Mahalleden üç mekan

Hafta sonu güzide semtimiz Moda’ya yolunuz düşerse semtin yeni İtalyan’ına, belki de şehrin en iyi kruvasanını yapan kafeye ve unlu mamulüyle ünlü kahvaltı lokantasına bir uğrayın bence...

-700 GR - Bakery and Cafe:Girişte, sol taraftaki rafta duran pikapta her zaman güzel bir plak dönüyor. Ekşi mayalı ekmeği çok iyi. Unlu mamüllerde iddialılar. Ben dışarıda kahvaltı etmiyorum ama kahvaltısını pek övdüler. Zaten burası kahvaltı ve brunch lokantası olarak geçiyor. Ben buraya sırf ortamı için, oturup bilgisayarda bir şeyler karıştırmak ve güzel kahve içmek için arada gidiyorum. Mekan ufak, hafta sonu yer bulmak zor. Ama beklemeye değer.

- 180 - Coffee Bakery:Bu mekana gitme sebebim kruvasanları. Kadıköy’de (hatta belki İstanbul’da) daha iyisini bulmak mümkün değil. Bir fincan sade kahveye batıra batıra yiyerek gelen geçene bakmak kafa dağıtıcı bir eylem. Bilgisayarınızla uzun uzun takılabileceğniz bir yer. Hamburger, pancake ve ekmek üstü bir takım hadiseler de yapıyorlar. Meraklısına...

- AIda - VIno e CucIna:Moda’nın yeni açılan İtalyan’ı. Burası iki katlı, cumbalı eski bir yapı. Yeme içme uzmanı değilim ama ortam orijinal, şaraplar ve denediğimiz atıştırmalıklar gayet iyiydi. “Mahallede bildiğim iyi bir İtalyan var, gidelim mi?” cümlesini rahatlıkla kurabilirsiniz. (Zaten başka da yok.) Sahibi Elif Uluhan burayı İtalyan eşi Andrea ile birlikte işletiyor. Türk tipi restoran dekorasyonu klişelerinden uzak, klasik tarzını beğendim ben bu mekanın.

Mahalleden üç mekan

Mahalleden üç mekan

Oy ve Ötesi’ne kocaman bir teşekkür

Bugün seçim var. Kimilerine göre Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli seçimi... Ülke genciyle yaşlısıyla sandık başına gidiyor. Ve bugün benim tanıdığım herkes, hepimizin ailesinden, iş ve arkadaş çevresinden birileri mutlaka Oy ve Ötesi’nde görevli olarak sandık başında. Seçimin güvenliği için, oyların çalınmaması için, doğru sayım için, adil bir seçim için sandık başındalar. Bu önemli oluşum için gecelerini gündüzlerine katıp çalışan pek çok dostum var.

Bugün ne olacaksa olacak. Sonuç şu veya bu parti lehine çıkacak. Ama Oy ve Ötesi çevresinde oluşan güzel hareket Türkiye için
bir kazanım olarak hep kalacak.

Ögütlü sivil ve demokratik bir toplumsal yaşamın oluşmasında Oy ve Ötesi’nin katkısı devam edecektir diye düşünüyorum. Demokrasiye katkılarından dolayı teşekkürler Oy ve Ötesi...

Nükhet Duru The Weeknd’den telif alıyor mu?

Nükhet Duru’nun, seslendirdiği “Ben Sana Vurgunum”, The Weeknd’in şu ara her yerde bir numara olan “Beauty Behind The Madness” isimli albümünde yer alan “Often” isimli şarkıda kullanılmıştı. The Weeknd şu anda dünya pop piyasasındaki en iyi şey. Şarklarından “Can’t Feel My Face” sadece Spotify’da 287 milyon dinlenmeye ulaştı. “Often” ne âlemde diye baktım. Bu yazıyı yazarken 97 milyon dinlemede. Youtube’da 101 milyon izlenmede. Nükhet Duru’nun Spotify’da en fazla dinlenen şarkısı ise 37 binlerde (“Gitti de Gitti”). Merak ediyorum, Nükhet Duru bu şarkıdan herhangi bir telif geliri elde ediyor mu?

Küçük mutluluklar

-Tame Impala’nın “Nangs” isimli şahane şarkısının girişinde yer alan retro efektlerle Kadıköy’e yanaşan vapurun tam yol tornistan hareketinin denk gelmesi. Müzikteki titreşimlere eş zamanlı gerçek hayatta da titreyerek gülümsemek.

-Radyoda beklenmedik bir anda The Radio Dept. çalmaya başlaması.

-Satın alınan ikinci el plaktan çıkan 1967 tarihli yıllanmış not.

-Hiç beklenmedik bir anda şifresiz mifresiz girilen hızlı internet.

Pazar albümü

Pretend - Seinabo Sey
Nu-soul ve R&B’nin pek çok yüzü var. Bu kategoriye The Weeknd’i da dahil edebilirsiniz, Frank Ocean’ı da, The Internet’i de. Gambia ve İsveç kökenli Seinabo Sey’in Afrikalı köklerinden miras şahane bir sesi var ve sound itibarıyla ben nu soul haritasına yerleştirebliyorum. Kimi zaman synthe’ler, kimi zaman daha klasik enstrümanlar eşliğinde söylediği şarkıları görmezden gelinemiyor (mesela “100 Code” isimli Nordik polisiye dizisinde kullanılan “Hard Times”). 1990 doğumlu Sey’i not edin.