3. köprüye mumlu protesto

Eklenme Tarihi28.08.2010 - 18:15-Güncellenme Tarihi28.08.2010 - 18:16
İstanbul’a üçüncü köprü planını protesto eden Yeşiller Partisi,   2 Ekim’de tüm İstanbulluları biraraya gelmeye çağırıyor
 


Üçüncü köprünün güzergahı belirlenip onay çıktığından beri İstanbul’da irili ufaklı protesto gösterileri düzenlendi. Küçüksu çayırında toplanıldı, Hacıosman’da insan zinciri oluşturuldu, son olarak da bin kişi Tarabya’da yürüdü. Sıra, münferit hareketlerin birleşip büyük bir eylemde buluşmasına geldi. “2 milyon ağaç için 2 milyon İstanbullu” kampanyasını başlatan Yeşiller Partisi, 2 Ekim’de herkesi ellerinde mumlarla sahilde buluşmaya çağırıyor. Kampanyaya destek verenler arasında Aylin Aslım, Memet Ali Alabora, Pelin Batu, Nejat Yavaşoğulları ve Atiye var.
Kampanyanın koordinatörü Serkan Köybaşı, 3. köprünün yapılmasına neden karşı çıktılarını şöyle açıklıyor: “Köprü güzergâhı ve ara yolların çevresi bir çekim alanı haline gelecek ve orman alanları işgal edilecek. Daha çok araç trafiğe çıkacak. Belgrad Ormanı’nın karbon tutma kapasitesi azalacak, ortasından geçecek karayolu nedeniyle yangın riski artacak. Kuzey rüzgârlarıyla taşınacak tozlarla İstanbul’un hava kalitesi düşecek. Ormanda yaşayan hayvanlar yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalacak. Köprü inşaatı İstanbul’a su sağlayan havzalara da zarar verecek.”

Alternatif bulunur
Yaygın söylem, üçüncü köprünün trafik sorununu çözeceği. Oysa akademisyenler ve sivil toplum örgütleri Marmaray’ın tamamlanmasıyla zaten trafik sıkıntısının önemli ölçüde hafifleyeceğini söylüyor. Yeşiller, BoğazRay ve birinci köprünün yıkılıp iki katlı bir sistem yapılması gibi seçenekler bulunduğunu da hatırlatıyor. Köprülerden geçiş 2000 yılında 130 milyon araçtı. 2020’de kaba bir hesapla rakam 530 milyona dayanacak! İşin garibi, İstanbul’un 60 km. kuzeyinden geçen bir köprü kimsenin işine yaramayacak. Asıl sorun, İstanbul’un ciğerlerine kibrit suyu dökülecek olması. Kaldı ki Türkiye’de yol demek, kontrolsüz yapılaşma, yeni rant kapıları demek. Allah aşkına, bu şehir daha ne kadar inşaatı, kirli havayı, nüfusu kaldırabilir? İstanbullular, yaşamınızı sahip çıkın!


TAMZARA BU iŞiN PiRi
Günlerdir yazıp duruyorum Doğu Karadeniz’i. İlk kez gideceklere tavsiyem, işin ehli bir tur şirketine başvurmaları.  Tamzara Tur, farklı alternatifler sunuyor. Satış yetkilisi Şener Kalemci, isteyenlere çay, fındık toplama, yaylalarda inek peşinde koşma, pekmez yapmayı öğrenme, tulum çalma alıştırması yapma, hatta oltayla balık tutma gibi aktivitelerin olduğu bir tur düzenlediklerini anlattı. Bayramda dört günlük bir paket hazırlamışlar.  Trabzon’dan çıkılıyor, Sümela ve Ayasofya Kilisesi ziyaret ediliyor. Akşam Ayder’de konaklama. İkinci gün, Çat Vadisi ve Çamlıhemşin Konaklar Mahallesi. Üçüncü gün Avusor Yaylası ve Büyükgöl yürüyüşü. Son gün Çağlayan Konakları, Sarp Sınır Kapısı ve Borçka Karagöl. Fiyat 495 TL.
Bilgi için: www.tamzaratur.com
Tel: 0 212 251 98 64,
0 505 497 05 78-79

Etiketler