Sırlar patladı!

Eklenme Tarihi28.03.2014 - 2:30-Güncellenme Tarihi27.03.2014 - 22:06

İçte dışta bir kez daha küçük düşmek için dünkü kasetten başka bir şeye gerek kaldı mı? Sanmıyoruz...
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler bir odada Suriye’ye savaş senaryosunu konuşuyorlar. Yaptıkları konuşmalar dışardan dinleniyor. Youtube’a aktarılıyor.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Irak Şam İslam Ordusu IŞİD’e karşı operasyon durumunda yurtiçinde bombaların patlayacağını söylüyor
“Sınır kontrol altında değil” itirafında bulunuyor.
Bu sözleri dün YouTube aracılığıyla bütün dünya izliyor.
Bu arada... CHP lideri Kılıçdaroğlu birkaç gündür TSK’yi Suriye’ye yönelik bir savaşa karşı uyarıyor. Anlaşılan ordu içinden birileri Kemal Bey’i uyarıyor...
Dışişleri’nin bu olayı “alçakça bir casusluk faaliyeti” diye nitelemesi doğrudur. Ama dinlemelere karşı bu güvenlik zafiyetine ne demeli... Kimdir bu dinlemeciler? Neden yıllardır bir türlü yeterli önlem alınamadı? Bu komplo planlarının açıklanmasından sonra kimi nasıl bu devletin ciddiyetine inandıracaksınız?

Financial Times “AKP kazanırsa küresel sermaye yeniden döner” diyor. Erdoğan’ın “çatıyor göründüğü” uluslararası faiz lobisi nedense Türkiye’de bir tek AKP’ye güveniyor!

Antalya çalmadan...

Türkiye uçurumun kenarında çok önemli bir seçime gidiyor... Alınacak sonuçları merakla bekliyoruz... Antalya’da Prof. Mustafa Akalın “Antalya çalmadan çaldırmadan büyüyor” temalı bir kampanya yürüttü. Halk Menderes Türel’i bir önceki dönemden tanıyor. Mustafa Akaydın’ı da bu dönem tanıdı. Akaydın Hoca geçen 5 yılda ağırlığı yatırımlar kadar kültürel etkinliklere de verdi.
Bunun sebebini bir yakını bize şöyle izah etmişti:
- Almanya’da maddi sıkıntısı olmayan 2,5 milyon işçimiz var. Ama bu işçilerimizin bir ağırlığı yok. Neden? Çünkü bir kültürel varlık ortaya koyamıyorlar. Akaydın Hoca Antalya’da bir kültür ağırlığı oluşturmaya çalışıyor. Kent halkının güçlenmesini paradan çok kültürde görüyor.
***
İlgi ile izlediğimiz yarışlardan biri de İstanbul Maltepe’de cereyan ediyor.
CHP adayı Ali Kılıç’ı Almanya’daki dernek etkinliklerinden tanıyoruz. Müthiş bir örgütçüdür. Münih Belediye Başkanı Udo Christian’ın dostudur. Udo geçenlerde Maltepe’ye geldi, Ali kazanırsa Münih - Maltepe işbirliği köprüsünü kuracaklarını ilan etti. Ali Kılıç’ın projeleri genellikle AB’de denenmiş başarılı olmuş projeler...
CHP’den Beyoğlu’nda Aylin Kotil, Kadıköy’de Aykurt Nuhoğlu, Beylikdüzü’nde Ekrem İmamoğlu ve de Büyükşehir’de Mustafa Sarıgül, yakından izlediğimiz, seçildikleri takdirde İstanbul’un kaderini değiştirebilecek isimler. Ankara’da oluşacak sonuç ise ülkenin kaderini etkileyecek önemde.
Bakalım ipi kimler göğüsleyecek...

BAYKAL

Deniz Baykal’ın avukatı Muzaffer Yılmaz Başbakan Erdoğan’ın “Baykal kasetini ben yarım saat içinde yayından kaldırdım” sözlerine yanıt verdi. Yılmaz, sözü geçen kasetle ilgili olarak, Baykal’ın başvurusu üzerine, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 7 Mayıs 2010’da “erişimin engellenmesi” kararı aldığını kaydetti. Karar aynı gün TİB’e gönderilmesine rağmen 11 Mayıs’ta yani 4 gün sonra uygulanmış. Bırakın yarım saatte kaldırmayı, kasetin kaldırılması 4 gün geciktirilmiş. Sonrası malum, Başbakan meydanlarda bu kaseti Baykal ve CHP aleyhinde tepe tepe kullandı...

RTE’nin sesi kısıldı. Meydanlarda internete düşen konuşmalardaki gibi alçak sesle konuşsaydı   böyle sorunlar hiç yaşanmayacaktır.
Akif Kökçe

PENSİL

Başbakan Erdoğan, Fethullah Gülen’i eleştireceği zaman söze:
- Eyy Pensilvanya... Diye başlıyor ya...
Burak Atakoyuncu bir Twitter mesajıyla akıl veriyor:
- Ben Gülen’in yerinde olsam gıcıklığına Massachusets’e taşınırdım.. Söylesin bakalım...
Eyy Massasuseçs...
Eyy Masatutcez...
Eyy Macacusutez...

YouTube

Twitter’dan sonra YouTube da kapatıldı... Dünya önünde bir kez daha küçük düştük. Demokrasimizle ilgili soru işaretleri biraz daha büyüdü. Twitter’ın kapatılmasında kimi mahkeme kararları bahane edilmişti. Bu defa yargı kararı da yok. Ben kapattım oldu, var. Neden kapandı YouTube? Anlaşılan yeni kasetlere karşı önlem alınıyor. Ne var ki aynen Twitter gibi... YouTube da deliniyor... Ancak zihinlerdeki şu kuşku büyüyor... Dünya kamuoyundan utanmayan bir iktidar neler neler yapmaz?

“En büyük günah pişmanlıktır.”
J. P. Sartre