Bu barajı 2021 yılı ortalarında hizmete açmayı hedefledik. Horzum-Alayaka Köyü’nün 6 km. güneybatısındaki Karabalçık Deresi üzerine inşa edilen bu barajın gövde yüksekliği temelden 32 metre olacak. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipindeki barajın gövdesi için 130 bin metreküp dolgu yapılacak. 2019 kışının sert geçmesi nedeniyle 1300 kotlarındaki inşaat alanında çalışmalara bir süre ara verdik. İnşaatımız bu yüzden istediğimiz hızla ilerleyemedi. Yaz aylarıyla birlikte çalışmalarımızı hızlandırdık. 2019 yılı sonuna kadar barajın gövdesindeki dolgu işlemlerini bitireceğiz ve sonbaharda da beton kaplama çalışmasına başlayacağız. Bundan sonra da sulama şebekesini ele alacağız. Önümüzdeki yıl beton kaplamalar tamamlanır. 2020 yılı sonunda barajı su tutulabilir hale getirilecek ve 2021 Haziran’da da hizmete sunacağız. 740 bin metreküp su tutma kapasiteli bu barajı 2019 yılı rakamlarıyla dikkate alacak olursak, bölge çiftçi her yıl en az iki milyon lira daha fazla kazanç sağlayacak.”

Engellilerden teşekkür

Çanakkale Gelibolu’daki S.S. 35 Nolu Minibüs ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifi, gazi ve şehit yakınları için başlattıkları ücretsiz biniş uygulamasının, engelliler için de geçerli olduğunu açıkladı. Sistemin oturduğunu, engelli ve ailelerin memnun olduğunu söyleyen Gelibolu Tüm Özürlüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ergün Coşkun, “İlçemizdeki engelliler ve aileleri mutlu. Bize destek olan Belediye Başkanımız Mustafa Özacar ile Kooperatif Başkanı Birkan Esen’e teşekkür ediyoruz” dedi. Esen de, “Uygulama güzel gidiyor. Projemize destekleri için biz de halkımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yazının devamı...

Kaçak moloz ve atığa af yok!

2 Ağustos 2019

Benzer duyuru ve çağrı, bölgemizdeki bütün belediyeler tarafından sıkça yapılıyor, vatandaşların moloz ve evsel atıklarını gelişigüzel yerlere atmamaları isteniyor. Ancak bazı vatandaşlar, belediyelerin bunları belli bir ücret karşılığında yaptığını öğrenince bildiklerinden şaşmıyor, moloz ve atıklarını kent dışına taşıyarak kurtuluş yolunu seçiyor. Bugün köşemizde dile getirdiğimiz çağrı, ‘Tadilat aylarına özel moloz seferberliği’ başlığıyla Buca Belediyesi’nden geldi. Yaz aylarında tadilat ve tamirat işlerinin arttığını ifade eden Başkan Erhan Kılıç, ilçede moloz kirliliğine engel olmak için özel bir çalışma başlattıklarını açıkladı.

‘Yakın takipçisiyiz’

Hatırlarsanız, geçen ay Buca Kaynaklar Söğütlü girişinde iki kamyonun boş tarlaya moloz dökmesi üzerine Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, olay yerine bizzat gitmiş ve doğa düşmanlarına suçüstü yapmıştı. Olay yerine Buca Belediye Zabıtası, İlçe Jandarması ve Büyükşehir Belediyesi’nin yetkililerini de çağıran Kılıç, yasal işlem yaptırarak iki sürücüye 20 bin lira ceza kestirmişti. Bu olay sonrası, “Buca’nın yeşili bizim özel hassasiyetimiz” diyen Kılıç şu vurguları yapmıştı: “Kaynaklar ve Kırıklar bölgesi başta olmak üzere, kentimizin her köşesinde yapısı kaçak olan ve moloz dökenlerin yakın takipçisiyiz. Kimsenin çıkarı uğruna çocuklarımızın geleceğini yok ettirmeyeceğiz. Moloz ve atık dökenlere asla af yok. Bu konuya duyarlı vatandaşlarımız; orman alanı, dere yatağı ve yol kenarı gibi boş alanlara gelişigüzel döküm yapanları görürlerse, araç bilgilerini alarak İzmir Büyükşehir’in 0232 293 19 99 numaralı ALO ATIK hattına ve Buca Belediyesi’nin çağrı merkezine ait 999 28 22 numaralı telefonuna bildirsinler.”

‘Ücret makul’

Buca Belediyesi’nden gelen son çağrı şöyle: “Başkanımızın hassasiyetle üzerinde durduğu yeşil ve temiz bir Buca projesi nedeniyle çevre ve görüntü kirliliğinin kesinlikle önüne geçeceğiz. Bu sistemle, ev ve işyerlerindeki tadilat işlemlerinden sonra ortaya çıkan molozları ve atıkları, makul bir ücret karşılığında konteynerlerle alacağız. Hemşehrilerimiz, bu hizmetimizden faydalanmak için belediyemizin 0232 439 10 10 no’lu telefonunu arayabilir. Fen İşleri Müdürlüğü’ne formla da başvurulabilir. Vatandaşlarımızdan ricamız; gelişigüzel yerlere moloz atanları; mahalle ve sokak adı, kapı numarası, biliniyorsa kişinin adı ve soyadıyla, varsa araç plakasını da ekleyerek bize iletmeleri. Ücret; 2, 4, 5 ve 6 metreküplük konteynerler karşılığında alınacak. Yapılan düzenlemelere göre, 35 çuvala kadar olan atıklar için 60, 70 çuvala kadar olan atıklar için 120, 90 çuvala kadar olan atıklar için 160, 110 çuvala kadar olan atıklar için de 200 lira olacak.”

Yazının devamı...

'Kapınıza bir kap su bir kap mama koyun'

29 Temmuz 2019

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), İzmir Büyükşehir başta olmak üzere kentteki bazı belediyelerle işbirliği yaparak can dostlara bu yıl da destek olacaklarını açıkladı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin çok üzerinde seyrettiği bugünlerde, sokak hayvanları için İzmir’deki belediyeler ve HAYTAP İzmir İl Temsilciliği ortak çağrıda bulundu, bina, müstakil ev ve site gibi ikamet edilen hanelerin kapı girişleri ile işyerlerinin önlerine koyulacak bir kap suyun sokak hayvanlarının yaşamı için hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Açıklamada ayrıca bu kampanyaya hayvansever vatandaşların da destek olmaları istendi.

Olağan koşullarda bir sokak hayvanının susuzluğa en fazla 8 saat dayanabildiğini, aşırı sıcaklarda bir damla suyun ve bir kap mamanın onlar için yaşam demek olduğunu ifade eden HAYTAP İzmir İl Temsilciliği yetkilileri şunları söyledi:

Satın alma, sahiplen

“Federasyonumuz, İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Konak, Foça, Dikili, Bayraklı, Menemen, Selçuk, Torbalı, Güzelbahçe, Balçova, Karabağlar, Çiğli ve Menderes belediyeleri ile sokaklarda çok zor şartlar altında yaşamaya çalışan sokak hayvanları için bir işbirliği protokolü yaptı. Belediyelerimiz, hazırlattıkları ‘1 Kap Su, 1 Kap Mama’ ve ‘Satın alma, Sahiplen’ afişlerini, ilçelerinin en işlek noktalarındaki bilboardlar ile otobüs duraklarına astılar. Ayrıca sokak hayvanları için yapılan bu işbirliği ile ilgili bilgileri de sosyal medya hesaplarından paylaştılar. Belediyelerimizin yapmış olduğu bu destek ve işbirliği nedeniyle başta belediye başkanlarımız olmak üzere, bu konuda çalışan belediye personeli ile bu projeye destek olan halkımıza, dilsiz dostlarımız adına çok çok teşekkür ediyoruz. İzmir bu konuda yaşam hakkını sahiplenen iller arasında birinci sırada yer alıyor. HAYTAP olarak İzmirli vatandaşlarımızın da bu hayati çağrıya kulak vermelerini rica ediyoruz. Beklentimiz, bu projemize katılamayan diğer il ve ilçe belediyelerinin de destek vermelerini ve farkındalığı çoğaltmalarıdır.”

Bu kaldırımda dikkatli olun!

Bu uyarı Bornova Kızılay Mahallesi sakinlerinden geldi. Arayan okurlarımız bakın ne diyor: “Mahallemizde Malazgirt İlkokulu var ve onun hemen karşısında da ESHOT’a ait bu durak bulunuyor. Gördüğünüz gibi kaldırım da yayalar için geçilecek alan çok dar. Okullar şu anda tatil. Ancak açıldığında yayalar, yola inmek zorunda kalıyor ve tehlikeyle burun buruna geliyorlar. Her an kötü ve üzücü bir kaza yaşanabilir. Mahalle sakinleri olarak okullar açılmadan yetkililerden, kaldırımı genişletmelerini veya durağı geriye almalarını istiyoruz.”

Yazının devamı...

Mardin’den gelen 41 çocuğu ağırladı

26 Temmuz 2019

100 günlük başkanlık sürecini basın toplantısı ile değerlendiren Başkan Günel, ardından Mardin Nusaybin’den gelen çocuklarla gününü geçirdi.

Türkiye’nin ilk turizm merkezlerinden olan Kuşadası; yeşille mavinin buluştuğu Dilek Yarımadası, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, mavi bayraklı plajları ve hareketli gece hayatı ile farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihiyle de ülkemizin en gözde bir köşesi. Ayrıca turistik noktaları ve yüzlerce konaklama tesisleriyle de Ege kıyılarında dolu dolu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih edecekleri bir ilçe. Bu girişten sonra, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Millet İttifakı adayı olarak seçime girip yüzde 57.54 oy oranı ile Kuşadası Belediye Başkanı seçilen Av. Ömer Günel’in dolu dolu 100 günlük icraatından bir kaç satır değerlendirdikten sonra başlıkta dile getirdiğim konuya değineceğim.

Anında çözüm üretti

Başkan Ömer Günel, 7 Nisan’da mazbatasını alıp göreve başladığında ilk icraatları neler oldu, dersiniz. Hatırlatayım isterseniz. İlk işi belediyedeki başkanlık saltanatına son verdi. Makam odasının görüntüsünü değiştirdi, odadan koltuk ve sehpaları kaldırttı. Odaya bir toplantı masası koydu. Makamı, toplantılar için çevresinde sandalyeler olan bir çalışma ve çözüm odası haline getirdi. Başkanlığa gelenleri koltuklarda değil de, sandalyelerde ağırladı. Gelenleri sorunlara çözüm üretecek ilgili müdür ve personelle birlikte dinledi. İlk 3 günde makam araçlarını garaja çekti. Ayrıca otoparktan sadece başkanın odasına çıkan asansörü, yalnız yaşlı ve engellilere tahsis ettirdi. Kendisi de, halkın kullandığı asansörden ve vatandaş gibi merdivenlerden odasına çıktı.

En önemlisi de Kuşadası’nın aksayan yönleri ile ilgili şikayet, istek ve öneriler geldiğinde “anında çözüm üreten” bir belediye görünümüne soktu. İlk çalışmasını ise turizm mevsiminin başlaması nedeniyle ilçesini en hızlı ve iyi bir şekilde sezona hazırlayacaklarını açıkladı. Başkan Günel’in 100 gün değerlendirmesinden bazı önemli bölümleri daha sonra değerlendireceğim. Başkan Günel’e “Kolay gelsin” diyor, Mardin Nusaybin’den Kuşadası’na gelen 7 ile 14 yaş arasında terör mağduru ailelerin çocuklarıyla geçirdiği 101’inci gününe bir göz gezdirelim. Mardin Valiliği’nin “Nusaybin Çocuk Gelişim Merkezi” tarafından Kuşadası’na getirilen 7-14 yaş arasında 41 öğrenci, Başkan Ömer Günel, tarafından ağırlandı. Kuşadası Belediyesi tarafından organize edilen program kapsamında önce Başkan Günel ile bir araya gelen çocuklar, daha sonra Kuşadası’nın tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Çocuklarla yakından ilgilenen Başkan Günel, öğrencilerle hatıra fotoğrafları çektirdi.

Çocuklar geleceğimiz

Yazının devamı...

Çöp ve atığınızı toplayıp gidin

22 Temmuz 2019

Özellikle hafta sonları sahil kentlerine gelenlerin, çevre temizliğine özen göstermediğini belirten yöneticiler ve temizlik ekipleri, vatandaşlardan çevre konusunda daha duyarlı olmalarını istedi

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, ilçesinde çevre duyarlılığını artırmak için hafta başında meclis üyeleri, belediye personeli ve çevre dostu gönüllülerle birlikte temizlik yapmıştı. “Çeşme bizim evimiz, geleceğimiz olan çocuklarımız için daha yaşanabilir bir kent bırakmak istiyorsak sadece plajlarımızı değil, tüm şehrimizi temiz tutmalıyız. Asıl temizlik kirletmemektir” diye de eklemişti. Başkan Oran, özellikle hafta sonları Çeşme’deki Boyalık ve Altınkum plajlarına gelen günübirlikçilerin, ‘çöp ve atıklarını bırakıp gittikleri’ için böyle bir çalışma başlattıklarını söylemiş, “Lütfen Çeşme’yi temiz tutalım” şeklinde bir çağrıda bulunmuştu. Başkan Oran’ın, o gün bizzat çöp ve izmarit toplayarak başlattığı bu etkinlik çok büyük takdir toplamış, sahilde güneşlenen vatandaşlardan da alkış almıştı. 

‘Çöp bırakanı uyarın’

Bu konuyla ilgili haber, 16 Temmuz’da Milliyet Ege’de ‘Çeşme’yi temiz tutalım’ başlığıyla çıkmıştı. O gün ve ertesi gün Ege Denizi’nde kıyısı olan bazı belediye başkanları gazetemizi aradı ve hafta sonları gelen, günübirlikçi olarak adlandırılan konuklardan aynı konuda dertli olduklarını söyledi. Kent içinde ve özellikle deniz kenarlarında aşırı kirlilik yaşandığını aktaran başkanlar, hafta sonları kentlerine gelen konukların çöp ve atık konusunda daha duyarlı olmalarını istedi. Başkanlar, isteklerini şöyle dile getirdi:  “Son haftalarda kentimize gelen konuklarımızdan memnunuz ve mutlu oluyoruz. Çünkü, esnafımız ekonomik sıkıntı içinde de olsa 3-5 kuruş kazanıyor. Tesisler doluyor, kentimize canlılık geliyor. Ancak, özellikle hafta sonları misafirlerimizden bir ricamız ve isteğimiz var:  ‘Lütfen’ çöp ve atıklarını bırakmasınlar. Onları, toplayıp bir torbaya koyduktan sonra, en yakın yerdeki çöp konteynerine veya çöp variline bıraksınlar. Mümkünse, geri dönüşüme gidecek olanları da kentimizin birçok yerine koyduğumuz kutulara atarak değerlendirsinler. Özellikle cam olarak tükettikleri ürünlerin şişelerini kırılmayacak şekilde şişe atık konteynerine atsınlar. Bir ricamız daha olacak; çöp ve atığını oturdukları yerde bırakıp gidenleri de uyarsınlar.”

Bir kap su, bir kap yiyecek koyun!

Egeli hayvanseverler, hafta sonu arayarak köşemizden tüm okurlarımıza bu konuyu duyurmamızı istedi. Bakın ne dediler: “Bunaltıcı sıcakların yaşandığı şu günlerde sokak hayvanları çok büyük su ve yiyecek sıkıntısı çekiyor. Su bulamayan kediler ve köpekler sıcaktan çok fazla etkilenir, susuz kalmaları durumunda halsiz düşer, hatta kalp krizi geçirebilir. Bu nedenle sokaklara, parklara veya uygun gördüğünüz yerlere lütfen ‘bir kap su’ koyun... Ancak suyu metal kaplara değil de plastik veya cam kaplara, bir de gölge yerlere koyun. Şayet uygun yer bulursanız mama veya bozulmamış yiyecek de verirseniz, onları sevindirirsiniz. Bu arada, kuşları da unutmayın. Kuşlara da su ve yem vermek için geniş ağızlı ve sığ kapları tercih edin. Mümkünse kuş yemi veya bayat ekmekleri ufalayarak verin.”

Yazının devamı...