CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çevresinde çeşit çeşit yardımcı var. Her biri başka havada... Örneğin... Tansu Çiller’in eski kurmaylarından olup halen Kemal Kılıçdaroğlu’na danışmanlık yapan Şükrü Karaca, önceki gün “Mansur Yavaş Ankara’ya hayırlı olsun” diye tweet atıyor. Parti karışıyor. Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğolu dünkü basın toplantısında “22 Aralık’ta yapılacak PM toplantısı sonuçlanıncaya kadar duyacağınız her şey söylentiden ibaret” diye açıklama yapmak zorunda kalıyor.
Sadece Ankara değil, Adana ve Hatay başta olmak üzere pek çok yerde sağcı adayların gösterileceği söylentisi partide ortalığı  karıştırıyor. Ama öyle görünüyor ki Genel Başkan ve etrafındaki akıl hocaları, “CHP’nin klasik oyu artı sağcı adayın getireceği oylar eşittir seçimi kazanmak” formülüne müthiş inanıyorlar.
Dün öğle saatlerinde Mansur Yavaş CHP’ye adaylık başvurusu yapacağını açıklıyor. Onun zaferine iman edenleri sevindiriyor. 2009 seçimlerinde Melih Gökçek yüzde 38, CHP’li Karayalçın yüzde 31, MHP’li Mansur Yavaş yüzde 27 oy almıştı. CHP ve MHP adayının toplam oyu yüzde 58’i buluyordu. Bu oran Melih Gökçek’i ezer. Ama eğer MHP’liler bu seçimde kendi adaylarını bırakıp kitle halinde Mansur Yavaş’a oy verirse ezer. Bunun için yeterli sebep var mı? Eğer MHP’liler kendi adaylarına oy verir, CHP’lilerin bir bölümü de kızıp oylarını geri çekerse ne olur? 

Awacs açıklaması...

 

Teslimi 6 yıl geciken Awacs uçaklarıyla ilgili yazımıza Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan bir açıklama geldi... Açıklamada özetle deniyor ki:
“Barış Kartalı Programı, Türk Hava Kuvvetlerinin ihtiyacı olan 4 adet Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (AWACS) ve 1 adet yer sisteminin tedariğini kapsamaktadır. AWACS uçaklarında yeni uygulanan faz dizini radar teknolojisine haiz sözkonusu uçak sisteminin geliştirilmesinde Boeing firması teknolojik güçlükler sebebiyle takvime uyamamıştır. Sözleşme kapsamında bugüne kadar avans olarak teminat mektubu karşılığında 637 Milyon Dolar ödeme yapılmıştır. Proje bedelinin tamamının peşin ödenmesi sözkonusu değildir. Baki ödemeler uçak teslimatlarında yapılacaktır. Projede gelinen aşamada teknik sorunlarda çözüm aşamasına gelinmiş olup, gecikmeye ilişkin ceza teslimatların yapılmasıyla birlikte sözleşme hükümlerine göre uygulanacaktır. 2014 yılının başında uçakların teslimatına başlanması hedeflenmektedir.”
Aynı firmaya Avustralya 2000 yılında 6 uçak, Güney Kore 2006 yılında 4 uçak sipariş etmişti. Avustralya ve Güney Kore uçakların tümünü teslim aldılar. Bizimki yok...
Gönderilen yazıda ANKA insansız hava aracı ve ATAK helikopterleri ile ilgili açıklama da var. Ama teslimdeki gecikmelerin nedenleri açıklanmıyor. ANKA 2016 yılında teslim edilecekmiş. ATAK helikopteri 4 adet üretilmiş, kabul testinde tespit edilen bulgulara düzeltici işlemler yapılıyormuş.
Umarız düzeltirler de bu yıla yetişir...

VİZE

AB ile geri kabul anlaşması yapılıyor...
Başbakan hem çok doğru hem de tarihe geçecek bir söz söylüyor:
- Yük olmaya değil, yük almaya geliyoruz...
Suriye’nin yükünü aldık, 600 bin mülteciyi sırtladık... Yetmedi... Şimdi de Avrupa’nın yükünü alıyoruz... Bu anlaşmayla, Türkiye’den geçerek Avrupa’ya giren - ya da Türkiye’den geçerek girdiğini söyleyen- illegal göçmenler Türkiye’ye iade edilecek. Türkiye bir göçmen deposu haline gelecek. Çünkü bizim o göçmenleri yurtlarına iade için anlaşmamız yok. Bu hamallık ne adına derseniz? 3,5 yıl sonra Avrupa’ya vizesiz girecekmişiz... Bu da Türk halkını uyutmak için söylenen koskoca bir yalan. Avrupa böyle bir söz vermiyor. Oturup konuşuruz, diyor. 50 yıldır konuşuyoruz zaten...

Avusturya’da “düşünce ile hareket eden kol” üretilmiş.
Bizde düşünmeden hareket eden kollar var Meclis’te...
***
AKP ile kavga etmekte olan Hocaefendi “Yetişir ey küstah, gayri hırıltını kes” dedi. Bakalım kim üstüne alacak bu sözleri?
Akif Kökçe

SİLAH

Günlerdir konuşulan, manşetlere kadar çıkan bir haber var: “Türkiye’nin Suriyeli muhalifelere silah sattığı kesinleşti” diyen haber TÜİK ve BM raporlarında Türkiye’nin Suriye’ye 1,6 milyon dolarlık silah sattığının ihracat kayıtlarında yer aldığını bildiriyor.
Mustafa Sönmez Yurt gazetesinde balonu patlatıyor... “İllegal silah sevkiyatı kayıtlara sokulur mu?” diyor. Bu miktarın av tüfeği ve malzemesi olduğunu yazıyor. Akla yakın olan da bu... Gazeteci önüne gelen haberi önce “akla uyuyor mu?” diye denetlemelidir...

KRİZ

Demokrat Yargı Eşbaşkanı Orhan Gazi Ertekin, Radikal 2’de “CHP, Ak Parti ile Cemaat arasındaki politik krizi yanlış analiz ediyor” diyor ve ekliyor:
“Ak Parti ve Cemaat ‘yeni bir iktidar’ kurdukları, bir devrim yaptıkları, geçmiş iktidar geleneğinden kopup yeni bir düzene geçtikleri için değil aslında bir yeni iktidar kuramadıkları için krize girdiler.”

Yazarın Diğer Yazıları