Aralarında Reza Zarrab, Reza Sarraf, Rıza Zerrab, Reza Zerrap, Reza Zarraf ve Rıza Sarraf’ın da bulunduğu 1 kişi Miami’de tutuklandı.

Twitter’daki muziplerden biri tutuklamayı yukarıdaki sözlerle duyurdu.

Reza Zarrab ile iki İranlı arkadaşı, İran’a uygulanan ambargoyu delmek ve kara para aklamakla suçlanıyor. New York’un yıldız başsavcısı Preet Bharara 21 sayfalık iddianame hazırlamış. Zarrab şimdi 75 yıl hapis istemiyle yargılanacak. ABD’de “Plea Bargain” adı verilen bir pazarlık sistemi var. Suç ortaklarını açıklayan sanığın cezası indiriliyor. Acaba Reza Zarrab kendini kurtarmak için Türkiye’deki ilişkilerini açıklayacak mı? Basın toplantısı yapan FBI yetkilisinin, “Reza’nın tutuklanması, suç ortaklarına mesajımızdır” sözleri Türkiye’den kimi ünlü isimlerin açıklanabileceği izlenimi verdi. Reza’nın avukatı Şeyda Yıldırım ise bizdeki endişeli çevreleri rahatlatan mesajlar verdi dün:

Zarrab’ın tutuklanmasının 17/25 Aralık soruşturmasıyla bir ilgisi yoktur, dedi, Reza Zarrab Amerikan ambargosunun delinmesi suçlamasıyla tutuklandı...

Ancak Zarrab’ın şirketlerinin hesapları incelenirken ortaya kimlerin isimleri çıkar? Şimdilik onu kimse bilemez.

Sonuç: Bizim hayırsever işadamı Reza’nın işi bundan sonra zor. Amerika’da işin neydi be Reza... Hem Amerikan ambargosunu deleceksin hem  tatilini geçirmeye Miami’ye gideceksin... Kim bağladı basiretini? Talih mi? Mazlumun ahı mı? Kader mi? Kim?

Kalaşnikoflu barış!

Sırrı Süreyya Önder, HDP’nin Nevruz adı altında Diyarbakır’da düzenlediği mitingde bir “Bıyıklı Barış Güvercini” havasında konuşuyor:

“Evladının yolunu gözleyen Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap, Ermeni bütün annelere burada taahhüt ediyorum ki çağrımıza cevap verilirse 1 hafta içerisinde barışı sağlarız. 8. gün olursa beni Diyarbakır meydanında çarmıha gerin” diyor.

O bunu derken sahnenin arkasındaki dev ekrana Apo’nun resmi ve onun eşliğinde kalaşnikof görüntüsü geliyor. “Keleşli barış çağrısı” insanı... Acı acı güldürüyor. Derken akla Türkiye’yi yönetenlerin üç gündür verdikleri mesajlar geliyor. Brüksel’de PKK’nın çadır kurmasına izin verilmiş. O yüzden Belçika’yı protesto ediyor bizimkiler. Ama aynı saatlerde Diyarbakır’da Apo posterleri ve PKK bayrakları dalgalanıyor. Hem de hükümetin izniyle...
-
Kandil ve HDP, Dolmabahçe mutabakatı ekseninde barış görüşmelerine dönmeyi öneriyor. ABD ve Batı da Türkiye’ye sık sık PKK ile müzakere masasına oturmayı öneriyor. Fakat dikkat buyrun... Bu çağrıları yapanlar asla PKK’ya silahlarını teslim et çağrısı yapmıyor. PKK silah bırakmadan müzakere nasıl olacak? O süreç denendi. PKK iki yıllık barış sürecinde silahlarını alıp gitmek yerine bölgeyi silah ve patlayıcı deposu haline getirdi.

Aynı oyun bir kez daha mı oynanacak? PKK’ya neden “Silahı bırak” çağrısı yok!

HIRSIZ

Brüksel’de peş peşe üç patlama dün 35 masumun hayatına mal oldu...

Afganistan, Irak, Libya, Suriye... Petrole el koymak ve sahneden çekilen komünizmin yerine yeni düşman yaratmak için Müslüman dünyayı kana bulayanlar böyle bir son hazırladılar. Ezilen toplumların içinden bu teröristler çıktı. Şimdi hem Türkiye’yi hem Avrupa’yı kana buluyorlar.

Yersiz yurtsuz kalan, kimi Türkiye kimi Avrupa’ya göç eden yüz binlerce mültecinin içinden de yarın yeni teröristler çıkacaktır.

Vahşi Batı tasını tarağını toplayıp Ortadoğu’yu hemen terk etse bölge yavaş da olsa bir düzen içine girecek. Göçmenler peyderpey yurtlarına dönecek. Ama o basireti gösteremiyor. Hırsızlık ve gaspçılıktan bir türlü vazgeçemiyorlar.

Bahar artık “havaya, suya, toprağa düşen cemrelerle” değil, 
Ankara’ya, İstanbul’a, Brüksel’e  düşen bombalarla” geliyor! 

Zarrab tutuklandı! 
Dostluk kara günde belli olur. 
“Önüne yatarım” diyenler şimdi Amerika’ya gidip yanına yatmalı!
Akif Kökçe

ÇOCUK

Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu, Karaman’da çocuk öğrencilere tecavüz skandalıyla ilgili konuşuyor:

“Karaman’da ilk vaka ortaya çıkar çıkmaz hemen hukuki açıdan bakanlığımız müdahil oldu. Bu olay bizim hizmetleriyle her zaman gurur duyduğumuz vakıfla ilişkilendirilmek istendi ki, bu vakfımızda bir süre görev yapmış onun da ne kadar olduğunu vakıf çalışanları açıkladı. Bu, bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz.”

Sayın Bakan adeta “Bir kereden bir şey olmaz” diyor! Bunu derken çocuklardan çok Ensar Vakfı’nı kurtarmaya çalışıyor. Ülkedeki tecavüz iklimi çok da tesadüf mü?
 

Yazarın Diğer Yazıları