Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Anayasa Mutabakat Komisyonu” adını verdiği, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Doğru adı, Türkiye’yi darbe hukukundan arındırma komisyonu olmalıdır” dediği komisyon ikinci toplantısını bugün yapıyor. CHP’nin bu toplantıda izleyeceği ilkeleri üyelerinden Namık Havutça’yla konuştuk.
- Bir; her aşamada dört partinin tam mutabakatının aranmasında kesin kararlıyız. İki; Anayasa’nın ilk üç maddesi asla tartışma konusu yapılamaz, masaya dahi getirilemez. Çünkü bu üç maddeyi görüşmeye zaten bu ve hiçbir komisyon yetkili değildir. Biz yeni bir anayasa yapmayacağız, yapabilirsek mevcut Anayasa ve yasalardaki antidemokratik hükümleri demokratik ve özgürlükçü yönde değiştirmeye çalışacağız. Yeni anayasa yapmak sadece kurucu meclislerin yetkisinde olan bir husustur. 
- Sistem tartışmasına girecek misiniz?
- Parlamenter sistemi asla tartışmayız. Dolayısıyla başkanlık sisteminin masaya getirilmesine kesin karşıyız. Ayrıca komisyonun dönüşümlü başkanlık sistemiyle çalışmasını önereceğiz.
- CHP’li komisyon üyeleri olarak dışarıdan destek alıyor musunuz?
- İstanbul’da 7 anayasa hocasından görüş istedik. Verdikleri raporu titizlikle inceliyoruz. Yararlanıyoruz...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan komisyona 6 ay süre biçti. Öyle görünüyor ki, çalışmalar 6 ay bile sürmeden komisyon kendini tatile sokacaktır!
 

SAYEK

İktidar yandaşları konuyu ne zaman ortaya atıp üzerinde tepinmeye başlayacak diye merak ediyorduk... Kayyum yönetimindeki Bugün gazetesi çevik davrandı. 
Dün atılan manşet şöyle:
“CHP Sözcüsü Böke vaftiz edilmiş”
Haberde CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke’nin Hıristiyan olduğu kaydediliyor ve şöyle deniyor:
“Böke’nin Hıristiyan olduğu iddiaları, dini kimliği CHP’de ciddi rahatsızlık yarattı.”
Selin Sayek’in Hataylı saygın bir cerrah olan babası İskender Sayek, Ortodoks Hıristiyan olarak tanınıyor. CHP’de kimse bundan rahatsız olmuyor. İnanç özgürlüğü şampiyonu iktidar partisi rahatsız mı? Sanmıyoruz.. Ama Sayek’in dinini istismar ederek buradan prim çıkarmaya çalışıyorlar. 
Yazık... Ayıp!

Yaşanan çöküşe bakılırsa 
“Cumhuriyeti yıkıp, Osmanlı’yı kuracağız” diyenler işe 
Osmanlı’nın çöküş döneminden başladı…

Akif Kökçe

HAN’IM

“Kadın dövmek maalesef, Türklerin Arap kültürü ile tanışmasından sonra başlamış bir olaydır.
Türk kültüründe, örfünde kadın her zaman el üstünde tutulur. Cengiz Han’ın eşi için söylediği “Ben sizin Han’ınızım. Bu da benim Han’ım” sözüyle dilimize yerleşen “hanım” (Han’ım) kelimesi bile bunu gösterir. Kadın evin hanıdır...”
İlber Ortaylı  

MISIR

Mısır’da Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi’nin araç konvoyuna kırmızı halı serilmiş... Araçlar kırmızı halı üzerinde yürütülmüş. 
Öte yanda... Yunanistan hükümeti bakanların lüks makam araçlarının satılıp daha mütevazı araçlar alınmasına karar vermiş.
Biz Mısır kadar görgüsüz olmadığımız için sevinebilir, Yunanistan kadar tasarruflu olmadığımız için üzülebiliriz!

Çıkmazın boynuzu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan PYD’ye sempatik bakan ABD’ye sesleniyor:
- Biz sana nasıl güveneceğiz? Ben miyim senin ortağın, yoksa Kobani’deki teröristler mi? 
ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby’den yanıt geliyor:
- Biz, PYD’yi terör örgütü olarak tanımlamıyoruz...
Yani; ABD PYD’yi açık açık destekliyor. Biz İncirlik üssünü ABD’nin operasyonlarına açmışız. İncirlik açıkça bizim aleyhimizde kullanılıyor.
***
Emekli General Nejat Eslen, Türkiye’nin Suriye’deki durumunu bir stratejik özdeyiş ile izah ediyor:
- Türkiye çıkmazın boynuzlarına oturdu...
Rusya, İran ve Hizbullah destekli rejim güçlerinin Halep’i kuşatması ile kaçanlar Türkiye’ye doğru harekete geçti. Gelen konukların arasında El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra gibi gruplar da var.
Türkiye’nin bu göçe engel olması için Suriye’ye karadan girmesi gerekir... 
Ki bu da başlı başına intihar olarak değerlendiriliyor.
Sonuçta, Esad’ı düşürme hayali ülkeyi uçurumun kıyısına getirip bıraktı
Güneyimizde Kürt koridoru açılıyor. Kucağımızdaki 2.5 milyon mülteciye ek olarak yenileri sınıra yığılıyor. Bölge ile tüm siyasi ve ticari ilişkilerimiz çökmüş durumda. NATO müttefiki ABD Türkiye’nin terör örgütü dediği grupları destekliyor. Rusya meydan okuyor. Ülke içinde PKK yeni saldırılara hazırlanıyor. 
Gerçekten çıkmazın boynuzlarındayız.

                            

 

Yazarın Diğer Yazıları