Ah be Lucy!

Doğrusu fotoğrafı görünce pek heyecan- landım: Cumhur- başkanı’nın kızı Sümeyye ve hanımı Emine Erdoğan, Addis Ababa’daki Ulusal Müze’de Lucy’yi ziyaret edip bilgi almış...
Lucy kim mi? Hayır efendim, Scarlett Johanssen’in oynadığı film değil ama yaklaştınız. Lucy, dünyada şimdiye kadar bulunan en yaşlı insansı iskelet! 3 milyon yaşındaki bu kadın iskeleti, insan evriminin daha iyi anlaşılmasında bir dönüm noktası sayılıyor. Hatta bilim insanları, 40 yıl önce keşfedilen iskeletten hâlâ bir şeyler öğreniyor.
BBC Earth’ün hazırladığı Lucy dosyasında ilginç bilgiler var. Mesela, Etiyopya’nın Afar bölgesindeki kazıda Lucy’nin ilk kalıntılarını bulan paleoantropolog Donald Johanson’ın neden bu ismi verdiği gibi... O gece kampta çaldıkları Beatles şarkısı “Lucy in the sky with diamonds”ndan ilham almış...

Modern insanın atası mı?
Lucy’nin resmen sınıflandırılması için dört yıllık bir araştırma gerekti. Sonunda “Australopithecus afarensis” denen yeni bir türe ait olduğu anlaşıldı.
Peki, Lucy modern insanın atası sayılır mı? Çenesi, kafatası ve dişleri maymuna benzeyen, upuzun sarkık kollu Lucy’nin insanla ne alakası vardı?
Lucy’nin iki ayağının üzerinde yürüdüğü anlaşıldı. İşte bu da insan evriminin en kritik aşaması sayılıyor: İnsansılar, maymunlardan farklılaşırken ilk etapta daha büyük bir beyne ihtiyaç duymadı. Beyin gücü, Homo Erectus’la birlikte, milyon yıl sonra gelişti! İki ayak üzerinde yürüyen başka memeli yok, yani bu özellik tamamen insana mahsus.
İnsan gibi yürüyebilen Lucy, ağaçlarda şempanzeler gibi takılabiliyordu. Ağaçtan yere inmesinin nedeni, muhtemelen yiyecek bulmaktı. Zira diş aralarında bulunan yiyecek kalıntıları, Lucy ve arkadaşlarının diyetinin meyveden proteine, değiştiğini gösteriyor.

Lucy haremde miydi?
Son genetik araştırmalar gösteriyor ki şempanzeden insansılığa geçiş, Lucy’den çok önce, 13 milyon yıl önce gerçekleşti. Ancak Lucy’yle birlikte, şimdiye kadar 20 farklı insansı tür keşfedildi. Hangisinin insana, yani Homo Sapiens’e dönüştüğü ise henüz bilinmiyor.
Bilinen şu: İnsanın evrim süreci, doğrusal olmadı. Milyonlarca yıl boyunca insansı denen türler, pek çok değişim ve çeşitlilik arz etti. Çoğu tamamen yok oldu. Aradaki başka türler gün ışığına çıktığında zincir tamamlanacak
Araştırmalar, Lucy’nin erkek egemen bir toplumda yaşadığını, goriller gibi poligam yaşadıklarını ve bir hareme mensup olduğunu gösteriyor.
Ah be Lucy! Senden sonra geçen 3 milyon yılda dünya, bazı dişiler için galiba pek değişmedi... Sakın seni inceleyen endişe dolu bakışlara aldırma. Varlığın, insanlık ve bilim adına çok önemli.

GÜZEL ŞEYLER KÖŞESİ

* Sadece Suruç’ta 20 bini çocuk, 6 bini bebek olmak üzere tam 60 bin göçmen yaşam mücadelesi veriyor.
* Barış İçin Kadın Girişimi, çadır kentlerde yaşayan altı bin kadınla dayanışmak için “Paylaşmaya Ben de Varım“ kampanyasını başlattı.
* Farklı kesimlerden kadınların sahiplendiği kampanya çerçevesinde “Paylaşmaya Ben de Varım” yazan tişörtler, Mefisto şubeleri, Kadıköy Akademi Kitabevi ve Clandestino’da satışa çıktı.
* İlk hedef, kampanya geliriyle yaklaşık 8 bin 500 aileye ulaştırmak üzere diş macunu, diş fırçası, sabun, kadın pedi, bulaşık ve çamaşır deterjanından oluşan hijyen kiti ve çocuk maması almak.
* Kadın ve erkek tişörtlerinin tasarımı çok güzel, hemen birer tane edinin!