"Madoks neyin nesi?.. "Bir bilen" arıyoruz...

"Madoks neyin nesi?.. "Bir bilen" arıyoruz...


Meliha OKUR

       Bir bıçak darbesi yetti... Geçen haftanın gündemine oturdu. Doğal olarak herkes dikkatini Sivas'ta bedelli askerlik yapan Yahya Murat Demirel'e çevirdi. Demirel, cuma gecesi terhis oldu. Ve özel bir uçakla kimsenin bilgi alamadığı bir yere gitti... Biz ise tüm dikkatimizi yeniden Egebank'a çevirdik.
       Öyle ya, önce ormanı görmek gerek. Tek tek ağaçlara bakıp dalıp gittiğimizde ormanı kaçıracağız. Kısacası asıl konudan uzaklaşıp gidiverecegiz.
       Haksız mıyız?
       Öncelikle Egebank'ın el değiştirdiği günlere dönelim. 1998 yılı nisan ayı. Yönetime kimler girmiş onlara bakalım.
       Bir tek isim kafamızı karıştırıyor. Hiç tanımıyoruz da ondan. Raif Zinhali...
       Kendisi 45 yaşında. Londra'da yaşıyor. Ve acaba hakkında yurtdışına çıkış yasağı var mı diyoruz. Çünkü sürekli Türkiye'ye giriş yapıyor. Kim bu Raif Zinhali?
       Bankacılara soruyoruz, sanayicilere soruyoruz; "tanıyor musunuz" diye...
       Finans çevrelerinde ünü çok fazla. Herkes tanıyor...
       Çünkü Zinhali'nin Londra'da kurduğu bir şirketi var ki sormayın. Kredi peşinde koşan, teminat mektubu arayan, off - shore'larla bağlantı kurmak isteye kim varsa ona koşuyor.
       Madoks... Ne anlama geliyor, inanın bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey bu şirketin Egebank olayında kilit olduğu. Neden mi?
       İsterseniz öncelikle Egebank'ın el değiştirme opeasyonunda ve daha sonraki dönemlerde hangi bankalardan kredi kullanıldığına bakalım. Emlak Bankası ve Halkbank. Yani kamu bankaları.
       Halkbank'ın Etiler şubesinden Emlakbank Merkez Şube'den alınan krediler. O dönemde yönetimde Raif Zinhali var. Ve Emlak Bankası'na genel müdür olarak Ersin Arı atanıyor. Arı ile Zinhali birbirini iyi tanıyor mu? çünkü Arı Kıbrıslı. Ve Londra'da evi var. Çevresi var. Üstelik finansçı. Acaba Murat Demirel'le Raif Zinhali ve Erdin Arı ilişkisinde kim kimi tanıştırdı?
       Zinhali, daha önce Sümerbank'ın eski patronu Hayyam Garipoğlu ile de tanışıyor. Kendisine kredi temini konusunda yardımcı olmuş. Hatta aynı dönemde Yurtbank'ın sahibi Ali Balkaner ile tanıştırılmış ve görüşmüş. Ancak kredi konusunda Balkaner'e yardımcı olamamış.
       Şimdi diyeceksiniz ki bunda ne var? Bankacılık bu? Tabii ki herkes birbirini tanıyacak...
       Tanıyacaklar elbette. Ama Zinhali'nin şirketi Madoks finans şirketlerine kredi ve mektup karşılığı servis veren bir şirket olduğu için çok itibarlı. Biz de diyoruz ki madem öyle neden Raif Zinhali ile görüşülmez? Neden kimlere nasıl kredi temin ettiği sorulmaz?
       Bu arada belirtelim. Emlakbank'tan ve Halkbank'tan kullanılan kredilerle ilgili ortaya atılan rakamlar çok farklı.
       O halde biz de diyoruz ki:
       Niçin 1998 Nisan ayından bankaya el konulan Aralık 1999'a kadar geçen sürede kullanılan kredi miktarları doğru dürüst açıklanmıyor?
       Erdin Arı ile Yahya Murat Demirel'in yakın dost olmalarını kimler sağladı? Uzun süredir dinlenen ancak son günlerde Deniz Ticaret Odası'na ve Aslan Nakliyat'a danışmanlık yaptığı söylenen Erdin Arı'nın görüşleri neden alınmıyor?
       Madem ki bu bankada bu kadar sorun var. Bari o dönemde öyle ya da böyle bu bankayla ilişki halinde olan kişilere başvurulmuyor? Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu yöneticilerinin 1 Eylül'ü beklemelerine gerek yok, var mı?