Başarının önündeki engeli kaldırmak

Başarının önündeki engeli kaldırmak


Sabancı Üniversitesi'nde ÖSS'den gelecek 253 öğrencinin tümünün burs alma olanağı var. Yarın ÖSS puanını öğrenen her öğrenci, Sabancı'dan burs alıp alamayacağını da anlayabilecek. Bursta ölçü maddi durum değil, başarı


Eğer bu yıl üniversiteye girecek çocuğum olsaydı, Sabancı Üniversitesi'nde eğitim görmesini çok isterdim. Önceki gün bir grup meslektaşımızla birlikte Sabancı Üniversitesi'nin Tuzla'daki kampüsünü gördükten sonra bu arzum daha da güçlendi.
İlk yıl öğretim üyesi başına sadece 6 öğrencinin düştüğü, üstelik bu öğretim üyelerinin oradan buradan toplama değil akademik dünyada saygın, sadece Sabancı'da ders verecek, ortalama 15 yıllık deneyime sahip, aralarında 50 - 60 metre mesafenin bulunduğu lojmanlar ve yurtlar sayesinde öğrencilerle yıl boyu gece - gündüz beraber olabileceği, tenis kortları, basketbol ve voleybol sahalarında birlikte spor yapabilecekleri bir ortam yaratılıyor Sabancı Üniversitesi'nde...
Bitmedi! Bu üniversitenin başında, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu TÜBİTAK'a 5 yıl süreyle başkanlık etmiş ve başkanlığı sırasında ülkemize teknolojik alanda önemli sıçramalar yaptırabilecek sistemlerin kurulması için çaba harcamış, küçücük bütçeleri doğru yönlendirerek Adana'dan Gaziantep'e teknoloji alanında yaratıcı beyinlerin teşvik edilmesine ön ayak olmuş bir kişi, Rektör Prof. Tosun Terzioğlu var.
Önceki gün inşaat halindeki üniversite kampüsünde anlatılanları dinlerken, bu üniversitedeki ortamın Türkiye'yi günün birinde peşpeşe patentin alınabildiği bir noktaya sıçratabileceğini hayal ettim. Stanford Üniversitesi'nde 70 yıl önce atılan tohumların, yıllar - yıllar sonra Hewlett ve Packard gibi yaratıcı genç beyinleri nasıl coşturduğunu anımsadım.
Bu düşlerimin kendi çapında bir dayanağı var kuşkusuz: Bizim meşhur trafik kampanyası nedeniyle Sabancı Üniversitesi'nin kuruluş sürecinin son bir yılını yakından gözleme olanağım oldu. Bu vesileyle Arama Konferansı gibi çok yararlı bir yöntemle tanıştım. 21. yüzyılın üniversitesini kurma iddiasında olan Sabancı Grubu'nun, bu hedefine ulaşma konusunda Arama Konferansı yöntemiyle rakiplerine göre önemli avantajlar elde ettiği sonucuna vardım.
Üniversite için Arama Konferansı'nı 4 yıl önce düzenlemişler. Wharton'dan Princeton ve Theseus'ye dünyanın tanınmış üniversitelerinden öğretim üyeleri, üniversite yöneticileri ve uzmanları da davet ederek "başarının önündeki engelleri kaldıran, gençlerde çokyönlülüğü ve yaratıcılığı ön plana çıkartan" bir üniversitenin nasıl şekillenmesi gerektiği konusunda ortak akıl üretmişler.

Tasarım Amerikan, ama tüm malzemeler Türk

Zaten Rektör Terzioğlu ve yıllarca IBM'in üst yönetiminde bulunmuş Genel Sekreter Hüsnü Paçacıoğlu da bu Arama Konferansı sonrasında belirlenmiş. Bu 2 koltuğun sahiplerinin tarifleri, Arama Konferansı'nda netleşmiş. Ve Mütevelli Heyet Başkanı Güler Sabancı, üniversitenin ilk mütevelli heyet başkanı olan rahmetli amcası Hacı Sabancı ile birlikte konferansta ortak akılla şekillenen tariflere uygun kişileri titizlikle arayıp bu 2 isim üzerinde karar kılmışlar.
Sabancı bu iş için kesenin ağzını açmış. Harcanan para 170 milyon dolar (72.25 trilyon lira). Kampüsün tasarımını, Amerika'da Tufts'tan Boston Business School'a çok sayıda ünlü üniversite kampüsünün altında imzası olan Cannon firması yapmış. Yanda maket fotoğrafını gördüğünüz ünitelerin tümü bittiğinde 3000 kişiye eğitim verilebilecek. Tasarım Amerikan, ama inşaatta kullanılan tek bir yabancı malzeme yok. Mobilyalar da Faruk Malhan ve Koleksiyon'dan.
Kurumların kendini yenilemeleri zor. Hatta kurumlaşmanın maalesef çoğu örnekte yaşlanmayı da beraberinde getirdiği söylenebilir. Yıllarla birlikte mevcudu koruma, tutuculuk, bürokrasi artıyor. Bana sorarsanız Sabancı Üniversitesi, Arama Konferansı'nın da katkısıyla dünyanın önde gelen üniversitelerinin olumlu noktalarını cımbızla çekmiş. Bu yüzden de belki ilk kurulduğu günden "dünya çapında iddialı bir üniversite" kategorisine aday olabilecek.

İlk 3 tercihten biri

Gelelim burs meselesine... Sabancı Üniversitesi'nde burslu okuyabilmenin tek ölçüsü var: Başarı. Maddi durumu iyi olanlar da göğüslerini gere gere burs için başvurabilirler ve başkalarının haklarını da yemiş olmazlar. Çünkü eğer şartları tutuyorsa, bu yıl üniversiteye kabul edilecek 253 öğrencinin tümünün burslu okuması mümkün. Rektör Terzioğlu'nun ifadesiyle burs politikaları öylesine şeffaf ki, "12 temmuz sabahı ÖSS puanını öğrenen, Sabancı Üniversitesi'nden burs alıp alamayacağını da bilecek."
Nasıl mı? Eğer ilk 2 bin içinde yer alıyorsanız ve üniversite tercihi yaparken Sabancı'yı ilk 3 arasına koyuyorsanız, bursunuz garanti demektir. Bu 2 bin başarılı gençten ÖSS'de ilk 200 arasına girenlere verilecek olan Onur bursu, öğrencinin 7 bin 700 dolar olan yıllık öğrenim ücretine ek olarak yurt ve yemek ücretinin yanı sıra diğer öğretim masraflarını da karşılayacak. ÖSS'de ilk 200 ile 1000 arasına giren öğrenciler, 7 bin 700 dolarlık öğrenim ve ayda 80 dolarlık yurt ücretini ödemeyecekler. 3. burs kategorisinde ise ÖSS'de 1001 - 2000 arasına giren öğrencilerin öğrenim ücretlerinin yarısı karşılanacak ve öğrenci yurtta bedava kalabilecek.
Ayrıca lise yıllarında TÜBİTAK takımlarında yer alanlar ve sanat ve sosyal bilimler dallarında uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrenciler de yine ÖSS'de aldıkları puana göre -ilk 3 bine girmek koşuluyla- bu 3 bursun birinden yararlanabilecekler.
ÖSS'de Türkiye çapında başarı elde etmemiş öğrenciler ise üniversitedeki başarı düzeylerine göre ilk yıldan sonra burslu okuyabilecekler. 3.00 genel ortalama tutturan öğrencilerin, tıpkı Onur bursunda olduğu gibi tüm masrafları karşılanacak. 2.50 ortalama tutturan öğrenciler ise, haftada belli bir saat üniversitede çalışma karşılığında öğrenim ücretinin yarısını ödeyecekler.Yazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr