Yazıcıların hikayesi Maliye'ye uzanıyor

Yazıcıların hikayesi Maliye'ye uzanıyor


Meliha OKUR

       Frank Adams ya da ENEY İnvest... Bu fonların adını duyunca "yabancı" diye sakın heyecanlanmayın... İnanın hepsi "bıyıklı yabancı." Biz değil. SPK'daki uzmanlar söylüyor. Hepsinin istanbul'da temsilcisi var. Adresler de belli. Şişli, Levent... Ama bu yabancılar her nedense Türkiye'de çalıştıkları aracı kurum ya da banka menkul kıymet şirketlerinden kredi kullanıyorlar. İşte bunun anlamak zor.
       17 Şubat'tan bu yana Yazıcılar Oto ile ilgili gelişmenin ne olduğunu sorup duruyoruz. İddialardan biri, Yazıcılar Oto'yu 53 bin liradan halka arz eden Alternatif Menkul Değerler'in 348 kişi olarak açıklanan büyük yatırımcılara iskonto yaptığı yönündeydi. Diğer iddia ise ilk gün yüklü miktarda mal boşaltan yabancı fonun "bıyıklı mı bıyıksız mı?" olduğu yolundaki tartışmaydı.
       Ancak iki aydan bu yana soruşturması süren bu işten hala bir sonuç çıkmadı. Anladığımız kadarıyla da çıkmayacak. Artık konu SPK'yı değil, Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiriyor.
       Çünkü SPK, iddiaları incelemiş ve inceleme sonucu "fiyatta iskonto" yapılmadığını görmüş. Ancak iş ilk gün mal boşaltan yabancılara geldi mi tıkanıp kalmış...

Fonların sahipleri

       Sorun ilk gün mal boşaltan iki fon üzerinde yoğunlaşıyor. Biri Frank Adams, diğeri ENEY İnvest.
       Alternatif Menkul Kıymetler AŞ'nin yetkilileri, kendilerini incelemeye gelen SPK denetçilerine, hisselerinin bir bölümünü uzun, bir bölümünü orta, bir bölümünü de kısa vadeli fonlara sattıklarını söylemişler. İşte bu iki fon kısa vadeli alım yapan fonlar arasında.
       SPK yetkililerinin söylediği şu:
       "Biz incelemeyi yapıyoruz. Sadece Yazıcılar Oto'da değil, diğer pek çok şirkette de aynı durumla karşılaşıyoruz. Karşımıza yasalara uygun iş yapan yabancı fonlar çıkıyor. Ancak daha derinlemesine inceleme yaptığımızda bu fonların sahiplerinin "bıyıklı yabancılar" olduğunu görüyoruz. Ama yapacağımız bir şey yok. Maliye Bakanlığı'nın devreye girmesi lazım. Konu, mali suçlarla ilgili..."
       SPK, konuyla ilgili ciddi bir sıkıntı yaşıyor. Bu kesin. Sonuçta Frank Adams'ın ünlü bir spekülatöre ait olduğunu görmüşler ama yasal olarak ellerinin kollarının bağlı olduğunu söylüyorlar.
       Peki, bu durumda Alternatif Menkul Değerler'in bir hatası var mı yok mu? Yorum yapmayalım. SPK'nın kararını bekleyelim. Ama son sözümüz şu: Bu sorunu Maliye Bakanlığı'nın gündemine getirmek bu kadar mı zor? Olan yatırımcıya ve halka arz edilen hisseye oluyor. Çünkü şirket prestij yitiriyor. Vatandaş yanıltılıyor. Kazananlar belli, manipülasyon yapanlar...

GÜNÜN YORUMU

     Hareket hisse bazında
       Beklentilerin olumlu, hareketin kısır olduğu bir döneme girildi. İMKB 100 Endeksi 19.500 direnç noktasını kırmak için epey zorlanıyor. Çünkü bu nokta 18 Ocak'taki seviyesinin yeniden yakalanması anlamına geliyor. Bugün piyasa ağırlıklı olarak üçüncü GSM ile yarın belli olacak enflasyon datasını dikkate alarak hareket edecek. Artık üç aylık bilanço beklentilerinin de bittiği bir süreçte sık sık sermaye artırım haberlerini duyacağız. Doğal olarak hisse bazında hareketler göreceğiz. Meclis'in üçüncü turda cumhurbaşkanını seçecek olması olumlu bir hava yaratabilir. Seanslarda alımların satışları karşıladığını görüyoruz. Yatay ve dalgalı piyasalara hazırlıklı olun. Hisselerim ne olacak? diye sorarsanız üç günlük değil bir yıllık yatırımcı olduğunuzu unutmayın derim...