Esbank ve Yaşarbank hissedarları unutuldu

Esbank ve Yaşarbank hissedarları unutuldu


Meliha OKUR

       Borsanın "itibarını iade etmek" için kimse parmağını bile kıpırdatmıyor...
       Sakın şaşırmayın. Biz, İMKB'den Yaşarbank ve Esbank hissesi alıp sonra da unutulan yatırımcıların durumundan söz ediyoruz.
       Türkiye'nin dört bir yanından bize telefon edip "Şimdi ne yapmamız gerekiyor" diyen yatırımcılara tek cümle şunu söyleyebiliriz: Geçmiş olsun.
       Her şey bu kadar basit mi? Değil tabii.. Artık siz de bankazedeler kervanına katıldınız. Yapacağınız iş bundan sonra hakkınızı aramaktan geçiyor. Uğraşmaktan korkmayın... SPK'ya, İMKB'ye, ilgili devlet bakanlığına yazın, hukuki yollara başvurun. Sizi unutmasınlar.
       Biliyorsunuz, 22Aralık'ta Bakanlar Kurulu beş bankanın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devriyle ilgili Resmi Gazete'de bir kararname yayınlamıştı:
       "Temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi Fon'a devredilmiş olan bankaların hisse senetlerinin mülkiyetinin Fon'a intikali uygun görüldü."
       Bu kararın Esbank ile Yaşarbank'ın büyük patronlarının yanı sıra hisse senedi sahibi olan vatandaşları da kapsadığı anlaşıldı. Ve 21 Aralık 1999'da Esbank ve Yaşarbank'ın hisse senetleri işleme kapatıldı. Yetkililerden, "Gerekenler yapılacak" biçiminde açıklamalar geldi. Ama iş işten geçti.
       FiDYAK'ın konuğu olarak istanbul'da bankacıların karşısına çıkan ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep önal'a durumu sorduk:
       "Elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda üç sorun var. TYT Bank'çılar geliyor, Off - shore hesabı olanlar geliyor. Bir de bunlar. Çözmeye çalışıyoruz..." Açıklama tatmin edici değil. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun başında oturanlardan tek kelime bile çıkmıyor. Yaşarbank'ın yeni genel müdürü Nur Aydınoğlu, "Sorunu ilgililere ilettik" diyor. Esbank da öyle. Şimdi 23 bin kişi bekliyor. Takasbank verilerine göre 5 bin 400 kişinin elinde Esbank, 17 bin 580 kişinin elinde ise Yaşarbank hissesi var.
       Çözüm mü, çok basit. Bankalar Yasası'nın 14'üncü maddesinde bir değişiklik yapılmasından geçiyor. Ancak eski SPK'lı Devlet Bakanı Recep önal, kendisine yöneltilen bu soruya karşılık, "Yasada değişiklik olmadan bu işi çözeceğiz" demişti. Hala ses seda yok...
       Ama duyduğumuza göre Yurtbank'ın eski patronu Ali Balkaner, banka sevgisini iki yıl önce satın aldığı Monaco'daki şatosuyla karşılamaya çalışıyormuş... Gerçi yurtdışına gitmiyor ama dekoratörlerini göndermeye devam ediyormuş.

GÜNÜN YORUMU

     Gözler enflasyonda
       Piyasa profesyonelleri, bugün açıklanacak olan enflasyon verisi için oldukça iyimserler. Onların tahmini 1.8 ile 2.4 arasında. GSM ihalesi ile dün yatay ve dalgalı seyreden endeks bugün yina dalgalı olacak. Nedeni belli: Enflasyonla ilgili tahminler oyuncular tarafından farklı biçimde kullanılacak. Piyasayı kamu, banka ve holding hisseleri sürüklüyor. Artık hisse bazında hareketler göreceğiz. O nedenle hisse seçiminde çok dikkatli olmanız gerekiyor. Mutlaka analistlerden bilgi almalısınız. İMKB 100 Endeksi 19.500 direncini test etmeye çalışıyor. Bugün o nokta test edilirse 20.100 seviyesi yakalanabilir.