CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, hakkında olumlu izlenim edindiğimiz iyi niyetli, düzgün bir parlamenter. Özgür Özel önceki gün Twitter hesabından Uğur Mumcu ile ilgili şu mesajı atmıştı:
“Unutmadık, unutturmayacağız”
Güzel ve anlamlı bir mesaj. Özgür Özel’in kişisel olarak böyle bir duygu içinde olduğuna da inanırız. Ancak kendisi aynı zamanda CHP Grup Başkan Vekili... Elbet aynı zamanda CHP’yi temsilen konuşmaktadır.
Acaba CHP’nin Uğur Mumcu ile ilgisi var mı?
Uğur Mumcu kendini şu sloganlarla tanıtır:
“Ben, Atatürkçüyüm, ben cumhuriyetçiyim, ben laikim...”
CHP Genel Başkanı dört yıl önce “Laiklik tehlikede değildir” deyip dört yıldır bu düşüncesini değiştirmemişken... Arada benzerlik kurulabilir mi?
Atatürkçülüğe gelince... Geçenlerde bir milletvekilinin “Artık çağı geçti” diyerek odasındaki Atatürk portresini duvardan indirdiği ifade edildi... Olayın tanıkları vardı. Ancak Genel Merkez konuyla ilgilenmediği gibi bu milletvekilinin adı da titizlikle saklandı, bir başka deyişle korundu kollandı. Uğur hayatta olsa sorardı: Nerede Atatürkçülüğünüz?
***
HDP Kongresinde duvara “Eşit Yurttaşlık, Ortak Vatan” sloganı asılmıştı. CHP’nin kurultay bildirgesinde aynı slogan yer aldı: Eşit Yurttaşlık...
CHP eşit yurttaşlıktan ne anlıyor? Öcalan’ın anladığını mı?
Bu soru günlerdir soruluyor, bir türlü yanıtı verilmiyor? Hangi yurttaşlık?
 
 CİĞER
Malatya İnönü Üniversitesi’ne bağlı Turgut Özal Tıp Merkezi’nde “Karaciğer Nakli Hastanesi” hafta sonunda açıldı. Törene çok sayıda milletvekili ve iki bakan katıldı. Yapılan konuşmalarda Tıp merkezini karaciğer naklinde Avrupa’nın birincisi haline getiren Rektör Cemil Çelik övüldü. 
Biz de başarıda emeği geçeleri kutluyoruz.
Tıp merkezinin internet sitesinde “Karaciğer nakli programı 2002 yılında başlamış ve ilk karaciğer nakli Mart 2002’de gerçekleştirilmiştir” diyor.
2008 yılında yani Prof. Cemil Çelik’in rektör olduğu yıl Turgut Özal Tıp merkezi, 153 karaciğer nakli ile Türkiye birincisi durumuna gelmiştir.
Üniversitenin 2000 - 2008 yılları arasındaki Rektörü Prof. Fatih Hilmioğlu’dur. Yukarıda sözünü ettiğimiz törende Fatih Hilmioğlu adını aradık... Ne davetliler arasında vardı, ne de kendisine bir kez olsun teşekkür edilmiş!
 
Uğur Mumcu, Gaffar Okkan, Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Ümit Kaftancıoğlu, Çetin Emeç, Deniz Gezmiş, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan
Şehitler laik, demokrat, Atatürkçü kesimden...
Mağdur ise onlar! 
Akif Kökçe
 
DERSİM
Bir bu eksikti... Almanya’da Yeşiller Partisi, SPD ve Sol Parti ortaklaşa ‘Dersim Soykırımı Anıtı’ dikilmesi yönünde önerge hazırlamış. Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım’ın uyarıları sonucu, karar tasarısından ‘Soykırım’ sözcüğü kaldırılmış. Ancak anıtla ilgili önerge hazırlığı sürüyor. Son kararı Mart sonunda Kreuzberg İlçe Meclisi verecek. Çevre Komisyonu 5 Şubat’ta konuyu görüşecek. Bu konuda itirazı olan yurtseverler Türkiye’yi itibarsızlaştırmak için fırsat arayanlara tepki göstermeli...
 
Tuhaf mağdur!
Geçen hafta sonu adı bizde saklı CHP milletvekilinin Meclis’teki odasına giren vatandaşın ilk sözü;
- Sayın vekilim, siz bu Meclis’teki mağdurların, mazlumların en büyük koruyucususunuz, lütfen bana yardım edin, oldu.
Milletvekili, mağduriyetini sorunca vatandaş bir solukta anlattı.
“Birkaç yıl önce vefat eden kayınpederimin emekli maaşını alabilsin diye eşimle anlaşmalı olarak boşandık. Ama şerefsizin biri, bunlar anlaşmalı boşandı, birlikte yaşamaya devam ediyorlar, diye ihbarda bulunmuş. SGK eşim hakkında dava açtı. Kesinleşen mahkeme kararına göre bizden 4 - 5 yıldır aldığımız emekli maaşını faiziyle birlikte geri isteniyor. Benim böyle bir parayı ödeyecek gücüm hiç yok. Ne olur şu bizim işi halledin.”
Milletvekili;
- Bak kardeşim, ben devleti soyanlara karşı mücadele ediyorum. Sen de bir şekilde devleti soymuşsun, kusura bakma sana yardım edemem, dedi ama “mağdur vatandaş” yakınmasını kesmedi:
- Sayın vekilim, ben devleti soymuşsam bunu mecburiyetten, geçinemediğim için yaptım. Sen benim gibi garibanlarla değil, geçindiği halde devleti soyan büyük soyguncularla mücadele et...
Vatandaşın yanıtı hayli etkileyiciydi ama sonuç değişmedi. Milletvekili içinden “Sen en iyisi o soyguncularla işbirliği yapan vekillerden birini git, işini o halletsin” diyerek vatandaşı yolcu etti. 
 
Yazarın Diğer Yazıları