Bari Tamer Güney'i dinleyin

Bari Tamer Güney'i dinleyin


     Fenerbahçe'nin son Samsunspor maçında sahaya çıkan kadrosunda, ligin 1. haftasında Trabzon maçında sahaya çıkan ideale yakın kadrodan sadece üç oyuncu var. Johnson, Ümit Özat ve Mirkoviç. Bu bir portre, bir erozyon portresi... Bir başka portreye bakalım: 23. haftada Ali Sami Yen Stadı'nda Fenerbahçe'nin karşısına çıkan Galatasaray... O ekipte üç sene önce UEFA Kupası'nı kaldıran kadrodan 6 oyuncu bulunuyor. Bülent Korkmaz, Ümit Davala, Hakan Ünsal, Ergün Penbe, Suat Kaya, Arif Erdem. Bu da bir portre... Adını siz koyun...
     Tamer Güney'in geçen hafta Beşiktaş maçından sonra ortaya koyduğu "Fenerbahçe'nin puan alabileceği maçlar" tanımlamasıyla anlatmaya çalıştığı duruma, bu açıdan bakmak gerekiyor. "Yoksa Fenerbahçe'nin teknik direktörü nasıl böyle bir açıklama yapar?" eleştirisini ortaya atmak kolaydır. Çok kolay bir duygu sömürüsüdür. İsyana davettir. Ama bir düşünürsek anlaşılacak ki, asıl isyan, Tamer Güney'in söylediklerinde aranmalı. Burada isyan eden aslında Tamer Güney'dir. Eline Fenerbahçe kadrosu diye verilen topluluğa gerçekçi bir bakış. Dikkate alınacak isyan bu olmalıdır.
     Fenerbahçe'nin sezon başından bu yana kaybettiği işgücü, listeler halinde veriliyor spor sayfalarında. Öyle ki, bir seferde ezberden sayılamayacak kadar külliyatlı bir kadro var önümüzde. Bu külliyat, nitelik ve nicelik açısından neredeyse şampiyonluğa oynayacak bir kadro kadardır. Ve bir de kalana bakın... Samsunspor maçında Fenerbahçe'nin açık ara en çok şey beklenen oyuncusu Tuncay, tribünden en fazla alkış alan oyuncu... İkinci ligden gelmiş, gelecek vaat eden yıldız adayı. Müthiş yetenek olduğuna kuşku yok. Ama daha altı ay önce onu ilk 11'e yazan kaç futbol otoritesi vardı? Ve bu yükselişinde ve geldiği konumda en az onun performansı kadar, kadrodaki erimenin payı yok mu?
     Fenerbahçe bugün bu yılki 3. teknik sorumlusuyla yolunu ayırmak üzere. Üç kaptanını kendi elleriyle dışarıda bıraktı. 10'u aşkın oyuncu sezon başından bu yana takımdan ayrıldı. Şu anda takımda olan oyunculardan 8'i ayrılmak için sezon sonunu bekliyor. Yabancıların hepsi gidiyor. Rüştü, Ümit Özat, Mustafa Doğan kapıda. Bunlar bir kenara, Fenerbahçe'de duran topların başına Ümit Özat gidiyor, Samsun maçında bazı kornerleri Fatih Akyel attı. Tamer Güney'in anlatmaya çalıştıklarında bunları görmek bu kadar zor mu?
     Eğer Tamer Güney'e sezon başında bu kadro verilmiş olsa bunları söylemeye hakkı olmazdı. O zaman eleştirilebilirdi. Ama bugün bu şartlarla söyledikleri ve bizim kolay yola kaçarak, uzatıp lastik ettiğimiz sözler aslında bugüne kadar yapılmış en şık ve aynı zamanda en ağır eleştiridir.
     Böyle bakmak ve artık uyanmak bu kadar zor mu?
     
     
     


SPOR


İKİ BOMBA YOLDA
At yarışları
Avrupa Ligleri
Potada Play-Off bugün başlıyor
2. LİG puan durumu
Detroit Pistons tepetaklak
Macaristan’ı devirdik
DİKKAT HAKEM VAR!
LUCE'NIN UĞURU
Soğuk savaş
ŞAMPİYONLUK ALARMI
Aybaba'nın gazabı
Holiganlar'a ambargo
İsyankâr Nihat
SİNOP'DA YÜRÜDÜ
Cezası başladı!
Başkent kızgın
Haber turu...
Bari Tamer Güney'i dinleyin