Üç ihtimal var!

PKK ve onun gençlik yapılanması YDG-H’nın üs haline getirdikleri bazı ilçelerden temizlenmesine yönelik operasyonlarda yüzde 90 başarı sağlanmış.

Bu arada 180 üzerinde militanın öldürüldüğü de verilen haberler arasında...

Bu noktada soralım:

PKK sokak savaşlarıyla öz yönetimi kurabilir mi? Kuramaz...

Peki, devlet güçleri sokak savaşlarında başarı sağlayarak bu sorunu çözer mi? Çözemez...

Asayiş güçleri yarın o ilçelerden çekildiğinde PKK’lılar çok muhtemelen geri dönüp sokakları kazmaya, barikatlarda mevzilenmeye devam edecek.

Bu gidişin sonu yok... Ölen ölecek, kalan acılar halkın yüreğini dağlayacak...

Emekli General Nejat Eslen telefonda bir kısa yorum yapıyor...

Devletin önünde üç yol var, diyor...

1. Kürtlerle mesafeli bir birliktelik yani öz yönetim sistemi kabul edilecek...

2. Kürtlerle kesin ayrılık yoluna gidilecek...

3. Ulus devleti koruyarak bu sorunu çözümlemek istiyorsak, o zaman Kandil tasfiye edilecek...

Kandil ekibi orada saltanatını sürdürdükçe sorun çözümlenmeyecek...

Bu arada uçak düşürme olayı ve Suriye konjonktürünün PKK ve PYD’nin elini güçlendirdiğini, ABD’den sonra Rusya’nın da karşımıza geçtiğini hatırlayalım.

Günübirlik politikalarla ne yerel ne uluslararası sorunları çözmek mümkün değil. Türkiye’nin geleceğini belirleyecek politikaların TBMM ve hatta hükümet dışında belirlenmesi ayrı bir handikap...

Misafir seçmen!

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen Meclis kürsüsünde diyor ki:
“Türkiye, AB ile imzaladığı sözleşmeyle büyük bir mülteci kampı haline gelecek. Şöyle bir örnek vereyim; Kilis 80 bin nüfusu olan bir ilimiz, şu anda Kilis’te bulunan Suriyeli sığınmacı sayısı 140 bin. Suriyeli mültecilere vatandaşlık hakkı verdiğimizde Kilis’teki belediye başkanını Suriyeliler tek başına belirleyecekler. Kilis’teki milletvekillerini de Suriyeliler tek başına seçebilecekler...
Biraz önce Sayın Bakan Volkan Bozkır, Suriyeliler için “misafir” tanımlaması yapmış. Benim evimde dört yıl kalan hiçbir misafirim olmadı.”
Piyango neşesi!
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu yayımladığı fetvada şöyle diyor:
“Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır.”
Diyanet İşleri’nin bu fetvası yıllardır konuşulur, tartışılır. Ancak...
Piyango gelirlerinden alınan verginin memur maaşlarına bu arada Diyanet mensupları maaşlarına katılmasına bir itirazlarını hiç duymadık...
SOKAK
CHP eski Milletvekili ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski üyesi Rıza Türmen, Güneydoğu’daki sokağa çıkma yasaklarını hukuk açısından irdelerken diyor ki:
“Özgürlükten yoksun bırakmanın hukuka uygun olabilmesi için, her şeyden önce bunun iç hukukta bir yasal dayanağının bulunması gerekir. Oysa, Güneydoğu’daki sokağa çıkma yasaklarının hiçbir yasal dayanağı bulunmamakta. Sokağa çıkma yasağı ancak olağanüstü hal ya da sıkı yönetim ilanıyla getirilebilir. Bunun için, Anayasa gereğince, Bakanlar Kurulu kararı gerekir. Bu olmadan valinin talimatıyla sokağa çıkma yasağı öngörülmesi hem Anayasa’nın 19. maddesine, hem de AİHS’nin 5. maddesine aykırıdır.”
Mülteciler kaçmaya çalışırken ölüyor!
Kaçış serbestse, göçmenler neden sağlıklı şartlarda taşınmıyor;
yasaksa, kaçışlar neden önlenmiyor?
Akif Kökçe
Tören
CHP’li Musa Çam, Kubilay’ı anma törenine iktidarın müdahalesini anlatıyor:
“Yasaklama-
larla gelişen gerginlik maalesef törenin saygınlığına AKP gölgesini düşürdü. Yürüyüşe başlamadan arama noktası oluşturulmuş olması, törene katılan herkesin üstünün aranması, tören alanında TOMA ve panzerlerin hazır bekletilmesi, açılan pankart nedeniyle 10 partilimizin gözaltına alınması sonucunda anma töreni AKP güçlerinin bir ‘güç’ gösterisine dönüştü...”
Musa Çam bütün şikâyetlerinde haklı. Birinde haksız. Tören sırasında “Yolsuzlukla üşüyen halk tezekle ısınamaz” gibi bir pankart açmak yanlıştı.
O pankartın yeri o tören değildi.