Yeşil Yol 1.35 milyon m2 inşaat

Eklenme Tarihi15.07.2015 - 2:30-Güncellenme Tarihi14.07.2015 - 22:26

Doğu Karadeniz’de yüzlerce insan, Yeşil Yol’a direnmek  için horon durarak, iş makinelerinin önüne siper oluyor...
Fırtına vadisinde, Avusor ve Huser  yaylaları arasındaki bağlantı yolunda ağaç kesimini durdurma kararı, bu mert insanlar sayesinde alındı.


Rize Valisi aksini söylese de yüzlerce ağaç  şimdiden katledildi...
Yeşil Yol’un uzanacağı binlerce kilometrelik yollara karşı, başka direnen çıkacak mı? Halk, başına örülen çorabın ne kadar farkında?
Rize Turizm master planında Yeşil Yol hakkında somut bilginin olmadığını  daha evvel yazmıştım.
 Ortada resmi bir plan yok , ancak perde arkasında bir plan işliyor. Tabii halkın bunları bilmesine gerek yok!  
Önce asfalt atılsın, yol yapılsın, sonra planı açıklarız mantığıyla turizm planı, beş yıldır yürüyor.
Üstelik planı, bir inşaat firması yapmış: Barlas İmar Planlama Müşavirlik .
TURAN BEY BAŞROLDE
- Tonyalılar Derneği, yaylaları turizme açma “fikri” ve Karadeniz Turizm Master Planının ilk şeklini, 2010’da yayınladı . Doğu Karadeniz’deki beş kent (şimdi bu rakam sekize çıktı) için toplam 1.35 milyon metrekare inşaat  öngörülüyordu.
- Planda “üç yılda dağlardan geçen ulaşım aksı düzenlenip asfaltlansın, bu yollar üzerindeki otellerin harita alımı,  etüt yapımı ve imar planı altı yılda biter” deniyor.
- Bugün “yeşil” diye yutturulmaya çalışılan yolun , inşaat sektörüne faydaları da yazıyor:  500 TL/m2 inşaat maliyetiyle 662 milyon TL  inşaat cirosu! (http://tonyalilardernegi.com/dogu-karadeniz-turizm-masterplani.pdf )
- Barlas, 2012’de yapılan DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) bilgilendirme toplantısında da başrolde. Şirketin patronu Turan Barlas, bölge için planın sunumunu bizzat yapmış.
RESMİ PLAN HALA YOK
Barlas’ın projesi sunulduktan sonra bazı iller, 2012’den itibaren kendi turizm master planlarını hazırlıyor. DOKAP, asıl master planı için kent toplantılarını 2015 kışında bitirip bir eylem planı açıklamış.
Fakat devletin resmi turizm planı hala ortada yok!
İşin en acıklısı, DOKAP’ın “bölgeyi bir bütün olarak gören ve değerlendiren tek bir turizm master planı” için şu cümleyi kullanması:
“Bu proje, doğası tahrip edilerek beton yığınlarına dönüşmüş şehirlerden uzaklaşmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin, aradıkları doğal ortamı Karadeniz’in eşsiz güzellikteki yaylalarında bulmalarını sağlamak için oluşturulmuştur…”
Beton şehirlerden kaçanlar, beton dökülen ormanlara gidecek, öyle mi?
Buna maymunlar bile güler…