Baba Beni Okula Gönder’e Ergenekon dopingi

Gazetemizin 23 Nisan 2005 günü başlattığı Baba Beni Okula Gönder (BBOG) kampanyasını yürüten komitenin bir üyesi olarak, Ergenekon savcılarına bu köşeden açık teşekkürü borç biliyorum!
Bizler 4 yıllık uğraşımız sonucunda 110 bin bağışçıya ulaşabilmiştik; sadece geçen hafta 5 gün içinde 143 bin yeni bağışçımız oldu; BBOG’nin bağışçı aileleri, bir hafta gibi kısa bir sürede 110 binden 243 bine yükseldi. Emin olun onmilyonlarca lira harcasak bile, bir hafta içinde bu denli etkili bir tanıtım yapmayı başaramazdık; kendimizi bu kadar iyi anlatamazdık.
Kampanyayı birlikte yürüttüğümüz Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin efsane Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, herhalde derneğin kurulduğu 1989’dan bu yana hiç bu kadar çok ekranda olmamıştı; kamuoyuna hitap ederek gerek derneğin amaçlarını gerekse kendi mücadelesini anlatma imkânı bulamamıştı.
İcra Kurulu üyemiz Tijen Mergen’e de 3 günlük gözaltı pek iyi geldi. Hem 3 kilo vererek zarafetine zarafet eklemiş oldu; hem de bileylenmiş, kamçılanmış olarak, yüksek bir moralle aramıza döndü.
Bu arada Ergenekon’un BBOG soruşturmasını televizyonlar ve gazetelerden hayretle izleyen kamuoyunun müthiş desteği de gerek Tijen’e, gerekse Türkan Hoca’ya adrenalin yükledi.
BBOG’ye Ergenekon baskınını izleyen 5 gün içinde 143 bin bağışçıdan 1 milyon 800 bin lira, ÇYDD’nin hesaplarına yattı. Bu para, 752 kız çocuğunun daha 3 yıl boyunca okula gidebilmesini olanaklı kılıyor. Biliyorsunuz ÇYDD, ayda 34 lira ya da yılda 400 liralık burs karşılığında bir kız çocuğunu okullu yapıyor.
4 yılda Denizli’den Mardin’e, Kars’tan Bartın’a 28 ilde kız öğrenci yurdu yaptırdık. Bu sayede 4 bine yakın kızımız, orta ve lise öğrenimiyle yeniden buluşabilme imkânına kavuştu. 10 ilköğretim okulu yaptırdık. 7 bin 732 kız öğrenciye burs sağladık.
Şimdi kampanyamız yeni bir ivme kazandı. Sağ olasın Ergenekon!

Kitap gönderin ki çocuklar okuyabilsin
23 Nisan’ı vesile sayarak, son dönemde ilkokullardan gelen kitap isteklerini sizlere iletmek istiyorum. Belki böylelikle kütüphanenizde yeni kitaplara da yer açmış olursunuz.
-  Ben Tokat/Zile’den Fikriye Demirtaş. Size ulaşmak istememdeki amaç, okulumuz Atiye Bekir Dinçerler İlköğretim Okulu’nun kütüphanesinde yeteri kadar kaynak ve kitap bulunmamasıdır. Sizden ricam, mümkünse bize yardım etmenizdir. Cep: 0542 841 77 91, e-posta: fikriye_d95@hotmail.com
-  Merhaba Meral hocam. Turan ben. Köyümüzde kütüphane çalışmamız var. Kütüphanemizin Atatürk köşesine kitap ihtiyacımız olduğunu arz ederim.
Turan Dursun - Doğanpınar Köyü, Gördes/Manisa Cep: 0538 862 56 57
-  Ben Iğdır’da Evci İlköğretim Okulu’nda sınıf öğretmeniyim. Okulumuz, merkeze 9 km uzaklıkta olan bir köy okulu. Köyümüze geçen yıl çok zor şartlar altında bir kütüphane açtık. Öncesinde 20 hikâye kitabımız ve birkaç ansiklopedimiz vardı. Şimdi bir miktar arttı, ama yeterli değil. Ansiklopedilerimiz az olduğu için araştırma yapamıyoruz. Öğrencilerimiz Türk ve dünya klasiklerini okuyamıyor, çünkü çok az. Sizden ricamız bu küçük yaşta okumuş, kendisini geliştirmiş köy ço-cukları yetiştirmemize yardımcı olmanız.
Ali Özdemir, Cep: 0505 911 22 73