Bizim festivallerde son durum

“O geliyor bu geliyor tamam güzel de hangi festivale nasıl yetişeceğiz?” diyorsunuz. Haklısınız. Bakın bazı festivallerimizde son durum an itibarıyla şöyle

Bizim festivallerde son durum

Bizim festivallerde son durum

Bizim festivallerde son durum

“O geliyor bu geliyor tamam güzel de hangi festivale nasıl yetişeceğiz?” diyorsunuz. Haklısınız. Bakın bazı festivallerimizde son durum an itibarıyla şöyleSonisphere İstanbul 25-26-27 Haziran, İstanbul İnönü Stadı Bu yılın en kalabalık festivali olacak. İki gün boyunca Metallica’dan Mastodon’a Hayko’ya orada olması gereken herkes orada. Bir nevi metalci rüyası. Organizatörler heavy metal dinleyen kitlenin, dinlediği grubu sahiplendiğini, muhakkak bilet alıp konserine gittiğini daha yeni keşfediyor. Yıllardır bu konuda fikir beyan eden ve muhtelif organizatör dostlarımızdan “Aman o demode uzun saçlı adamları ne yapalım” yanıtını alan benim gibiler pek bir neşeli. Sonisphere hiç şüphesiz yılın en büyük festivali. Metal dinleyen biri muhakkak orada olmalı.
Bana göre mi? Giyimde siyah en sevdiğin renkse, dans etmek yerine kafa sallamayı tercih ediyorsan, içinde gitar olmayan müziğe müzik demem diyorsan bu festival sana göre.
Kilit isimler: Megadeth, Slayer, Heaven&Hell, Rammstein, Alice in Chains.
Kaça patlar? Sadece sahneye en uzak bölgedeki kombinelerden kaldı (120 TL). Günlük bilet fiyatları 73 ile 270 TL arasında değişiyor. Tuzlu ama olacak o kadar.
tr.sonispherefestivals.com
Miller Freshtival 31 Mayıs, Maçka Küçükçiftlik Parkı
Kuruçeşme Arena’da yapılmıştı, bu yıl Maçka Küçükçiftlik Parkı’na taşındı. Geçen yıl şehrin kalburüstü kesiminden en marjinal yeni nesli oradaydı. Bu yıl da aynı ortam bekleniyor.
Bana göre mi? Sonisphere’de bu başlık altında yazılanları tekrar oku. Onlardan biri bile sana uyuyorsa buradan uzak dur. Burada gitar mecburiyeti, siyah tişört yok. Daha ziyade eğlenceli bir parti havası hakim. Giyim kuşama, tasarıma ve tarzlara meraklıysan da gitmelisin. Memleketten de ilginç “taze” gruplar ve DJ’ler olacak.
Kilit isimler: Mika, The Raveonettes.
Kaça patlar? Tek günlük bir festival. Bilet fiyatı 40 TL. 10 kadar grup ve DJ’i izlemek için makul. Adam başı 4 TL (bkz. bakkal hesabı).
millerlusicworld.com
Efes Pilsen One Love Festival 19-20 Haziran, Santralistanbul
Müzik yelpazesi geniş, güzide bir festivalimiz. Yıllar içinde kalitesini hiç düşürmedi. Bu yıl kadrosunda yer alacak isimlerden bazılarını da açıkladı. Çok eğlenceli olacağına eminim.
Bana göre mi? Valla Groove Armada geliyor. Öncelikle bana göre. En öndeyim. Santralistanbul’da çimlere yayılmaya ve her türden iyi müzik dinlemeye hazırsanız aynı zamanda size de göre tabii.
Kilit isimler: Groove Armada (garantili eğlence), De La Soul, The Ting Tings (büyük coşturuyorlar), Wild Beasts.Kaça patlar? İki günlük kombine bilet 50 TL. Ama sınırlı sayıda. Acele edin.
efespilsenonelove.comChill Out Festival İstanbul, 27 Mayıs, Kemer Country Club
Çimlere yayıl, sakin sakin müzik dinle festivali. Çoluk çocuk da gidilebilir. Daha ziyade yetişkinler, genç ve çocuklu çiftler. Böyle bir ortam. İyi tarafı sanki yakın bir dostunuzun dev çiftlik evindeki partiye davet edilmiş gibisiniz. Kötü tarafı partide yeteri kadar tanıdığınız yoksa ezik misafir gibi kalıyorsunuz.
Bana göre mi? Eskiden Cafe Del Mar serisi vardı. Onları ne de severdik diyorsan evet.
Kilit isimler: Bonobo Orchestra, Caravan Palace, Tunng, Club De Belugas.
myspace.com/chilloutfestival


Zeytinli Festivali mi Öz-Zeytinli Festivali mi?
Bu yıl erkenden kadrosunu açıklayan Zeytinli Rock Festivali yeniden Balıkesir Zeytinli sahiline dönmüş görünüyor. MFÖ’den Emre Aydın’a, Demir Demirkan’dan Haluk Levent’e ne ararsan var. Ancak kafalar karışık. Bence bu konuda net bir açıklama yapılmalı ki müzikseverler mağdur olmasın. Konu şu:
Bu gerçekten de çok eğlenceli ve başarılı rock festivali geçen yıl yerel belediye ile anlaşamadığı için Foça’ya taşınmak zorunda kalmıştı. Adını da Foça Rock Tatili olarak değiştirmişti. Foça Rock Tatili’nin web sitesi halen hizmette. Peki bu farklı bir web adresinde farklı bir firmanın düzenlediği Zeytinli Rock Festivali hangi festival şimdi? Bildiğimiz eski Zeytinli mi? Yoksa yeni bir Zeytinli girişimi mi? Foça Rock da yine Foça’da yapılacak mı? Vatandaş hangisine bilet alacak? Hangisi öz-Zeytinli, hangisi eski Zeytinli? Bir açıklama şart!
rocktatili.com; zeytinlirock.net


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
-Bir süredir stüdyoda olan Timuçin Esen’in mayısta çıkması beklenen ilk albümünün büyük ihtimalle eylüle erteleneceğini;
-LCD Sundsystem’ın (James Murphy) son albümünün daha piyasaya çıkmadan nete sızdırıldığını, buna kızan James abimizin albümün tamamını sitesine koyarak “Alın buradan dinleyin bari” dediğini (lcdsoundsystem.com);
-Adidas’ın pek popüler reklam filminde yer alan şarkının Dee Edwards (1945-2006) tarafından söylenen “Why Can’t There Be Love”, (1972) olduğunu ve bu remix’in, önceki yazın hit şarkısı “Beggin’”i tekrar meşhur eden Pilooski’ye ait olduğunu;
-Band of Horses’ın mayıs ayında yayımlanacağı açıklanan “Infinite Arms” isimli yeni albümünden ilk single “Laredo”yu ücretsiz dinleyebileceğinizi (bandofhorses.com);


Saat beşte o tramvay durağında!
Bir süredir Beyoğlu’nun göbeğine alışveriş merkezi yapmak isteyen bir şirket, bu şirketin projesini yapan mimarlar ve bir de belediye başkanı, en şık gülüşlerini takınarak Emek Sineması’nı korumak istediklerine bizi ikna etmeye çalışıyorlar.
Nasıl koruyacaklar? Yıkarak. Sebep? Elbette ki tamamen duygusal.
“Bu koruma masalını yutmadık hemşerim” diyenler bugün saat beşte İstiklal’in girişinde buluşup Emek Sineması’na doğru İstiklal’i şöyle bir tavaf edecekmiş. Sanırım ben de oralarda olacağım. Tamamen
tesadüf. Yolunuz
düşerse görüşürüz.