Malumun ilamı yapıldığına göre, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bazı kritik konulara değinmenin zamanı.
Yerel seçimlerde hayal kırıklığı yaşayan, seçimlere hile-hurdanın karışacağını düşünen ve CHP-MHP’nin ortak adayı Ekmelledin Bey’den mutsuz olanlar,  küsüp oy vermeme eğiliminde.
Kusura bakmayın, bu tavrı son derecede çocukça buluyorum. Herkes “Türkiye’nin içinde bulunduğu ortam”dan şikâyet etmeye, depresyona girme özgürlüğüne sahip... Fakat hem dağlara küs, hem kimsenin haberi olmasın, işte bu çok saçma.
Eğer bu ülkenin vatandaşıysanız, derdiniz varsa, üzerinize düşeni yapacak ve oy kullanacaksınız. Hiç değilse adil ve temiz bir siyaset için olağanüstü çaba harcayanlara, en temel hakları için canları ve özgürlüklerinden olanlara saygıdan, oy kullanın.
Aksi takdirde şikayetlerinizi kendinize saklayın.
Oy ve ötesi yine görevde
Gönüllü platform “Oy ve Ötesi”, 2014 Mart seçimlerinde büyük çoğunluğu kadın- 34 bin gözlemciyle sandık başındaydı. Onların sayesinde pek çok sandıkta yapılan hata, hile ve şaibeden haberdar olduk.
Oldu da ne değişti, diyebilirsiniz... Mesela Yalova’da seçim büyük zorluklarla da olsa tekrarlandı, sonuç değişti.
Mesele “sonuç”tan ibaret değil: Seçimlerin şeffaf, şaibeden uzak ve genelgelere uygun biçimde yapılmasına vatandaş olarak sahip çıkmak.
Cumhurbaşkanlığı seçimi için de Oy ve Ötesi kolları sıvadı. İstanbul, Adana, Ankara, İzmir, Bursa’da görev yapacak sandık gönüllülerine Türkiye Barolar Birliği de tam destek vereceğini açıkladı.
Keşke tüm illerde görev yapabilseler... Anlaşılan “Ankara’nın doğusu” da HDP’lilere emanet olacak. (Gönüllü olmak isteyen herkes, http://sandik.oyveotesi.org/users/sign_up adresine kayıt olabilir.)
Adaylara hodri meydan
İbrahim Betil, adil bir seçim için change.org’da bir kampanya başlattı: Cumhurbaşkanı adaylarının en az iki kez, farklı ulusal ve yerel kanallarda karşılıklı konuşması talep ediyor. (http://www.change.org/tr adresinden bakabilirsiniz )
Demokrasinin gereği bu. Tanıyalım, konuşalım, tartışalım, karar verelim. Madem Cumhurbaşkanını ilk kez “halk” seçecek... O zaman adayların “kendi” kanallarında salt kendi propagandalarını yapmalarının önüne geçilmeli.
Adaylarda ve medyada yürek varsa, hodri meydan!

YAZLIKÇILAR, BUGÜN SON GÜN!

- Okulların tatil olmasıyla sahillere akın edenler, muhtarlıktan alacakları bir ikamet belgesiyle bulundukları yerde oy kullanabiliyor. Bugün 2 Temmuz, yani son gün!
- Yazlıkçılar son tarihi kaçırırsa, tatillerini iki günlüğüne bölmeyi göze alıp yaşadıkları şehre bir zahmet gidiversin.   
- Seçmen listeleri bugün çıkacak. Muhtarlıkta kontrol edin, itiraz için 9 Temmuz’a kadar süreniz var.   
- Yurtdışında yaşayanlar ysk.gov.tr’den oy vermek için yapılacak işlemleri öğrenebilir.

FARKLI BİR ADAY: DEMİRTAŞ

- HDP’nin CB adayı Selahattin Demirtaş, “Kürt alerjisine” sahip olmayanlar için iyi bir seçenek. Genç, hitabeti kuvvetli, demokrasiyi savunan, siyasette de deneyim sahibi. Hataları oldu elbet, ancak hangisi kusursuz ki?   
- MHP ve CHP’nin yerel seçimlerden sonra nihayet “güçlerini” birleştirmesi, önemli bir hamle. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun “siyasal din” geçmişi, komplo teorilerini harekete geçirdi. Ancak otoriter baba figüründen bıkanlar için “mülayim dede” alternatifi önemli.