İstinye’nin Galatasaraylı oyun ekibi

İstinye’nin Galatasaraylı oyun ekibi


Meliha OKUR

       Siz, borsanın en büyük spekülatörlerinin "Cim Bom"lu olduğunu biliyor muydunuz? Başta Ali Ziya Sesel tabii ki... Aman "bu da nereden çıktı?" diye söylenmeye başlamayın. Fenerbahçeli, Beşiktaşlı, Galatasaraylı ya da başka takım tutan her taraftara saygımız var.
       Ama, Galatasaray yendiği zaman bazen 20 kişilik "İstinye oyun ekibinin" anlamsız alışa, yenildiği zaman da satışa geçtiğini bildiğinizi hiç sanmıyorum. Fenerbahçe yenilgisi sonrası bazı şirket hisselerindeki anlamsız düşüşü size hemen çıkarabiliriz.
       Peki, kim bu 20 kişi? Tüm borsa aracı kurumları, bu 20 kişilik oyun ekibinden rahatsızlık duyduğunu söylüyor. Fakat kim kim? diye yanıt istediğimizde doğru dürüst yanıt gelmiyor.
       Biliyorsunuz, oyun takımının başrol oyuncusu Ziya Sesel, 15 Nisan'da askere gitti. Onun en yakın takım arkadaşlarından biri telefon edip, "Ziya, elindeki bütün portföyü boşalttı. Boşuna Ziya'yı kullanıyorlar" dediğinde aklımıza Virgin ve Cayman adaları geliverdi.
       Söylemek istediğimiz şu, ortalama 400 trilyonluk işlemin gerçekleştiği borsada 20 kişi endeksi istediği gibi sürükleme gücüne sahip mi? Bize sorarsanız, hayır. Ancak piyasa profesyonelleri bile öylesine ürkmüşler ki "yok, yok, yanılıyorsunuz" diyorlar.

Ah çıtırcılar ah

       Bir spekülatörün en büyük özelliği "sağı gösterip soldan vurmaktır." Ancak belli aracı kurumları da içine alan bu oyun ekibinin en sevdiği iş çıtır operasyonu yapmaktır. Çıtır işi günlük alım satımdan elde edilen kardır. Onlar, Allah bereket versin mantığıyla hareket ederler. İsimlere gelince, isterseniz operasyonlarla birlikte yazalım, daha doğru değil mi?
       Size kurumsal yatırımcıları anlatmaya devam edeceğiz.
       Bugün yatırım ortaklıklarından bahsetmek istiyorum. 1991 yılından bu yana 21 tane yatırım ortaklığı kuruldu. Ve hepsi halka açık. Yatırım ortaklıklarının toplam ödenmiş sermayeleri 20 trilyon 501 milyar lira. Ve toplam 34 kişi bu alanda çalışıyor. 17 Nisan itibarıyla portföy büyüklükleri 84 trilyon lira.
       Borsa her ay detaylı hisse raporu, salı günleri de sektör bazında hisse senedi dahil tüm menkul kıymetleri kapsayan bülten yayınlıyor.
       Küçük yatırımcı için ideal bir kurumsal yatırım aracı. Çünkü, risk dağıtılıyor, uzmanlarca yönetiliyor. Sürpriz yok. Üstelik portfoyün performansını her hafta izleme, fırsat ve tehlikeli durumları anında değerlendirme şansınız var.
       Eğer tasarruflarınızı yatırıma yöneltecekseniz, bu işi öğrenmekten başka şansınız yok. Paranızı, A ya da B şirketine yatırarak sağ gösterip sol yapanların gazabına uğrayabilirsiniz. Oysa, paranızı işletmek üzere teslim ettiğiniz bir yatırım ortaklığını sürekli denetleme şansınız var. Daha detaylı bilgi için yatırım ortaklığı olan aracı kurumları arayıp bilgi almalısınız.

GÜNÜN YORUMU

     Kamular sürüklüyor
       Çıtırcılar çalışmaya devam ediyor. Ama genel harekete baktığımızda holdinglerden kamulara geçiş denemesinin sürdüğünü görüyoruz. Piyasa artı ile açılıyor sonra yatay seyrediyor sonra da dalgalı trendini sürdürüyor. Hacim zayıf. Bu da yoğun bir para girişi olmadığını gösteriyor. Dün yine Tüpraş ve Ereğli'de hareket vardı. Bir de derinliği olmayan bazı hisselerde hareketler görüyoruz. iMKB 100 Endeksi 16 bin 500 destek noktasını test ediyor.