Manipülasyon soruşturmasında top SPK'da

Manipülasyon soruşturmasında top SPK'da


Meliha OKUR

       Ulaştırma Bakanı Enis öksüz diyor ki;
       "Asıl oyun borsada oynanacaktı..."
       Ve ekliyor;
       "GSM 1800 lisansının satışını engellemek isteyenlerin oyunu bozuldu. 3 milyar dolarlık geliri engelemek isteyenler borsada oyun oynamak istediler..."
       Bu açıklamalar düşündürücü.
       Kim oyun oynayacaktı ve kim oyunu nasıl bozdu?
       Bunun bir an önce açıklanması gerekiyor.
       Eğer Bakan öksüz'ün bildiği bir şey varsa en yetkili ağız olarak bilgilenme şansını bulacağız.

Herkes dinlenecek

       Biliyorsunuz, 2 Mayıs'ta ikinci seans başında yedi dakika içinde ihaleye giren bir banka hisseleriyle ilgili alım ve satımlar inceleniyor. Tabii sadece yedi dakika değil, bir haftalık fiyat hareketi takip ediliyor.
       İMKB, konuyla ilgili bir inceleme yaptı ve hazırladığı raporu Sermaye Piyasası Kurulu'na gönderdi.
       Şimdi top SPK'da... SPK'nın istanbul'daki Denetim Dairesi konuyu incelemeye aldı. Ama incelemenin bu kadar uzamasını gerektirecek durum nedir? Biz de merak ettik.
       SPK incelemesini sürdürüyor, bilgi vermiyor. Ancak ihaleye giren konsorsiyumda hangi şirketler yer alıyorsa hepsi inceleniyor. Ayrıca konsorsiyumdaki şirketlerin dışında bu banka hisselerinde kim işlem yapmışsa herkesin işlemi de yakın takibe alınmış. Henüz şirketlere konuyla ilgili bir yazı gitmemiş ama herkes soruşturma açılmasını beklediği için hazırlıklı.
       Bize gelen bilgilere göre SPK, dördüncü GSM ihalesine girerken yapılan "açıklamaları" incelemeye almış. Genpa'nın sahibi Zeynel Abidin Erdem'in açıklamalarını içeren kaseti "Hukuk Dairesi" tam dört kere izlemiş.
       Ancak Genpa'nın sahibi Abidin Zeynel Erdem, bu karmaşa içine itilmekten dolayı rahatsızmış. Ve yakın çevresinin ifadesine göre kendisi SPK'yı arayarak konuşma kasetlerini SPK'ya teslim etmiş. Üstelik yakın çevresine "Bir kere bile hisse senedi almadım. Almam. Bunu ispat eden olursa bütün servetimi ispat edene bağışlarım" diyormuş.
       Ama bizim söylemek istediğimiz çok açık:
       Kurumlar yıpratılmamalı. Kişiler yıpratılmamalı. Eğer ortada içerden sızan bir bilgi varsa bunun üzerine gidilmeli. Ama çok kısa sürede. Özellikle Ulaştırma Bakanı öksüz'ün açıklamaları inceleme ve soruşturma öncesi kafaları iyice karıştırıyor. Birileri menfaat sağlamak adına bir adım atmaya kalkıştı. Bu kesin. Fakat kim? SPK'nın da bir an önce açıklama yapması gerektiğini düşünüyoruz.

GüNüN YORUMU

     Sıkışıklık sürüyor
       Piyasalarda sıkışıklık devam ediyor. Dün her iki seansta da alıcı ve satıcıların olmadığını gördük. İşlem hacmi 300 trilyon liranın altındaydı. Ancak halka arzlar devam ediyor. Bu da piyasadan para çıkışı anlamına geliyor. Büyük oyuncular ağırlıklı olarak yabancıların da ağırlıklı olduğu hisselerde. İMKB 30 hisselerinde çok fazla hareket olmadığı için bu dönemde hisse bazında hareketler görüyoruz. Ama yatırımcılara her zaman söylediğimiz gibi derinliği olmayan sığ hisselerdeki operasyonlara dikkat etmelerini öneriyoruz. Çünkü sıkışıklığın devam ettiği dönemlerde derinliği olmayan hisselerde al - sat işlemleri yapılır.
       Piyasa bugün akşam ABD'den gelecek faiz artırımı haberini bekliyor. Ayrıca IMF heyeti de geliyor. Kısa olan bu hafta boyunca çok fazla bir hareket göremeyeceğiz. Özellikle IMKB 100 Endeksi destek noktalarında gelen satışlarla geriliyor. 17.100 desteği de test edildi. Kısacası yükselemeyen borsa düşer derler...