Fatmanur Çelik, korkunç bir cinayete kurban gitti. Eve gelen ‘internetçi’ Cem K., genç kadına tecavüz edip, boğarak öldürdü.Bu ülkedeki ne ilk cinsel saldırı kurbanı, ne de maalesef, son... 
Ancak Başbakan Erdoğan’ın, ismini andığı ilk kurban olması çok önemli.
Salı günü Bakü’deki ekonomik işbirliği teşkilatı zirvesinde konuşan Erdoğan, önce Taliban’ın vurduğu Malala Yusufzay’dan, sonra Çelik’ten bahsederek “bu terör eylemlerinin affedilir yanı yok” dedi.
Bambaşka gerekçelerle ve bambaşka şekillerde infaz edilen bu iki suçun, ‘terör eylemi’ olarak değerlendirilmesi alakasız görünebilir. Sonuçta Fatmanur’un öldürülme nedeni, Taliban baskısı değil.

İki savunmasız kurban
Ancak biri Pakistan’da, diğeri Türkiye’de işlenen bu iki korkunç suçun ortak noktaları da var:
1- Öldüren veya öldürmeye teşebbüs edenler erkek, kurbanlar kadın.  
2- Her iki kurban, muhafazakâr ve okumak isteyen, savunmasız kızlar.
14 yaşındaki Malala’nın Taliban’ın hedefi haline gelmesi, kız çocuklarının eğitim hakkını savunmasıydı... Fatmanur ise üniversitede okumak için geldiği İstanbul’da, arkadaşıyla eve çıkabilen az sayıda muhafazakâr genç kadından biri.
Fatmanur Çelik, Başbakan’ın adını telaffuz ettiği ilk tecavüz-şiddet kurbanı... Ne yazık ki onun gibi onlarca, yüzlerce kurban var. Türkiye’de sadece eylül ayında 13 kadın öldürüldü, 12 kadın ve 2 erkek çocuğuna tecavüz edildi.

Hepsine sahip çıkın
Bianet’in basına yansıyan haberlerden derlediği çeteleye göre, şiddet yüzünden üç kadın da ‘intihar etti’.  Fakat kimse bu kurbanların adını anmadı...katil tanıdık, koca veya sevgili. Cinsel saldırının öznesiyse genelde savunmasız kızlar, oğlanlar hatta yaşlılar.
Umarız bu kurbanlar da bir gün siyasetçilerin dikkatini çeker ve ayrım yapılmaksızın, hepsine sahip çıkılır... Katiller, hak ettikleri cezaları bulur. Aksi takdirde bu tip saldırıları engellemenin, caydırıcı olmanın imkânı yok.
Devlet eğer kadına ve çocuğa şiddeti artık ‘terör olayı’ olarak değerlendiriyorsa, cinsiyet eşitliği ve sağlıklı cinsellik konularını müfredata alarak ilk adımı atabilir.

 

3 KORKUNÇ VAKA
Son aylarda işlenen cinsel saldırı ve cinayetlerden, basına yansıdığı kadarıyla bazı örnekler vereyim:
l 9 Nisan. Antalya’da 11 yaşındaki S.N., tecavüz edilip öldürülmüş halde bulundu.
l Kırşehir’de 4 yaşındaki K.L., tecavüz edilip öldürüldü. K.L., BDP’li il yöneticisinin oğluydu. Olayın siyasi arka planı araştırılıyor.
l 23 Eylül. Sakarya’da yalnız yaşayan 84 yaşındaki kadın, tecavüz edilip öldürüldü. Katil, uzak bir akrabası çıktı.

Etiketler