Yoksa Pink Floyd birleşecek mi?

Hiç umudum yokken gelen haberlerle heyecanlandım. Yoksa olmaz denen şey olacak ve Pink Floyd bir araya gelip turneye mi çıkacak? Bunu düşünmek için nedenlerim var

Yoksa Pink Floyd birleşecek mi

Pink Floyd’un Roger Waters ve diğerleri olarak ikiye çatırdaması bizi yıkmıştı. Ergen olarak dertlerimiz bize yetmiyormuş gibi bir de buna kahrolmuştuk. Hem ergensin hem karşılıksız aşk yaşıyorsun, hem Pink Floyd dağılıyor. Batsın bu dünya...
Sonra her iki tarafda yoluna devam etti ama benim açımdan eskisi gibi olmadı. Aynı tadı vermedi.
Birleşmeye şans tanımıyordum çünkü bu adamlar birbirlerinden nefret ediyordu. Geçmişlerine dair geri dönüşü olmayacak, yaralayıcı laflar ediyorlardı. Hani anneniz babanız size süper bir çocukluk yaşatır, çiçekli böcekli bir tablo çizer ama büyüyünce öğrenirsiniz ki kavga dövüş gırla gitmiş, haberiniz olmamış. Onun gibi bir his.
Yani bizdeki Kürt sorunu çözülür, CHP ve MHP, Ak Parti’yle koalisyon kurup gül gibi geçinir, Türkiye AB’ye girer, İstanbul’un trafik sorunu biter ama bu adamlar bir araya gelmezdi.
2005’te Live 8 için birlikte sahneye çıktıklarında bir umutlandık. Geçenlerde de David Gilmour, Waters “The Wall” albümünün en güzel şarkılarından “Comfortably Numb”ı çalarken sahneye çıktı. Ardından davulcu Nick Mason geldi. Rick Wright rahmetli olduğundan mevcut kadroyla Pink Floyd tek şarkı için bile olsa bir aradaydı...
“Acaba?” dedim. Hepsi bu da değil. Şimdi grubun bütün arşivi yeniden basılıyor. Hem sound olarak güçlendirilmiş hem de hiç yayımlanmamış kayıtlar ve canlı performanslar eşliğinde gelecek bu CD’ler. Bu serinin ilk albümü 27 Eylül’de “The Dark Side Of The Moon” ile başlayacak. Nick Mason demiş ki “Beraber çalmak çok güzeldi. Kavga etmediğimizi kanıtladık. Bir araya gelebiliyoruz, neden tekrar birlikte çalmayalım?”
Benim için yüzyılın müzik olayı Pink Floyd konserine gitmek olur. Ama iş Roger Waters’ta biter. O dev ego 30 yılda biraz törpülenmiş mi, önümüzdeki günlerde anlarız...


PAZAR ALBÜMÜ
Two” Lenka
Çek asıllı Avustralyalı Lenka’nın babası cazcıymış. Kendisi değil. Kendisi yumuşak sesli, kendine has pop şarkıları söyleyen bir şarkıcı. Hani Sophie Ellis-Bextor var ya, onun Carla Bruni’leşmiş hali gibi. O lezette bir şeyler. Fazla efekte boğulmamış, iyi çalan bir grubun elinden çıkmış güzel şarkılar. “İşte sırf güzel diye bir kıza daha pop albümü yapmışlar” demeden önce bir dinlemekte fayda var. Fikriniz değişebilir.


Güle güle Hakan!
Hakan Orman. Ama soyadını hiç bilmedim. Peyote Hakan. 90’lardan beri bir sürü alternatif mekanda DJ’lik, işletmecilik, müzik direktörlüğü yapmış, mekanlara ruh katmış esaslı bir adamdı. Peyote’ye çok emek harcadı. Bir sürü yeni grubu destekledi, bu grupların bir kısmı Peyote Müzik’ten albümlerini yayımladı. Bugün indie müzikseverlerin dünya çapında tanınan mekanıysa Peyote, onun çok emeği var. Sabaha karşı evine giderken uğursuz bir araba çarpmış, hastanede yoğun bakımdayken kötüleşip aramızdan ayrılmış Hakan. Ben hâlâ şoktayım. Bütün sevenlerinin, arkadaşlarının ve bireysel çabalarla kendi kendine gelişip serpilen indie müzik camiasının başı sağolsun.

DJ’in 4 kabusu daha
* Sigara içilen bahçe: “Dışarıya da ses geliyor, hem sigara da içeriz...”
* Bozuk jak girişi: “Oraya dokunmazsan sorun olmaz.”
* Aşırı bas seven tonmayster: “Kabine bas geliyor aslında, içeride normal.”
* Devamı var mı? Tut ki bir tane Michael Jackson çaldın. Al başına belayı... Önceden altı kabus yazmıştık. 10’a tamamlandı. Hayırlı olsun.

Amy Winehouse konserinden...
Bir gece önce otel odasındaki barı silip süpürdü. Yetmedi, müzisyenlerin odasına girdi orayı da tertemiz yaptı. Üçüncü odayı zorlarken yardımcıları “Yapma Amy” diye yatağına götürdüler.
Ertesi gün konser tıklım tıklım. Winehouse “Merhaba” diyor. Şarkısına başlıyor.
“Tears Dry On Their Own”dan sonra sesi gidiyor. Bu daha ikinci şarkı. Konserin kalan kısmındaki 12 şarkıyı zar zor söyleyebiliyor. Toplam 1 saat 20 dakika sahnede kalıyor. İki şarkıyı vokalisti Zalon’a söyletiyor.
Winehouse için yeni acaba şarkılarımı beğenecekler mi stresi yok. Çünkü yeni şarkı yok. Konserin sonunda biste “Valerie”yi söylüyor. Sonuç? Evet bu bir Amy Winehouse konseri ve o muhteşem. Ama eskisi gibi olmadığını söylüyor o halini bilenler. Eski formunda değil. Konseri takip eden dünya müzik basınının görüşü bu.
Winehouse’un şubatta Brezilya’da verdiği konserde bunlar oldu. Bakalım bu gece otelde ve yarın konserde neler olacak...

DİĞER YENİ YAZILAR