Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in, İsmailağa cemaatiyle ilgili soruşturma başlatması üzerine başına gelenleri biliyorsunuz. Açılan davalardan toplam 26 yıl hapsi isteniyor...
Bu olayları araştırmak üzere geçen hafta Erzincan’a giden CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Başbakanlık Müsteşarı Efgan Ala’ya soruyor:
“Sayın Cemil Çiçek... Bu yıl yapılan yerel seçimlerin hemen öncesinde... Mardin’den Sayın Başsavcı’yı telefonla aradınız mı? Kendisine, gözaltına aldığın cemaat mensuplarını serbest bırak, dediniz mi?
Sayın Efgan Ala... Soruşturma sürecinde Erzincan Valisi’ni aradınız mı? Kendisine, ‘Bu işler olurken sen niye bir şey yapmıyorsun? Biz seni oraya ne için gönderdik?’ dediniz mi?”
Ortada ağır bir suçlama var. Eğer suçlama doğruysa bu aynı zamanda yargı bağımsızlığının ne halde olduğunu gösteriyor...

 

SBS manzaralı!
Gazetelerde garip ilanlar çıkıyor:       ‘SBS’de başarılı okul yanında ev’ 
‘SBS’de başarılı okula yakın daire’
Sinop Milletvekili Engin Altay merak edip bu ilanların anlamını araştırmış. Sonucu şöyle aktarıyor:
“Milli Eğitim Bakanlığı bir süre önce adrese dayalı kayıt sistemine geçti. Veliler çocuklarını, evlerine en yakın okula kaydettirmek zorunda. Ama eğitimi güçlü okul var güçsüz okul var. Tabii veliler çocuklarını Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) başarısını kanıtlamış güçlü okullara vermek istiyor. O semtte ev arıyor. Bu arada SBS’de başarılı okullara yakın evlerin değeri de artıyor.

 

Bazı horozlar, güneşin onların yüzünden doğduğunu sanırlar...
Theodor Fontains
 

 

Telekulak Bank
YARSAV, yasadışı dinlenen savcı ve yargıçları bu tertibi düzenleyenler hakkında dava açmaya davet ediyor, davanın kendileri tarafından da izleneceğini bildiriyor... YARSAV açıklamasında dinlemeleri yapanlar ağır şekilde suçlanıyor. Deniyor ki:
-  Türk Ulusu adına yargı yetkisini kullanan ve siyasal iktidarın hizaya getiremediği yargıç ve cumhuriyet savcıları artık terör suçlusu olarak mı görülmektedirler ki dinlenmelerine karar verilmiştir?
-  Terör suçlaması altında dinlenen yargıç ve cumhuriyet savcılarının, görevlerine devam ederek önemli soruşturma ve kovuşturmaları yürütmelerine nasıl izin verilmiştir?
-  Yasadışı dinleme  kararlarının yüksek yargı tarafından kanıt olarak kabul edilmediği tüm hukuk çevrelerinin malumu iken neden bu yolda kanıt toplanmaya çalışılmıştır?
-  Yoksa yargıç ve cumhuriyet savcıları hakkında, dokunulması istenmeyen kişilere dokunduklarında kullanılmak üzere bir veri bankası (Telekulak İstihbarat Bankası) mı kurulmaktadır?

 

Kas Derneği
Türkiye Kas Hastalıkları Derneği, ülkede mevcut yaklaşık 100 bin kas hastasının, toplumla entegrasyonunu sağlamak, daha kaliteli yaşam sürmelerini sağlamak ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla 1978 yılında Prof. Dr. Coşkun Özdemir’in öncülüğünde kuruldu... İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kendisine tahsis edilmiş arsada inşa ettiği üç katlı binada çalışmalarını 18 yıldır sürdürüyor. Daha doğrusu sürdürüyordu.
İki hafta önce İstanbul Belediyesi Emlak Müdürlüğü’nce gönderilen ihtarnamede, 01.01.2010 tarihi itibariyle kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği bildirildi, binanın boşaltılması istendi.
Dernek, Kamu Yararına Çalışan Dernekler statüsünde... Kamunun açık bıraktığı alanlarda çok önemli bir işlev görüyor. Ancak anlaşılan rant avcıları derneğin arsasını gözlerine kestirdi. İBB’ye sormak gerekiyor: Siz bu arsayı daha yararlı nasıl kullanacaksınız? Beyninizde paradan başka değer barınmıyor mu?
Vicdanınız bu kadar mı dibe vurdu?

 


Çay ve simit 2010 Kültür Başkenti İstanbul’un resmi yiyeceği oluyormuş.
Neden acaba? Döner ayran ikilisinin artık lükse kaçması yüzünden mi?
Haldun Ertem

Yandaş medya Ergenekon için niye  “asrın davası” diyor?
İnsanları hüküm giymeden hapiste tutmayı amaçlayan dava bu asrın sonuna kadar süreceği için...
Gülhan Elmas

 

Tekirdağ F tipi
Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kaloriferlerin yanmadığını belirtmiş, sebebini sormuştuk.
Adalet Bakanlığı gönderdiği açıklamada özetle diyor ki:
“Cezaevinde ısınma iki kalorifer kazanı ile sağlanmaktadır. Kazanların birisinde meydana gelen arıza 14.12.2009’dan itibaren giderilmeye çalışılırken diğer kazan da aşırı yüklenme nedeniyle 18.12.2009 tarihinde arızalanmıştır. Her iki kazanın 23.12.2009 günü itibariyle yeniden kullanıma alınması planlanmaktadır. Ödenek sorunu yoktur.”

Yazarın Diğer Yazıları