Karşıyaka ve Buca’nın ölüm kalım yılı

2019: İzmir futbolunun ölüm-kalım yılı! 2018’in son günlerinde gelen haberler içimizi bir bir yaktı. Türk sporunda yıllarca adını başarıyla duyuran, koca çınar Gaziantepspor, borçlarından ötürü gelen puan silme cezaları nedeniyle seneye 3. Lig’de değil, Bölgesel Amatör Lig’de mücadele edecek... Koca bir çınar devrildi. Tarihi başarılarla dolu takım artık yok. 2019’da umut ediyorum ki bu korkulu rüyayı İzmirli olarak bizler de yaşamayalım.

***

Zor günler yaşayan İzmir’in köklü iki çınarı Karşıyaka ve Bucaspor’un durumu da iç açıcı değil.

Karşıyaka tam 38 yıl sonra TFF 3. Lig’de. Transfer cezalısı olduğu için tamamı kendi altyapısından oyuncularıyla ölüm-kalım savaşı veriyor. Tüm zorluklara rağmen ligin ilk yarısını 21 puanla 13. sırada tamamladılar. Kulüp içinde bulunduğu zorlayıcı ekonomik durumu aşmak için 20 Ocak 2019’da Van BBSK ile oynayacakları ligin ikinci yarısının ilk maçını daha anlamlı kılmak adına ‘Hatıra bileti’ kampanyası düzenledi. Ligde 2 Aralık’ta oynanan Adıyaman 1954 karşılaşmasından önce hafta içinde taraftarla birlikte tribün kampanyası düzenleyip Atatürk Stadı’na 10 bine yakın seyirci çeken yeşil kırmızılılar, bu kez hedefi 15 bin kişi olarak belirledi. Biletlerin üzerinde, “Zor günde oradaydım. Yönetimi, futbolcusu, çalışanı ve taraftarıyla destek zamanı. Takımına sırt çevirmeyip her şartta Karşıyaka Spor Kulübü’ne destek vermekten çekinmeyen yeşil kırmızı sevdalılarının nişanesi olan bu bilet, sahibi tarafından gururla saklanacaktır” sözleri basıldı.

***

Başkan Vekili Gökhan Şensan satılan hatıra biletlerinden elde edilecek tüm gelirin takıma dağıtılacağını söyledi ve şu açıklamaları yaptı. ‘“Grubumuzdaki birçok takımda paralarını tahsil edemeyen futbolcular toplu olarak Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuruyor. Bizde arma sevdasıyla oynayan futbolcularımızın hiçbiri bu yolu seçmedi. Takıma 300 bin lira civarında ödeme yapmamız gerekiyor. Bu ödemeyi taraftarımızın desteğiyle yapacağız” dedi.

Yeşil kırmızılı yönetim, Van Büyükşehir Belediyespor mücadelesi öncesi düzenlenen bilet kampanyasında belediyeler, kurumlar ve derneklerden destek bekliyor. Haydi Karşıyaka sevdalıları pamuk eller cebe!

***

Bucaspor’da da işler Karşıyaka’dan farksız. Gençlerin sahada verdiği emek ve alın teri takdire şayan. Bucaspor, topladığı 15 puanla puan cetvelinde 17. sırada. Lig uzun maraton, ancak futbolun da bazı gerçekleri var. Arma aşkıyla yanıp tutuşan genç yürekler, güçlerinin yettiğince kulüplerinin zor günleri atlatması için var gücüyle çabalıyor. Ancak gerekli desteği alamadıklarını hep birlikte görüyoruz. Yaşadığı mali ve yönetimsel sıkıntılar nedeniyle 2014-2015 sezonunda PTT 1. Lig’den düşen ve son olarak bu yıl TFF 3. Lig’e kadar gerileyen Bucaspor, şimdilerde ise ligde kalma mücadelesi veriyor. Kulüp, yeniden ayağa kalkmak için eski oyuncularından muvafakatname istedi. Birçok futbolcudan olumlu sonuçlar alındı. Yasağın kaldırılması eski borçların ödenmesine bağlı. Takımın ligde düşme potasında olması, transfer yasağı ve ekonomik sorunlara rağmen Bucaspor’un şehirden ve taraftardan aldığı güçle tüm olumsuzluklara direnmesi, her şeye rağmen takdir topluyor. Artık Buca’nın çığlığına kulak verme zamanı... İzmir’in bu iki güzide takımı için birliktelik ve kenetlenme şart. Artık iç savaşlara son verilmeli. Buradan sonrası karanlık dipsiz kuyu, bunun farkına varılmalı. Köstek değil, destek olunmalı.

***

Futbol bir kentin aynasıdır ve en iyi tanıtım aracıdır. Futbolun ekonomik olarak da kente büyük getirileri oluyor. İzmir bir futbol şehridir. Futbolun ilk oynandığı kenttir. Ve gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında birçok ilklere imza atmıştır. Aslında her kulüp 10’ar iş işadamının desteğiyle rahatlıkla başarıya ulaşır. Bunun için de güçleri bir araya getirecek projeler üretmek lazım. 2019’un İzmir gücünü ve iş dünyasındaki dinamiklerinin hayata geçirildiği tıpkı geçmişte olduğu gibi Süper Lig’de bir değil, iki hatta üç İzmir takımının yer aldığı yıllar görmemiz dileğiyle. Yeni yılınız kutlu olsun.