Sakın içiniz sıkılmasın...

Sakın içiniz sıkılmasın...


Meliha OKUR

       Yatırımcılar diyor ki:
       Sabah Pazarlama, Medya Holding ve Sabah Yayıncılık hisselerinde ne olur? Biz diyoruz ki: Soğukkanlı olun ve bekleyin. Çünkü İMKB bu şirketlerin işlem sıralarını kapattı. Bilgi bekliyor. Siz de bu bilgileri almayı...
       Süreyi soruyorsunuz, bizim de beklediğimizi bilin. Etibank'ın iştiraki bu şirketlerde neler olmuş acaba diyorsanız, acele etmeyin. Gördüğümüzü sizlere aktaracağız.
       Bakın Medya Holding'in yönetimine... 3 Ağustos 1999 tarihinde Medya Holding'e yönetim kurulu üyesi olarak atanan Güneş Taner. Yıllarca bakanlık yapmış bir politikacı. 30 Haziran 2000 tarihli borsa bülteninde Medya Holding'de yönetim kurulu üyeliğinin devam ettiği haberi. Ve bugün ne oldu, bilmiyoruz. Eğer Güneş Taner görevinden ayrılmışsa biz borsa bültenlerinden bunu öğrenme hakkına sahibiz. Demek istediğimiz şu: "Ne oldu, sorusuna bu cepheden de bilgi almak durumunda değil miyiz sanki?
       Biraz sabredin... Ve sakın içiniz sıkılmasın...
       İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın yolsuzlukla mücadele konusunda Boğaziçi Üniversitesi'nde yaptığı çarpıcı konuşmadan bir bölümü size özellikle aktarmak istiyoruz.
       Tantan diyor ki:
       "Yolsuzluk suçları, rüşvet, zimmet, irtikap, emniyeti suiistimal, ihaleye fesat karıştırma biçiminde doğrudan kamu görevlileri tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında işlenebildiği gibi..."

Yolsuzluk her yerde

       Dikkat edin: "Sermaye piyasalarında, bankalarda, yatırım ortaklıklarında, özel finans kuruluşlarında tefecilik, sahtecilik, dolandırıcılık, kara para aklama gibi yöntemler uygulanarak da işlenebilmektedir..."
       Çok önemli çok... Değerlendirmeyi siz yapın diyoruz ama bu konuda ne olmuş? Öğrenmek de sizin hakkınız... Şu aşamada söyleyeceğimiz sadece şu: Biz Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı ve kurul üyelerinin kim olacağını bekliyoruz. Çünkü ne demek istenildiğini ancak bu kanalla öğrenme şansımız var. Şimdi soracaksınız: "Bu işler öyle kolay yürümüyor. Bakın, üç haftadır başkan yok. Ne yapıyorlar?" Çok doğru. Görünen o ki; hep beraber bekleyeceğiz. Sonunda SPK'ya başkan atanacak, kurul üyeleri gelecek ve biz de İçişleri Bakanı'nın söylediği gibi sermaye piyasalarında yolsuzluk konusunda neler yapılmış inanın ki öğrenip bildiklerimizi yazacağız.
       Şunu iyi bilin. Boşuna yok Cayman, yok Virgin adaları diye yazmadık. Boşuna bıyıklı meselesini gündeme getirmedik. Ve en önemlisi bu piyasada manipülasyon yapmaya bayılan büyüklerin yanında hep kaybeden küçük yatırımcıyı unutmadık.
       O yüzden eğer sermaye piyasası da kendine göre temiz sayfasını açacaksa bir an önce açmalı. Bu sektörü temsil eden ve bu işe gönül veren bir yığın iyi çalışan kurum ve kişi olduğunu biliyoruz. Çünkü para ve sermaye piyasaları güven ister. İstikrar bekler.
       Herkese soruyoruz; bankacı olur musunuz? diye... İnanın ki yanıtlar hep aynı: Yüz bin kere düşünürüz artık diyorlar.
       Şimdi topyekün eylem planını bekliyoruz. Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'ndaki bankalarla ilgili ne yapılacağını göreceğiz?