CHP’nin vaatleri

Eklenme Tarihi01.10.2015 - 2:30-Güncellenme Tarihi30.09.2015 - 23:05
Kemal Kılıçdaroğlu dün görkemli bir toplantıyla CHP’nin seçim vaatlerini açıkladı. Her kesime zengin vaat verdi. En bol kepçe vaatler yine emeklilere gitti... Mesela:
*  Her iki dini bayramda birer maaş ikramiye verilecek.
*  Uygun fiyatla gezi ve tatil olanağı...
*  Eşitsizliği giderecek bir intibak yasası.
*  Muayene ve katılım payı kalkacak.
*   Çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik destek primi kalkacak...vs..
* * *
CHP’nin 7 Haziran seçim bildirgesinde de en zengin vaatler yine emekliye yönelikti. Peki etkisi ne oldu? CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın seçimden sonraki yorumu şöyleydi:
- 11 milyon emekli için ciddi vaatler verdik, ancak buna rağmen emeklilerin bırakın yarısını 4’te 1’i bile CHP’ye oy vermedi. Bunun sebeplerini araştırırsak bana göre en başta güvenilirlik sorunu çıkar...”
Diyor ki Sağlar, yeterli güveni veremezseniz vaatlerin zenginliği durumu değiştirmez.
Bir başka siyasi kuralı da biz buraya iliştirelim:
“Seçim, iki seçim arasında kazanılır.”
Yani, seçime bir ay kala vereceğiniz vaatlerle değil, normal zamanda yaptığınız çalışmalar, sağladığınız güven, kurduğunuz kadrolar, sergilediğiniz tutarlılıkla kazanırsınız seçimi... Aklınızda bulunsun...
 
 
Tik-tak-tik!

Bugün TBMM’nin açılış töreninde CHP milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Genel Kurul salonuna girişinde izleyeceği taktik belli olmuş; salona girerken “makama saygı” gereği ayağa kalkacaklar... Ama çıkarken ayağa kalkmayarak, oturmaya devam ederek protesto edeceklermiş.
“Makama saygı” ile “makama saygısızlığın” aynı gün, aynı aynı yerde ve aynı insanlar tarafından sergileneceği ilginç bir “saygı ve saygısızlık” gösterisine tanık olacağız demek. Cumhurbaşkanı bu ağır protestodan etkilenerek:
- Tamam AKP ile sosyal, siyasi, ekonomik tüm münasebetlerimi kesiyorum bundan böyle tamamen anayasal sınırlar içinde çalışacağım, der mi? Bakalım göreceğiz!
 
 
Prim borcu..
Kemal Kılıçdaroğlu dün partisinin seçim bildirgesini açıklarken ilginç bir de bilgi verdi. Prim borcu olan esnafa hastanelerde sağlık yardımı verilmiyormuş. Dahası eşler de yardımdan yararlandırılmıyormuş.
Ama aynı devlet kendisine bir kuruş prim ve vergi vermeyen Suriyeli göçmenlere her türlü sağlık yardımı veriyor... Versin, vermeli elbet. Ama kendi vatandaşına bu insanlık dışı davranış niye...
 
 
EKŞİ
Bu yıl mayıs ayında kaybettiğimiz Profesör Aysel Ekşi, ÇYDD kurucularından olup yıllarını çocuk ve genç psikolojisi üzerinde araştırmalara adamış değerli bir bilim kadınıydı. Yaşadığımız bu günleri çok önceden görüp toplumu sık sık uyaran ancak aramızdan vakitsiz ayrılan bu saygın hanımefendi, önümüzdeki cumartesi yani 3 Ekim’de dostları ve sevenleri tarafından Beşiktaş’ta anılıyor.
Fulya’daki Fulya Sanat Merkezi’nde yapılacak anma toplantısı saat 19’da başlayacak. Ülkemizin önde gelen aydınları, başta eşi Oktay Ekşi olmak üzere, toplantıda Aysel Ekşi’yi anlatacak. 
Katılımcılara ayrıca “UFKUN ÖTESİNİ GÖREN KADIN” isimli kitap sunulacak.  
Aysel Ekşi’yi saygıyla anıyoruz.
 
 
Erdoğan “Yerli ve milli milletvekili istiyorum” diyor. 
Yabancılara pazarladıkları memleketi bunlarla geri alacaklar galiba… 
Akif Kökçe
 
 
DÖNER
“Cumhurbaşka-nına hakaretten yargılandı...”
Bu haber başlığını görünce akla hemen bir demokrat vatandaş geliyor.
Ama hayır... Yargılanan kişi 10 yıl AKP’ye yalakalık yapan, tek parti dönemine gidişi demokrasi diye halka yutturan, Ergenekon ve Balyoz muhbirliği yaparak ordunun hapse tıkılmasında rol oynayan, askerler ağzını açmaya kalksa demokrasi elden gidiyor diye ortalara fırlayan biri...
Erdoğan’a akıl öğretmeye kalkarken ters yumruk alarak yere yıkıldı.Şimdi Erdoğan’a veryansın ederek aklı sıra geçmişini unutturuyor, yeniden demokrasi kahramanı olmaya soyunuyor. İnanmayın bu rakkaselere. Yarın yine döner...