Karşıyakalılar unutmaz!

Türkiye’de futbolun ilk kez oynandığı şehir İzmir

Türkiye’de futbolun ilk kez oynandığı şehir İzmir. İzmir yıllardan beri stat hayaliyle yanıp tutuşuyor. Süper Lig’in ilk yıllarından itibaren aynı anda 5 takımla temsil edilen İzmir, sonraki süreçte ise sportif başarısızlığın yanı sıra tesislerde de sorun yaşadı. İzmir merkezinde halen Atatürk Stadı, Bornova Stadı ve Yeni Buca Stadı takımlara ev sahipliği yapıyor. Geçmişte birçok milli takım maçlarına ev sahipliği yapan Atatürk Stadı, tribünlerin sahaya uzaklığı ve yeterli atmosfer sağlanamadığı için takımlar tarafından tercih edilmese de TFF 2. Lig ekipleri Altay ve Karşıyaka maçlarını bu statta oynuyor.

***

Bizim işimiz spor. Siyasetin bir adım dahi olsa sporun içerisine girmesine karşıyım. Ancak bazı gerçeklerde var. Türkiye’yi yıllardır yöneten AK Parti hükümetlerinin spor bakanları, futbol kulüplerinin yanında oldu. Farklı iller için stat projeleri hazırladılar ve bitirdiler. Projeler, İzmir için de yola çıktı dönemin Başbakanı Binali Yıldırım bey İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül 2017’de Göztepe, Alsancak ve Karşıyaka stalarının temellerini attı. Geldiğimiz noktada İzmir futbolunda çok önemli bir yere sahip olan Alsancak Stadı, 2014-2015 sezonu başında depreme dayanıksız olması nedeniyle kapatıldı. 2015’te yıkılan stat her türlü engellemelere rağmen mevcut yerine tekrar yapılıyor.

***

Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin inşaası tüm hızıyla devam ediyor. 24 saat yaşayan bir yapı olarak projelendirilen stadın içinde müze, eğlence merkezi, spor merkezi, yeme içme ve çocuk merkezi gibi alanlar bulunuyor. Şehrin silüetini bozmayacak şekilde projelendirilen stadın üzerindeki çatıda insanlar koşu ve yürüyüş yapabilecek. Kısacası Göztepe ile Alsancak statları 7/24 mesai harcanarak son hızıyla yükseliyor. Ancak inşaatı 2015 yılında başlamasına ve bugüne kadar yaklaşık 16 milyon lira harcanmasına rağmen açılan davalar nedeniyle yapımı duran Karşıyaka Stadı yerinde sayıyor.

***

Nihayetinde geçen hafta müjdeli haberi yaklaşan yerel seçimlerde AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Nihat Zeybekci’den geldi. Zeybekci, açılan davalar nedeniyle inşaatı 3 yıldır duran Karşıyaka Stadı ile ilgili, “Gençlik ve Spor Bakanlığı, imar barışı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat etti ve Yapı Kayıt Belgesi’ni aldı. Böylece inşaatın tamamlanan kısımları da tescil edildi. Bu stat tamamlanacak kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

***

Umut ediyorum ki yüreklerimize su serpen bu gelişme sonrası Şubat 2019’da yapılacak ‘İkmal İhalesi’ ile inşaat kaldığı yerden devam edecek. Ülke olarak her şeyin devletten beklendiği bir konumunda olduğumuz için gerek yerel yöneticilerin gerek kulüp başkanlarının, gerekse de sivil toplum kuruluşlarının stat konusunda ellerini taşın altına daha fazla koyması gerekiyor. Zaman, birlik ve beraberlik içinde el ele verip bu süreci takip etmektir. Bu oluşumda katkı sağlayan Nihat Zeybekci Bey’e, İl Spor Müdürlüğü Muammer Uslu ve İZVAK Başkanı Ali Erten ile onun yönetimine minettarız. Hükümet ve yerel yönetimler el birliğiyle sorunları çözmeli.

***

Bakınız Karşıyaka, son 3 sezonda 1. Lig’den 3. Lig’e kadar geriledi. Maddi anlamda zorluklar çeken yeşil kırmızılı kulübün transfer yasağı da bulunuyor. Tüm Karşıyakalılar ve bizler biliyoruz ki, Karşıyaka Gençlik ve Spor Kulübü’nün kurtuluşu Karşıyaka Stadyumu’nun hayata geçirilişine bağlıdır.

Unutmayın herkes unutur Karşıyakalı unutmaz!