Kayıt cihazı olmayan araç kullanılmayacak

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgeyle, okul servislerinin sürekli şekilde denetlenmesi için emniyet, jandarma, belediyeler ve ilgili meslek odalarını görevlendirdi

Bugün 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı’na başlayan öğrenci ve öğretmenlerin huzur ve güven ortamında bir yıl geçirmeleri için bazı önlemler alındı. Öncelikle tüm öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar diliyorum. İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği, ‘Trafik Tedbirleri Talimatı’ başlıklı yazıda bakın neler var.
‘Okul Taşıtı’ ile ‘Dur’ yazılı kırmızı ışıklı lambalar araç üzerinde ve çalışır vaziyette olacak. Aracın her koltuğunda kullanılır durumda emniyet kemeri bulunacak. Servis araçlarında en az 30 gün süreli kayıt yapabilen araç takip sistemi bulundurulacak ve bu talimata uyulacak. Araç takip sistemi bulunmayanlar öğrenci taşımayacak. Minibüs ve otobüslerin camları sabit olacak ve üzerine renkli film yapıştırılamayacak. Okul giriş-çıkışında trafik tedbirleri artırılacak. Okul önlerinde yayaya yol vermeyen sürücü affedilmeyecek. Bunların dışındaki talimatlara da bir göz atalım:

Sigara içmek yasak

Öncelikle servis araçlarının mevzuata uygunluğu denetlenecek. Bu kapsamda belediyeler ve ilgili odalarla birlikte ‘okul servis aracı özel izin belgesi’ ile ‘okul servis aracı bakım ve onarım takip formu’ sorulacak. Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin taşınması sırasında araçlarda rehber personel bulundurulacak. Şoför ve rehber personel, yönetmelikte belirtilen şartları taşıyacak. Trafik eğiticileri, servis araçları şoförleri ile rehber personeline eğitim verecek. Şoför ve rehber, araçta sigara içmeyecek, içilmesine de izin vermeyecek. Okul giriş ve çıkış saatlerinde okul önlerinde, çevresinde ve güzergahlarında trafik tedbirleri artırılacak. Okul çevrelerinde eksik trafik levha ve düzenlemeler ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilerek tamamlattırılacak. Özellikle bugün trafik yoğunluğu dikkate alınarak yapılan denetimlerle yakalanma riski algısı artırılacak. Servis sürücülerinin dikkat ve hassasiyetlerini en üst düzeyde tutmak için bu araçların karışabileceği trafik kazalarını önlemek üzere 9-13 Eylül’de yoğunlaştırılmış şekilde okul servis araçlarına yönelik özel denetimler yapılacak. Araçlardaki rehber personelle okul geçidi görevlisi öğretmen, öğrenci ve veliler, trafik kural ihlallerine ilişkin tutanak düzenleyebilecek. Kurallara uymayan şoför ve rehberlerin belgeleri mülki idare amirlerince iptal edilecek.

Korsana göz yumulmayacak

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı da şu uyarılarda bulundu: “İçişleri Bakanlığı bu öğretim yılı için yayınladığı genelge ile okul giriş ve çıkış saatlerinde okul önlerinde, çevresinde ve güzergahlarında trafik tedbirlerinin artırılmasını istedi. Ayrıca; emniyet, belediye ve ilgili meslek odaları yetkililerinden oluşan mobil ekiplerle korsan taşımacılık konusunda sonuç alınacağını düşünüyorum.

Velilere uyarı

Korsan servis taşımacılığına kesinlikle izin verilmeyecek. Bazı eğitim kurumlarının öğrenci taşımacılığında taraf oldukları söyleniyor. Eğitim kurumları taşımacılık işine karışmamalı. Devlet ve özel okulların servis ücretleri her yıl belediyelerin ulaşım koordinasyon merkezi (UKOME) tarafından belirlenir. Veliler, açıklanan taşıma ücreti üzerinde bir ücret ödememeli.”