Anayasa dersleri...

Eklenme Tarihi14.04.2016 - 2:30-Güncellenme Tarihi13.04.2016 - 23:03

İktidar, başkanlığı öngören yeni anayasa için yeni bir atağa hazırlanırken...
Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu’nun, 3 Şubat 2016 günü Ankara’da düzenlenen Anayasa panelinde yaptığı konuşmaya göz atıyoruz. Kanadoğlu 4 yıl için seçilen Meclis’in Anayasa’yı değiştirebileceğini ancak yeniden anayasa yapamayacağını söylüyor. Yeni anayasanın ancak barajın indirildiği bir seçimle oluşturulacak Kurucu Meclis tarafından yapılabileceğini anlatıyor. Mevcut Meclis’in bırakın yeni bir anayasa yapmayı, Anayasa Uzlaşma Komisyonu bile kuramayacağını bildiriyor. Diyor ki Kanadoğlu:
“... Ne Anayasa’da, ne İç Tüzük’te Meclis’te A’dan Z’ye yeni bir anayasa yapmak için komisyon kurulması izni yoktur. Bu şekilde kurulacak bir komisyonun meşruiyeti yoktur. Neden yoktur? Çünkü hiçbir kişi veya organ kaynağını Anayasa’dan almadığı bir yetkiyi kullanamaz. Anayasa, kendisini yok etmesi için bir komisyon kurulmasını zaten kabul etmez. O halde siz nasıl olur da anayasanın bu amir hükmünü yandan dolaşarak çiğner ‘kurduğum bir komisyonla ben bunu görüşeceğim’ diyebilirsiniz. Siyasi partiler eğer bu konuda bir görüşme yapacaklarsa kendi aralarında yapabilirler. Ama Meclis Uzlaşma Komisyonu adını vererek halka sanki kurulması mümkün olabilecek bir komisyonda bu konu görüşülecek intibaını veremezler.” 

KİLİS

Kilis’in mahallelerine düşen füzeler insanlarımızı öldürmeye ve yaralamaya devam ediyor.
Peki bu füze atışları neden son günlerde arttı? 
Bunun bir sebebi sınırın hemen öte tarafında IŞİD ile Türkiye destekli ılımlı muhalifler arasındaki çatışmaların yoğunlaşması... Ancak çatışma bölgesiyle Kilis arasındaki mesafe hayli uzun. Karşılıklı atılan füzelerin nokta atışı gibi Kilis’teki evleri bulması kuşku yaratıyor.
Strateji uzmanı Cahit Dilek bir başka kuşkuyu dile getiriyor:
- Acaba ılımlı muhalifler Türkiye’nin IŞİD’e karşı top atışını yoğunlaştırmak için Kilis’e bilerek füze/havan atışı mı yapıyor? 
Bu da göz ardı edilmemesi gereken bir ihtimal...

Bugün 23 Nisan’ı kutlamaktan korkanlara deyin ki; Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1920’de işgal altında, top sesleri altında TBMM’yi açmaktan korkmadı.
Sinan Meydan

NİŞAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan Kralı Selman’a Devlet Nişanı taktı.
Bu nişan “Türkiye Cumhuriyeti ile mensup olduğu devlet arasında dostça ilişkilerin geliştirilmesini ve milletlerin birbirlerine yakınlaşmalarını sağlayan” ülkelerin devlet ve hükûmet başkanlarına veriliyor. İlk olarak Süleyman Demirel tarafından Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa’ya verilmişti.
Demirel 12, Abdullah Gül 12  devlet yetkilisine bu nişanı verdiler. Ahmet Necdet Sezer ise sadece Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Havel’e nişan taktı...
İlginç bir gelişme 2013 yılında oldu. Cumhurbaşkanı tarafından verilen nişanlarda bulunan “T.C.” ibaresi ve “Atatürk” brövesi çıkarıldı. Nişanın üzerinde sadece ay yıldız kaldı.

Otopark soruları

Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek üzerine vazife olmayan pek çok şeye maydanoz olurken kendisini doğrudan ilgilendiren konu ve sorulara karşı nedense aynı hassasiyeti göstermiyor. Örneğin CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun, “Meclis’te soru önergesi verdim, yanıtlamadın, televizyonlarda sordum duymazdan geldin” deyip son çare olarak tweetlediği şu sorular hala yanıtlanmadı:
“Soru bir; Ankara’nın otoparklarını 25 yıllığına, günlüğü 55 kuruştan başlayan fiyatlarda yandaşlarına kiraladın mı?
Soru iki; Ankara halkı bu otoparkları kiralayanlara 5 ile 10 lira arasında ücret ödüyor. 55 kuruştan kiralanan otoparkların halka 5 liradan kiralanması hem kanuna hem ahlaka aykırı değil mi?
Soru üç; sen 5 yıllığına seçildin. Nasıl oluyor da Ankara’nın otoparklarını 25 yıllığına kiraya veriyorsun? Bu ihaleler 2886 sayılı Devlet İhale Yasası’na uygun mu?
Soru dört; Ankara’nın reklam ve ilan panoları ihalesini AKP’nin reklam işlerini yapan şirkete verdin mi vermedin mi? O şirketlerin sözleşmesini ihale yapmadan 10 yıl süre ile uzattın mı, uzatmadın mı? Bu işlem de Devlet İhale Yasası’na aykırı değil mi?
Soru beş; Sadece bu iki ihale ile Ankara halkını 2 milyar lira zarar ettirdin mi, ettirmedin mi?” 

23 Nisan ‘terör ve şehitler’ gerekçesiyle iptal ediliyorsa IŞİD, PKK gibi cumhuriyet düşmanı terör örgütleri amacına varmış demektir. 
Akif Kökçe