'Sanal kimliklerle halka arz'

'Sanal kimliklerle halka arz'


Meliha OKUR

       Neler oluyor neler... Şaka değil gerçek.
       Bize gelen e - mail'i İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanlığı'nın dikkatine sunuyoruz. Tabii Sermaye Piyasası Kurulu'na da...
       İstanbul'dan yazan okurumuz S.G. Zorlu Enerji'nin halka arzından bir gün önce bir aracı kurumda şahit olduğu bir olayı aktarıyor:
       "Zorlu Enerji'nin halka arzından bir gün önce bir aracı kuruma gittim. Çalışanlar başvuruları geri çeviriyorlar, bir taraftan da yakınıyorlardı. Yakınma konusu büyük oyunculardan bir tanesinin 2 bin kimlik fotokopisiyle gelerek birer lot alım emri yazdırmasıydı. Alan müteahhiti tanıyorum. Büyük oyuncudur. Çalışanların iddiası, müteahhitin yanında çalışan işçilerin haberi olmadan kimlik fotokopileriyle başvuru yapmasıydı. Aracı kurum matbu vekaletnameye atılan sahte imzayla 2 bin lot hissenin aslında tek isme aktarılacağını biliyordu. O sıra koruma görevlisi kendisinin de 100 kimlik getirebileceğini söyledi. Ben 100 lot talep ettim, bir lot aldım. Ama koruma görevlisi isterse 100 kimlikle 100 lot alabileceğimi söyledi. Kendisine bırakılan kimliklerden alınacak fokokopi bu iş için yetiyor da artıyor bile..."
       Olaya bakın... İnsan şaşırıp kalıyor. Okurumuz, "Hangi yetkiliye olayı aktarabilirim, e - mail adresi verir misiniz?" diye yazıyor.
       Biz de diyoruz ki, korkmayın. Açık açık iddianızı İMKB yönetimine iletin. Aracı kurumun adını, büyük oyuncunun adını bildirin. İnceleme yapılsın, gerçekten sorunun özüne inilsin ve bir başka halka arzda benzeri bir sorun yaşanmasın... Biz Zorlu Enerji'nin halka arzını gerçekleştiren tüm konsorsiyum üyelerine sesleniyoruz:
       "Lütfen müşteri emirlerinizi bir daha gözden geçirin ve böyle bir yükün altında kalmayın..."
       Biz ne yorum yapıyoruz ne de fikir beyan ediyoruz. Sadece bize aktarılan bir olayı ilgililerin dikkatine sunuyoruz.
       Ancak soruşturmaları kamuoyu takip ediyor, olayları izliyor. Bakınız hala dördüncü GSM ihalesi öncesi ve sonrası bazı şirket hisselerinde manüpilasyon yapıldığına ilişkin olarak başlatılan soruşturmadan ses seda çıkmadı. Yoksa SPK, böyle bir olayı çözme konusunda yeterli bir birikime sahip mi değil. İnsan, bir iddia ile ilgili olarak açılan soruşturmanın bu kadar zaman sürmesinden dolayı böyle düşünmeye de başlıyor. Piyasa güven ister, iddiaların bir an önce açıklanmasını arzular.
       Çünkü bu işler böyle yürürken atı alan Üsküdar'ı geçiyor. Eğer ortada böyle bir sorun yoksa kurumların gereksiz yere yıpratılmasına da yine kurumlar tavır alarak karşı koyar.
       SPK, neyi bekliyor acaba ?

Günün yorumu

     Hisse bazında hareket
       Piyasa dün güne enflasyon verisinin sonuçlarını değerlendirerek başladı. Tabii koalisyon ortakları arasında başlayan tartışmalara da izleyerek... Başlangıçta 300 puanlık bir düşüş oldu, ama satışlar öylesine hacimsizdi ki seansın ilk yarım saatinde küçük yatırımcıdan gelen alımlarla İMKB 100 Endeksi yükselmeye başladı. Açıkçası hükümete "programa destek veriyoruz" mesajını verdi. Ve iç dinamikleriyle hareket etti.
       Bugün ne olur derseniz çekirdek enflasyonun beklenenden yüksek çıkması tartışmaların devam edeceğinin göstergesi. Ayrıca koalisyon ortaklarının birbirlerine yönelik suçlamalarını içeren açıklamalarının etkisi, Başbakan Ecevit'in Norveç dönüşü sonrası göstereceği tavıra bağlı olacak.
       Piyasayı asıl etkileyecek gelişme hububat alım fiyatları. Bir de Hazine'nin dış borçlanma konusunda atacağı adımlar. Ayın 16'sında Japon piyasalarında 500 milyon dolarlık bir ihraç yapılacak.
       Olağanüstü bir haber gelmediği taktirde İMKB 100 Endeksi 16.250 desteğinin altına inmemek için direnecek. Çünkü fiyat/kazanç oranları çok düştü. Ve kamu ve banka sektöründeki alımlar piyasayı hareketlendiriyor. Artık altı aylık bilanço beklentileriyle hisse bazında hareket göreceğiz.