Takvim'de 4 film birden

9 Aralık 2018

Albert Watson’un eseri Pirelli Takvimi 2019’da Gigi Hadid, Misty Copeland, Laetitia Casta ve Julia Garner’ın canlandırdığı 4 kadının hikayesi sinema diliyle anlatılıyor.

İlk kez yayımlandığı 1964’ten bu yana akıp giden zamanı güzellikle kutsayan bir abide olan Pirelli Takvimi’nin 2019 yılına adanan versiyonu geçen çarşamba Milano’da ilan edildi.

Steve Jobs portresi ikonlaşan İskoç fotoğrafçı Albert Watson’ın objektifinden süzülen karelerle donanan Takvim 2019, Pirelli’nin 2015’ten sonra disiplinle uyguladığı çizgi değişiminin de bir bakıma şimdilik zirvesi.

On yıllarca bir tür sanatsal soft porno kıyılarında dolanan, 2015’ten sonra kadının gücü ve başarısına odaklanan Takvim, bu kez de bize 4 kadının hayal dünyasını sinematik bir dille anlatıyor. Takvim’in erotizm geleneğinden uzaklaşması, bazı erkek koleksiyonerleri hayal kırıklığına uğratmıştı. Pirelli bunu dikkate almış olacak ki Takvim 2019’a birkaç doz erotizm eklenmiş. Fotoğrafçı Albert Watson ise aksi de beklenemezdi zaten.

Takvim 2019 bize 4 hikaye anlatıyor: Gigi Hadid Manhattan’daki camdan kulesinde yaşayan zengin ama üzgün bir karakteri canlandırıyor. Misty Copeland, kulüplerde direk dansı yapmaktan da çekinmeyen bir klasik dansçı adayını oynuyor. Laetitia Casta bir ressam, Julia Garner portre fotoğrafçısı olmayı düşleyen bir botanik fotoğrafçısı olarak çıkıyor karşımıza Takvim yapraklarında.

Julia Garner, Takvim’e verdiği pozlarla ‘Ozark’taki rolünden soyutlanmayı başarmış. Garner, Albert Watson’un fotoğrafçılığından fazlasıyla tatmin olmuş.

TEK ARKADAŞ

Yazının devamı...